استخدام‌های عجیب و بی‌حساب و کتاب در شهرداری بوشهر
اشتراک گذاری

در شهرداری بوشهر جذب نیروی عجیبی در حال رخ دادن است. جذب نیرو در شهرداری بوشهر در یک ماه اخیر به صورت عجیبی افزایش یافته است. سیراف خبر در گزارشی ویژه این جذب نیرو را بررسی می کند.

شهرداری بوشهر

به گزارش سیراف خبر؛ شهرداری بوشهر این روزها حال خوبی ندارد. با مشکلات مالی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند و قدرت مدیریت پرژوه‌های عمرانی و فرهنگی مورد نیاز شهر بوشهر را به دلیل همین مشکلات مالی از دست داده است. این سازمان با حجم انبوهی از بدهی‌ها رو به رو است و بنا به گزارش‌ها معوقات فراوانی هم دارد. همۀ اینها در حالی است که این سازمان از تراکم شدید نیرو رنج می‌برد و ماهانه بنا به آمار اعلام شده افزون بر ۱۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا پرداخت می‌کند. این یازده میلیارد تومان حقوق در شرایطی به نیروهای شهرداری پرداخت می‌شود که شهرداری به دلیل بحران مالی‌اش قدرت تعریف پروژه و طرح برای آنها ندارد. اما اینک خبر از جذب نیرو در شهرداری بوشهر در اوج بحران‌های مالی‌اش می رسد.

سازمان‌هایی نظیر شهرداری‌ها سازمان‌های درآمد هزینه ای هستند. به این معنا که هر چقدر درآمد داشته باشند می‌توانند هزینه کنند و مطابق با قانون می‌بایست نسبت هزینه جاری نظیر پرداخت حقوق و مزایا به هزینه‌های سرمایه‌گذاری و عمرانی نسبت چهل به شصت باشد. اینک اما در شهرداری بوشهر به دلیل تعداد بالای نیروهایش سهم عمدۀ بودجه را در قسمت جاری بلعیده می‌شود و این توازن بر هم خورده. در نهایت شهرداری بدون آنکه قدرت تعریف و اجرای پروژه‌ای خاص در شهر بوشهر داشته باشد مبدل به ماشین پرداخت حقوق شده و هر چه از محل عوارض و مالیات شهروندان در می‌آورد تنها صرف پرداخت حقوق به نیروهایش می‌کند.

تراژدی افزایش نیرو در شرایط مازاد نیرو

شهرداری بوشهر در سال رقمی در حدود ۱۳۲ میلیارد تومان مکلف به پرداخت حقوق و مزایا و بیمه و… است. تعداد پرسنل این سازمان به صورت رسمی و دقیق اعلام نشده است. اینک بنا به اخبار موثقی که در اختیار سیراف خبر قرار گرفته، شهرداری در این وضعیت نا به سامان اقتصادی‌اش اقدام به جذب نیروهای جدید کرده. بنا به این گزارش ۲۰ نفر در سازمان هایی نظیر اتوبوسرانی و تاکسیرانی، روابط عمومی و… جذب شده‌اند. قسمتی از این استخدام‌ها در خرداد ماه سال جاری بوده و ۶ نفر در آن ماه جذب شده‌اند. اما عمدۀ این جذب نیروها در شهریورماه امسال رخ داده که نزدیک به ۱۳ نفر در این ماه در قسمت‌های مختلف شهرداری مشغول به کار شده‌اند.

شهرداران بوشهر و جذب نیرو در شهرداری بوشهر

بنا به آماری که در شهرداری بوشهر وجود دارد در میان همۀ شهرداران بوشهر در یک دهۀ اخیر، شاهپور رجایی با جذب حدود ۱۵۰ نفر، غلامعلی میگلی نژاد نیز با جذب حدود ۱۵۰ نفر و امیری با جذب ۳۰ تا ۴۰ نفر نیرو رکوردار جذب نیرو بوده‌اند. در یک دهۀ اخیر ۳۵۰ نفر به غیر از نیروهای پیمان‌کاری در سازمان پسماند و فضای سبز، جذب خود سازمان شده‌اند و  منجر به شکل گیری حباب و سنگینی سازمان از تراکم این حجم نیروی انسانی در شهرداری شده است. اینها در حالی است که به موازات جذب بی حساب و کتاب نیرو در شهرداری به جای افزایش خروجی و بازدۀ بالاتر سازمان، شهرداری زمینگیر تر و ناکارامدتر شده و اغلب پروژه‌های عمرانی‌اش نه تنها چیز دندان‌گیری از آب در نمی‌آید که به عکس خود مبدل می‌شود.

اینک پرسش این است در حالی که شهرداری از عهدۀ تأمین منابع مالی پروژه‌هایی که در بودجۀ سنواتی تعریف شده بر نمی‌آید و در پرداخت حقوق و مزایای نیروهای خود نیز به شدت مستأصل مانده، به چه دلیل به جذب فزایندۀ نیرو مبادرت می‌کند؟ این پرسش به منزلۀ شفاف شدن سازمان شهرداری است اما نورالدین امیری، شهردار بوشهر، به دنبال شفافیت نیست.

اسامی نیروهای جذب شده در شهرداری بوشهر در طول شش ماه گذشته:

حسن تیموری: رانندۀ پایه یکم

غلامرضا شنبدی: رانندۀ پایه یکم

مهدی زحمتکشان: رانندۀ پایه یکم

عباس اشتری:رانندۀ بازرسی

احمد قاسمی: رانندۀ پایه یکم

رضا رواق بیستون: رانندۀ پایه یکم

امیر حیدری: رانندۀ پایه یکم

عبدالرسول سلیمی فرد: پایانۀ مسافربری

محمدصادق محمدزاده: پایانۀ مسافربری

سید حسن بهنیاپور: پایانۀ مسافربری

عباس حیدری: پایانۀ مسافربری

عبدالرحیم قدرتیان: نگهبان

رضا سرتلی زاده: نگهبان

سید حسام عارف زاده: تاکسیرانی

ایمان میرشکاری: روابط عمومی

ناصر یونسی: امور مالی

ابوالفضل فروزانی: واحد خط

علی راستگو: رانندۀ پایه یکم

وحید زارعی: رانندۀ پایه یکم

محمود قرچه: کارگر خدماتی

 

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی