از ظلم آباد تا تلخی‌های آنچه گذشت به قلم خورشید فقیه
اشتراک گذاری

خورشید فقیه روزنامه نگار با سابقه بوشهر با جمع آوری بخشی از یادداشت هایش در کتاب از ظلم آباد تا تلخی های آنچه گذشت بخشی از تاریخ روزنامه نگاری بوشهر را مدون کرده است. آیین رونمایی از این کتاب به همت دوستانش برگزار شد.

خورشید فقیه

به گزارش سیراف خبر، روزنامه نگار و یادداشت نویس با سابقۀ بوشهری، خورشید فقیه، در اقدامی قابل تحسین اقدام به جمع‌آوری بخش عمده‌ای از نوشته‌های خود در طول پنجاه سال کار روزنامه نگاری کرده و در کتابی با عنوان «ظلم آباد و تلخی‌های آنچه گذشت» به چاپ رسانده است. این کتاب که بنا بر آن است جلد نخست از یک مجموعۀ ۵ جلدی باشد توسط نشر پاتیزه منتشر گردیده است. این کتاب با در بر داشتن یادداشت هایی در بازه‌های زمانی مختلف که عمدۀ آن به سال‌های ۷۶ به این سو باز می‌گردد، شمال ۷۰ یادداشت به قلم خورشید فقیه در زمینه‌های اجتماعی، گردشگری، مسائل سیاسی وقت ایران و استان بوشهر است که در نشریاتی مانند نسیم جنوب، نصیر بوشهر، آئینۀ جنوب و پیغام به چاپ رسیده.

این مراسم با حضور جمعی از دوستان، خانواده و علاقه‌مندان به خورشید فقیه در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ بوشهر برگزار شد و طی آن حسن لاوری، مدیر مسئول هفته نامه نصیر بوشهر، رضا معتمد، مدیرمسئول هفته نامۀ پیغام و عبدالله رئیسی شاعر و منتقد ادبی به ایراد سخنرانی و برشمردن ویژگی‌های سبک روزنامه نگاری خورشید فقیه پرداختند.

رضا معتمد:خورشید فقیه روزنامه نگاری حاکمیت ستیز

از ویژگی‌های نثر نسل خورشید فقیه آن است که انقلابی است و به تبع انقلابی بودن، آرمانگرایانه است، عدالت پیشه است و مبارزه جویی می‌کند. او نثر ستیزه جویی دارد و متأثر از جریانات سیاسی و فرهنگی چپ می‌نوشت. این نسل حاکمیت ستیز است و قلمشان چه قبل از انقلاب و در دوران پهلوی و چه بعد از انقلاب ستیزه‌گر باقی ماند.

یک روز که باز هم بر سر همین موضوع دعوایشان شد و کارشان بالا گرفت، خورشید فقیه که از این کشاکش با زنگنه به ستوه آمده بود گفت من ثابت می‌کنم من این مطلب را ننوشته ام. گوشی تلفن را برداشت و به دفتر نسیم زنگ زد تا از یونس قیصی زاده اصل ماجرا را سئوال کند و تلفن را هم روی بلندگو گذاشت تا همه بشنوند. یونس آن روز در دفتر نسیم جنوب نبود و همسرش گوشی را برداشت. خورشید از خانم فقیه پرسید که این مطلب را چه کسی نوشته است. خانم فقیه هم با جدیت گفت خودت نوشتی.

نوشته‌های خورشید فقیه ضرباهنگ تندی دارد و گاهی طعنه و کنایات فراوانی به نقد شونده وارد می‌کند. اینها برخاسته از خصیصه‌های فکری این نسل است. در استان بوشهر در بین روزنامه نگاران یادداشت نویس کم داریم و خورشید فقیه از معدود افرادی است که به صورت پیوسته یادداشت نوشته است که فقط ۷۰ یادداشت آن در این کتاب چاپ شده و چهار جلد دیگر در راه است. ارزش این یادداشت‌ها از دو منظر است؛ یکی ارزش تاریخی آن است که در دو دهه گذشته ثبت و ضبط شده و مبدل به بخشی از تاریخ نوشتاری ما خواهد شد و دیگری این است که با چند نشریه به صورت متناوب که دیدگاه اصلاح طلبی داشته اند همکاری کرده. ویژگی‌های این یادداشت‌ها این است که خورشید فقیه یادداشت‌های خود را بسیار خوب و درست آغاز می‌کند، اطلاعات خوبی از موضوع دارد، بسیار صریح و رک است و ابهام و سانسوری در آن نیست، موضوعات خوبی انتخاب می‌کند و موضوع را هم به خوبی پرورش می‌دهد و قدرت استدلال بالایی در این نوشته‌ها حاکم است و در آخر حسن مقطع و پایان بندی‌های بسیار به جایی دارد.

خاطره گویی حسن لاوری: از دعوا با حسن زنگنه و فتنۀ یونس قیصی زاده تا توقیف نصیر به خاطر خورشید فقیه

خورشید احساس تعهد شدید به استان بوشهر مثل میراث فرهنگی آن دارد که کمتر کسی داشته و در عین درست و تخصصی نوشتن، ساده و روان و جذاب می‌نویسد. خورشید فقیه ۱۷ سال با نشریه نصیر همکاری کرد؛ بدون چشم داشت. این همکاری دراز مدت خاطرات بسیار ساخته است. یکی از این خاطرات به دعوای حسن زنگنه با او و شیطنت‌های یونس قیصی زاده بر می‌گردد که سال هاست برای من زنده ماند. در هفته نامۀ نسیم جنوب یک مطلب علیه حسن زنگنه با نام مستعار نوشته شده بود که مرحوم زنگنه تردید نداشت این مطلب را خورشید فقیه علیه او نوشته است. هر وقت در دفتر نصیر هر دوی آنها بودند با هم بر سر این مسئله به شدت درگیر می‌شدند و اغلب هم کارشان بالا می‌گرفت. زنگنه معترض بود چرا علیه من مطلب نوشته‌ای و چرا با نام خودت منتشر نکرده‌ای و این کار، کار خود توست.

یک روز که باز هم بر سر همین موضوع دعوایشان شد و کارشان بالا گرفت، خورشید فقیه که از این کشاکش با زنگنه به ستوه آمده بود گفت من ثابت می‌کنم من این مطلب را ننوشته ام. گوشی تلفن را برداشت و به دفتر نسیم زنگ زد تا از یونس قیصی زاده اصل ماجرا را سئوال کند و تلفن را هم روی بلندگو گذاشت تا همه بشنوند. یونس آن روز در دفتر نسیم جنوب نبود و همسرش گوشی را برداشت. خورشید از خانم فقیه پرسید که این مطلب را چه کسی نوشته است. خانم فقیه هم با جدیت گفت خودت نوشتی. مگر خودت ننوشتی؟ با اینکه خانم فقیه با شوخی این را گفته بود اما همین شد دستاویز حسن زنگنه برای دعوای بیشتر با خورشید فقیه. خورشید فقیه مجبور شد زنگ بزند به یونس و این بار از او پرسید. یونس هم بدون آنکه بداند ماجرا چیست و صدای او روی بلندگوست یک باره گفت خودت نوشتی حالا هم می‌زنی زیرش؟ دیگر حسن زنگنه برایش مسجل شد کار خورشید بوده و این دعوا تا روزی که نویسندۀ مطلب شخصاً اعتراف نکرد که نویسندۀ واقعی مطلب کیست، میان خورشید و حسن ادامه داشت.

خاطره بعدی به توقیف نصیر بوشهر بر می‌گردد. نصیر بوشهر دو بار در زمان احمدی نژاد توقیف شد. یک بار دادگاه بوشهر و یک بار هیئت نظارت بر مطبوعات کشور آن را توقیف کردند. وقتی توسط هیئت نظارت بر مطبوعات کشور توقیف شد بر اساس گزارش هایی بود که نهادهای امنیتی علیه نصیر تهیه کرده بودند و شفیعی، مدیرکل وقت ارشاد، آن را به تهران ارجاع داده بود و آقای رامین که سال‌ها آلمان بود و مبتکر ایدۀ انکار هولوکاست شد و آن هزینه‌ها را به دیپلماسی ایران تحمیل کرد، بر اساس همین گزارش رأی به توقیف نصیر داد. ما پیگیری کردیم که چرا توقیف شده و دلایل چه بوده. یکی از دلایل توقیف آمد و شد افراد مسئله دار به دفتر نصیر عنوان شده بود که مصداق آن هم فقط خورشید فقیه اعلام کرده بودند.

عبدالله رئیسی: عنوان هوشمندانۀ کتاب که به «هیچ» ارجاع می‌دهد

عنوان کتاب عنوان بسیار هوشمندانه‌ای است. به این دلیل که «از ظلم آباد» را یک موقیعت صرفاً مکانی به یک موقیعت هویتی تبدیل کرده است. اگر بوشهری نباشید و حتی ایرانی هم نباشید از عنوان ظلم آباد فارغ از موضوع اسم می‌توانید به ترکیبش نگاه کنید و متوجه معنای فرا مکانی آن شوید. بخش دیگر عنوان کتاب «تا تلخی‌های آنچه گذشت» است که بسیار هوشمندانه انتخاب شده. این ترکیب یک حالت ایستایی را تداعی می‌کند. یک «از… تا…» که به هیچ مقصدی نمی‌رساند و یک دایره را می‌سازند. در این عنوان این «از و تا» یک کارکرد ایستایی دارد. «از ظلم آباد تا تلخی‌های آنچه گذشت» که فقط تلخی هایش مانده و هیچ چیز به دست نیامده است. یک دایره که حرکتی نمی‌سازد و درون مایه و هستۀ مرکزی و مغز گفتار این کتاب را می‌سازد و نمایندگی می‌کند.

 

خورشید فقیه خورشید فقیه خورشید فقیه خورشید فقیه خورشید فقیه خورشید فقیه خورشید فقیه خورشید فقیه خورشید فقیه خورشید فقیه

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی