استاندار بوشهر در نقش اپوزیسیون استانداری ظاهر می شود
اشتراک گذاری
عمارت علوی

سیراف خبر؛ مرتضی رضائی: استاندار بوشهر در نشست با مدیران میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز بوشهرشناسی استان بوشهر با اشاره به نبود موزه و خانۀ مطبوعات بوشهرگفت: «تکلیف موزۀ مطبوعات هر چه زودتر باید مشخص شود». عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر این مطلب را در خطاب به مدیران فرهنگی و گردشگری استان بوشهر می‌گوید و اشاره می‌کند: «مسئولان ذی‌ربط باید در کم‌ترین زمان ممکن گزارش اقدامات خود را در ارتباط با موزۀ مطبوعات ارائه کنند تا تکلیف این مسئله هر چه زودتر مشخص شود». اما به نظر می رسد این بیانیات بیشتر نمایشگر رفتن استاندار در نقش اپوزیسیون است تا مدیر ارشد یک استان با مسئولیت های حقوقی و قانونی مشخص.

ماجرا از چه قرار است؟

استان بوشهر از معدود استان‌هایی است که خانۀ مطبوعات ندارد. بوشهر یکی از پیش‌روترین و پیشتازترین مناطق کشور که دروازۀ مدرنیته محسوب می‌شود و هم سنگ تبریز و تهران و اصفهان نخستین مدارس و روزنامه‌ها را در کشور دائر کرده، در زمان حاضر فاقد خانۀ مطبوعات در استان بوشهر است. خانۀ مطبوعات یگانه تشکل صنفی به رسمیت شناخته شدۀ واسط میان اهالی رسانه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، در استان ما با بی‌اعتنایی و بی‌تفاوتی رو به روست.

در زمان استاندار سابق و مدیران کل سابق فرهنگ و ارشاد و نیز میراث فرهنگی استان بوشهر، تفاهم نامه‌ای میان ورّاث عمارت علوی و میراث فرهنگی منعقد می‌شود. این عمارت با اعتبار یک میلیارد و چهار صد میلیون تومان از سال ۹۵ در دست مرمت قرار گرفته و سال ۹۷ آمادۀ بهره برداری می‌گردد. شرط سرمایه گذاری استانداری و میراث فرهنگی در این عمارت در این تفاهم نامه استفاده از این بنا به عنوان موزۀ چاپ و خانۀ مطبوعات بوده است.

اینک علی رغم اینکه چنین هزینه‌ای شده است و دستگاه‌های اجرایی استان متفق القول بر وجود چنین تفاهم نامه‌ای ازعان دراند بنا به گفتۀ مدیر عامل خانۀ مطبوعات استان، وارثان عمارت علوی زیر بار اجرای این تفاهم نامه نمی‌روند و مخالف استقرار خانۀ مطبوعات در این عمارت هستند. جلوۀ عجیب کار اما کوتاه آمدن‌های شبه‌ناک و بی‌پاسخ استانداری و اداره کل میراث فرهنگی در مقابل مخالفت وارثان عمارت علوی از اجرای تفاهم نامه است.

استاندار در نقش اپوزیسیون استانداری

استاندار بوشهر در نشست اخیر خود با مدیران میراث فرهنگی در نقش اپوزیسیون استانداری ظاهر می‌شود و می‌گوید: ««تکلیف موزه مطبوعات هر چه زودتر باید مشخص شود. مسئولان ذی‌ربط باید در کم‌ترین زمان ممکن گزارش اقدامات خود را در ارتباط با موزه مطبوعات را ارائه کنند».

اینک پرسش این است:

  • چرا فعل مجهول به کار رفته است؟ دقیقاً چه کسانی باید تکلیف خانۀ مطبوعات و موزۀ نشر را روشن کنند؟
  • تفاهم نامه با وارثان عمارت علوی و هیئت امنای این عمارت چرا عیناً منتشر نمی‌شود تا همه از مفاد آن آگاه شوند؟
  • کدام نقصان حقوقی در این تفاهم نامه وجود داشته که علی رغم آنکه یک میلیارد و چهار صد میلیون تومان از بیت المال در این عمارت هزینه شده، اشخاص حقیقی به راحتی می‌توانند از اجرای تفاهم نامه جلوگیری کرده و بعد از دو سال هیچ مرجع قضائی پیگیر ماجرا نشده است؟
  • در بیان استاندار بوشهر از کلیۀ مسئولان ذی‌ربط خواسته شده تا گزارش اقدامات خود را در ارتباط با موزۀ مطبوعات ارائه کنند. آیا استانداری بوشهر و معاون سیاسی استاندار نیز شامل این مسئولان می‌شوند؟ با توجه به نقش استاندار وقت؛ مصطفی سالاری در انعقاد این تفاهم نامه و اختصاص چنین بودجۀ هنگفتی برای بازسازی این عمارت، چرا شرح دقیقی از اقدامات انجام شده توسط استانداری و معاون سیاسی این نهاد ارائه نمی‌شود تا اقدامات این ارگان برای استیفای این پول هزینه شده و حق قانونی مطبوعات روشن گردد؟
  • آیا این وهن قانون نیست که تفاهم نامه‌ای امضا شده، یک میلیارد و چهار صد میلیون تومان در یک عمارت از محل پول ملت هزینه گشته، بعد عده‌ای بر خاسته و جلوی اجرای قانون را می‌گیرند و استاندار بوشهر به جای شکایت از این افراد و ارجاع پرونده به محاکم قضائی، مماشات می‌کند و حقوق ملت را نادیده می‌گیرد؟

همه چیز در ابهام است

عبدالکریم گراوند پیش از این نیز در سخنانی با دادن قول مساعد به مازیار هوشمند، مدیر عامل خانۀ مطبوعات کشور، مبنی بر اختصاص یکصد میلیون تومان جهت تأمین موقت ساختمانی برای استقرار خانۀ مطبوعات استان بوشهر، امیدی برانگیخت که شاید فعلاً اهالی رسانه از این آوارگی در آیند. اما چندان نگذشت که این وعده نیز به کوه انباشته‌ای از وعده‌های محقق نشده پیوست تا در استانی که ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان سهم پروژه‌های عمرانی می‌شود، ۱۰۰ میلیون تومان سهم فعالیت فرهنگی اهالی رسانه نشود.

اینک اهالی رسانه در استان بوشهر مانده اند و مدعیان و کوهی از ادعاهای فراوان و ابهامات بی‌پاسخ. در مقام توصیف و تعریف و تمجید اهل رسانه چشم و چراغ جامعه هستند و در وقت عمل، استاندار بوشهر تنها به وعده و ظاهر شدن در نقش منتقد و اپوزیسیون اکتفا می‌کند. نه تنها خبری از وجود عدالت نیست که حتی خبری از اجرای قانون و احقاق حق اهالی مطبوعات مبنی بر اجرای یک تفاهم نامۀ حقوقی که پولش را هم پرداخته اند وجود ندارد. و این است رسم استانداری در دیاری مسئولانش برای گرفتن عکس با مدرسۀ سعادت شتابناکند و برای پاسداشت مرام آن بی‌انگیزه.

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی