ابعاد پنهان میدان میوه و تره بار بوشهر: آیا شهرداری، شهر را حراج می کند
اشتراک گذاری

قرارداد میدان میوه و تره بار بوشهر در صحن شورای شهر برای تمدید مورد بررسی قرار گرفت که با چالش های فنی فراوانی رو به رو شد. بررسی مفاد این قرارداد از زبان اعضای شورای شهر بوشهر و ایرادات مالی فراوان آن که باعث شد یکی از اعضای شورا آن را به ترکمانچای تشبیه کرده و شورای شهر را مرده شور خانه ای برای قراردادهای شهرداری اعلام نماید.

به گزارش سیراف خبر؛ لایحۀ تمدید قرارداد میدان میوه و تره بار بوشهر (جمعه بازار) در شورای شهر بررسی شد. بررسی این لایحه در صحن شورای شهر ابعاد تازه ای از این قرارداد را در اختیار افکار عمومی قرار داد. قرارداد احداث و نگهداری جمعه بازار بوشهر ۲۸ فروردین ۹۵ با ترک تشریفات به داریوش شیخی واگذار شده بود که اینک پس از سه سال با اتمام قرار داد باید تعیین تکلیف می‌شد. همین مسئله موجب تاباندن نور به ابعاد عجیب این قرارداد و اصرار نمایندگان بر تصویب لایحه بود.

ندا عبدالله زاده: راضی هستیم؛ پس تمدید می‌کنیم

ندا عبدالله‌زاده رئیس کمیسیون بودجۀ شورای شهر بوشهر، به عنوان مدافع لایحۀ تمدید قرارداد میدان میوه و تره بار بوشهر با بررسی وضعیت میدان جمعه بازار قبل و بعد از واگذاری آن به بخش خصوصی و سرمایه گذار گفت: ما در شورای چهارم به شدت در خصوص مدیریت میدان میوه و تره بار مشکل داشتیم و هر هفته شاهد حضور غرفه داران در صحن شورای چهارم بودیم. در نهایت با واگذاری به بخش خصوصی و سرمایه گذار توانستیم سطح بسیار بالایی از رضایت مندی را هم میان غرفه داران و هم عموم مردم پدید بیاوریم.

عبدالله زاده در تشریح لایحه گفت که این قرارداد برای مدت سه سال و با پایه اجاره بهای ۱۸ میلیون تومان ارائه شده. بنا به لایحه نظر کارشناس رسمی دادگستری بابت اجاره بهای میدان میوه و تره بار ۱۶ میلیون تومان بوده که کمیسیون بودجه آن را به ۱۸ میلیون تومان افزایش می‌دهد و سالانه ۲۰% به مبلغ اجاره بها افزوده خواهد شد.

اکبر توسلی: استفادۀ پیمانکار از میدان بدون هر نوع قرارداد

اکبر توسلی به عنوان مخالف لایحۀ تمدید قرارداد میدان میوه و تره بار بوشهر در نطق خود با اشاره به پیشینۀ این قرار داد گفت: اولین ابهام این لایحه این است که چرا بعد از ۸ ماه از پایان قرارداد این لایحه از شهرداری ارسال شده است؟ این قرارداد ۲۸ فروردین ۹۵ امضا شده و ۲۸ فروردین ۹۸ به خاتمه رسیده است. الان ۷ ماه از پایان این قرارداد می‌گذرد و پیمانکار مبتنی بر چه قرارداد و اجازه ای مشغول بهره برداری از ملک شهرداری بوده؟ چه عواملی در شهرداری در کار بوده که لایجه را با تأخیر ۷ ماهه ارسال کرده‌اند؟

پرسش دیگر توسلی از ندا عبدالله زاده و شهردار به عنوان موافقان لایحه، بر این مسئله تأکید داشت که چرا این میدان با ترک تشریفات و بدون برگزاری هر نوع مزایده باید به فردی خاص واگذار شود؟ دلایل اقناعی شهردار برای ترک تشریفات در خصوص یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی شهرداری چیست؟

قرارداد ترکمانچای را هم این گونه نبسته اند

اکبر توسلی در بخش دیگر نطق خود با گفتن اینکه قرارداد ترکمانچای را هم اینگونه نبستند که شهرداری قرارداد می‌بندد گفت: درامد هفتگی این میدان بین ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان است که ماهانه بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان می‌شود. توسلی با برشمردن فعالیت‌های اقتصادی در میدان میوه و تره بار گفت: ۱۳۲ غرفه، ۴۰ تا ۶۰ وانتی، ۱۲۵ دست فروش، ۲۹۰ تا ۳۰۰ غرفۀ متفرقه در میدان بخشی از فعالیت‌های اقتصادی هفتگی در این میدان است که بابت هر کدام از موارد فوق اجاره بهایی از ۳۰۰ هزار تا ۱۰ هزار تومان توسط پیمانکار اخذ می‌شود و درامد هفتگی را به ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان می‌رساند. مبلغ تعیین شده توسط کارشناس دادگستری و یا کمیسیون بودجه چه تناسبی با این درآمد هنگفت در میدان میوه و تره بار دارد؟

مفاد قرارداد اجرایی نشده است

اکبر توسلی در بخش دیگری از نطق خود در مخالفت با تمدید قرارداد میدان میوه و تره بار بوشهر با اشاره به محتوای قرارداد، اشاره کرد که پیمانکار مکلف بوده است سیلوهایی با سازه‌های ویژه و تعریف شده ایجاد نماید و مضاف بر آن مکلف به تهیۀ امکانات گرمایشی و سرمایشی در میدان بوده است. یک بازدید میدانی ساده نشان می‌دهد هیچ یک از این دو بند اجرایی نشده و سه سال این پیمانکار از اجرای تعهدات خود شانه خالی کرده. اگر می‌گویید رضایت‌مندی وجود دارد، دقیقاً از چه چیزی راضی هستید و رضایت داده‌اید؛ وقتی حتی مفاد این قرارداد توسط پیمانکار اجرا نشده است؟

عبدااله زاده: میدان ماهی ۴۰ میلیون تومان هزینه دارد.

ندا عبدالله زاده با دفاع مجدد از لایحۀ پیشنهادی به صحن شورا با برشمردن مخارج هفتگی میدان از دستمزد تا پاکیزه کردن و اجاره بها در مجموع هزینه‌های این میدان را ماهانه ۴۰ میلیون تومان اعلام کرد. در بخش دیگر سخنانش با اشاره به این نکته که شهرداری در سه سال گذشته تعهدات خود را در خصوص تأمین برق این میدان انجام نداده گفت: پیمان کار وسایل سرمایشی و گرمایشی را مدت‌هاست تهیه کرده و من خود در بازدیدی که از انبار او داشته ام وسایل را دیده‌ام.

عبدالله زاده با وارد دانستن ایراد به تأخیر ۷ ماهه در خصوص ارائۀ این لایحه این مشکل و ایراد را متوجه شهردار و معاونینش دانست که در ارسال به موقع لایحه قصور کرده‌اند. در نهایت عبدالله زاده با عنوان اینکه پیمانکار یک میلیارد و دویست میلیون تومان در این میدان هزینه کرده و عدم تمدید قرارداد با وی به منزلۀ الزام شهرداری در بازگرداندن این پول به وی می‌باشد، خواهان همراهی همکارانش در تصویب این قرارداد شد.

نصرتی: با چرتکه انداختن سرمایه گذار را فراری ندهیم

روح الله نصرتی، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر، به عنوان موافق دیگر این لایحه در نقد اکبر توسلی گفت: با چرتکه انداختن‌هایتان سرمایه گذاران را فراری می‌دهید. این هنر خود او بوده که توانسته با ارائۀ خدمات، مشتری جذب کند و درآمدش را افزایش دهد. این قابل ستایش است. نه اینکه بخواهیم از او پول زور بگیریم. او ۴۰ میلیون در ماه هزینه دارد. چون رضایت‌مندی عمومی از کار او بالاست و درآمد هم دارد جلوی او را نباید گرفت.

توسلی: شهر را به حراج سپرده اید

توسلی در واکنش به دفاعیات عبدالله زاده و نصرتی، با مردود دانستن این استدلال‌ها به متن قرارداد اشاره کرد که هزینۀ خرید اشتراک برق بر عهدۀ خود پیمان‌کار بوده است. وی ادامه داد: «اینکه پیمانکار یک میلیارد و دویست میلیون تومان هزینه کرده و اگر برود باید شهرداری این هزینه را به او برگرداند نشان از ضعف وحشتناک این قرارداد دارد».

شورای شهر یا مرده شور خانۀ شهرداری؟

توسلی با به چالش کشیدن میزان هزینه کرد در این میدان گفت: بر مبنای چه نظر کارشناسی گفته می‌شود یک میلیارد و دویست میلیون در این میدان هزینه شده وقتی دو بند مهم این قرارداد را حتی اجرایی نکرده؟ من مخالف سرمایه گذار نیستم. من خدمتگذار سرمایه گذاری هستم که ارزش افزوده برای شهر و شهرداری بیاورد اما نه به قیمت به حراج گذاشتن شهر و حق و حقوق مردم بوشهر. ما شده‌ایم مرده‌شور شهرداری. ۳ سال قرارداد تمام شده و هشت ماه هم از اتمام آن گذشته و حالا تنها هنر این شورا این است که تمدید کند. ما مبدل شده اینم به ماشین امضا و تصویب تمدید قراردادهای شهرداری.

پایان کشاکش: تصویب لایحه با شش رأی موافق و یک رأی مخالف

در پایان بعد از اتمام دفاعیات موافقان و مخالفان از مواضع خود، ابوذر دهدار با افزودن بندی که اگر پیمانکار تعهدات خود در متن قرارداد را ظرف ۴ ماه آینده به انجام نرساند این قرارداد فسخ می‌شود آن را به رأی گذاشت که با شش رأی موافق دولابی، دهدار، شمشیری، هاشم زاده، نصرتی و عبدالله زاده و یک رأی مخالف توسلی به تصویب رسید.

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی