آب مورد استفاده گلخانه‌های استان بوشهر از طریق دریا تامین می‌شود
اشتراک گذاری

مجری طرح‌های گلخانه‌ای کشور از اجرای طرح پایلوت سیستم نوین آبشیرین‌کن در بوشهر خبر داد و گفت: آب مورد استفاده گلخانه‌های استان بوشهر از طریق دریا تامین می‌شود.

گلخانۀ استان بوشهر

به گزارش سیراف خبر به نقل از مهر، ولی‌الله بنی‌عامری مجری طرح های گلخانه ای صبح شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان بوشهر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در استان بوشهر برای رفع موانع پیش روی توسعه گلخانه‌ای استان بوشهرگفت: مهمترین چالش توسعه کشاورزی در استان بوشهر آب است. با توجه به اینکه منابع آبی استان بوشهر شور و رو به شوری است مصوبه‌ای از وزارت نیرو گرفتیم که برای استفاده از آب دریا نیاز به مجوز جدید نیست و با رعایت الزامات زیست‌محیطی می‌توانیم برداشت کنیم.

بنی عامری در ادامه افزود: می‌توانیم با استفاده از آب دریا و شیرین‌سازی آن نسبت به استفاده از این آب با کیفیت مناسب در حوزه کشاورزی اقدام کنیم. یک واحد پایلوت در این زمینه انجام می شود و سپس نسبت به توسعه گلخانه‌ها اقدام خواهد شد.

کاهش هزینه هر هکتار گلخانه

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه هر هکتار گلخانه در کشور پنج تا شش میلیارد تومان هزینه دارد اجرای این طرح باعث کاهش هزینه‌های تمام‌شده تولید محصولات کشاورزی می‌شود. با توجه به اینکه استان بوشهر اراضی وسیعی برای توسعه کشاورزی دارد و فرصت جدیدی در این زمینه وجود دارد، می‌توان با استفاده از آب دریا زمینه توسعه کشت گلخانه‌ای را در استان فراهم ساخت.

نظری عضو هیئت علمی دانشگاه نیز در این زمینه با اشاره به اینکه سیستم‌های آبشیرین‌کن کشور دارای مواد مصرفی گران‌قیمتی هستند و تعمیر و نگهداری سخت و پرهزینه‌ای دارند اظهار داشت: در حالت ایده‌آل ۳۳ درصد آب ورودی را این سیستم ها می‌توانند شیرین کنند.

وی در ادامه گفت: ما از ۱۰ سال گذشته تلاش کردیم تا سیستمی طراحی کنیم که با هر میزان ورود کار کنند و پساب هم نداشته باشند و به ما کریستال نمک بدهد که ارزش افزوده بیشتری دارد. طراحی‌ها تمام شده است و به سیستمی رسیدیم که می‌تواند در مقیاس کوچک و بزرگ اجرا شود. تامین انرژی در این طرحبا استفاده از انرژی خورشیدی است و این تاسیسات آبشیرین کن مصرف برق پائینی دارد. این سیستم قابل حمل و نقل است و توسعه پذیر است. طرح شیرین کردن آب دریا جهت مصارف گلخانه ای نقش مهمی در کاهش استفاده از حامل‌های انرژی دارد، یک سیستم توجیه‌پذیر است و قیمت تمام شده محصولات کشاورزی را کاهش خواهد داد.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی