بندر عسلویه
اشتراک گذاری

بندرعسلویه و شهرستان عسلویه در آبان ماه ۱۳۹۰، ۱۰۳۶۴ خانوار و ۶۵۵۸۴ نفر جمعیت داشته است در ادامه به جز موارد جغرافیای انسانی عسلویه را مورد بررسی قرار میدهیم.

مردم عسلویه

جمعیت شهرستان

شهرستان عسلویه در آبان ماه ۱۳۹۰، ۱۰۳۶۴ خانوار و ۶۵۵۸۴ نفر جمعیت داشته، که شامل ۴۵۸۰۹ مرد و ۱۹۷۷۵ زن بوده است. شایان توجه است که ۴۶۰۱۵ نفر در بندر عسلویه، شهر نخل تقی و روستاهای تابعه آن ساکن هستند و ۲۱۵۶۹ نفر (عمدتا غیر بومی) نیز در منطقه ویژه پارس جنوبی (۱ و ۲) اقامت دارند.

تراکم جمعیت

تراکم نسبی: تراکم نسبی جمعیت شهرستان عسلویه در سال ۱۳۹۰، با توجه به رقم رسمی ۷۰۰ کیلومتر مربعی آن، ۹۳.۷ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد.

تراکم بیولوژیک: برای آگاهی از فشار جمعیت بر روی اراضی زراعی، از تراکم بیولوژیک جمعیت استفاده می شود، که از تقسیم جمعیت به مساحت زیر کشت دایر به دست می آید.

با توجه به این که وسعت اراضی زیر کشت محصولات کشاورزی شهرستان های عسلویه و کنگان، در سال ۱۳۸۴ حدود ۵۲۶۴ هکتار بوده است، بنابر این تراکم بیولوژیک آن ۳۲.۴۴ نفر در هکتار می باشد.

هرم سنی جمعیت شهرستان های عسلویه و کنگان

هرم سنی جمعیت شهرستان های عسلویه و کنگان

بعد خانوار: بعد خانوار شهرستان عسلویه ۶.۳۳ نفر می باشد. این رقم در شهر عسلویه به ۴.۶۱ و در شهر نخل تقی ۴.۷۳ نفر می رسد.

معمرین

معمرین (۹۰ ساله به بالا) شهرستان عسلویه، در آبان ماه ۱۳۹۰، بالغ بر ۱۱۸ نفر بوده اند، که شامل ۸۹ مرد و ۲۹ زن بوده اند. ۲۰ نفر عسلویه ای بیش از یک قرن عمر دارند و صد البته تاریخ زنده و گویای این دیار محسوب می گردند.

رشد جمعیت

متوسط رشد سالانه جمعیت شهرستان های عسلویه و کنگان، طی سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰، ۵۰.۵ ، ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵، ۹۷.۲ ٪ و ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۵، ٪۲۳.۴ بوده است.

اسکله صیادی عسلویه

اسکله صیادی عسلویه

مرکز شهرستان

موقعیت سیاسی: شهر عسلویه (Asaluyeh ) مرکز شهرستان عسلویه در استان بوشهر می باشد.

وزرای عضو کمیسیون سیاسی – دفاعی هیئت دولت، در جلسه مورخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۸۲، بنا به پیشنهاد شماره ۱-۴-۴۲-۹۱۳۵۰ مورخ ۳ دی ماه ۱۳۸۲ وزارت کشور و با رعایت تصویب نامه شماره ۵۸۵۳۸ت ۲۶۱۱۸ه مورخ ۲۲ اسفند ماه ۱۳۸۹ و به استناد ماده ۱۳ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری (مصوب ۱۳۶۲) تصویب نمودند: «روستای عسلویه مرکز بخش عسلویه از توابع شهرستان کنگان در استان بوشهر به شهر تبدیل و به عنوان شهر عسلویه شناخته شود.» کد تقسیماتی این شهر ۷۰۹۳۶ می باشد.

موقعیت طبیعی: این شهر کرانه ای در موقعیت جغرافیایی ۵۲ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی و ۲۷ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی واقع شده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۵ متر است.

فاصله شهر عسلویه تا دیگر شهر های استان بوشهر

فاصله شهر بوشهر تا دیگر شهر های استان بوشهر

فاصله شهر بوشهر تا دیگر شهر های استان بوشهر

نوع خانوار

از ۱۷۰۷۷۴ نفر جمعیت شهرستان های عسلویه و کنگان، ۹۳۷۸۳ نفر به شکل خانوار معمولی ساکن (۴۷۰۹۵ مرد، ۴۶۶۸۸ زن)، ۷۶۲۶۴ نفر به شکل خانوار ساکن گروهی (۷۵۶۲۳ مرد، ۶۴۱ زن)، ۷۲۷ نفر به صورت خانوار ساکن مؤسسه ای (۶۳۰ مرد، ۹۷ زن زندگی می کنند.

تعداد افراد در خانوار

از ۹۳۷۸۳ نفر جمعیت در شهرستان عسلویه و کنگان در خانوار معمولی، ۱۳۶۴ خانوار ۱ نفره، ۷۲۶۴ خانوار ۲ نفره، ۱۵۷۲۰ خانوار ۳ نفره، ۱۹۵۵۶ خانوار ۴ نفره، ۱۶۵۶۰ خانوار ۵ نفره، ۱۳۲۲۴ خانوار ۶ نفره، ۸۱۲۰ خانوار پر جمعیت ۷ نفره، ۵۴۱۶ خانوار پر جمعیت ۸ نفره، ۲۹۲۵ خانوار پر جمعیت ۹ نفره و ۳۶۳۴ خانوار فوق العاده پر جمعیت ۱۰ نفره و بیشتر هستند.

جاده عسلویه لامرد راه ارتباطی بوشهر و فارس

جاده عسلویه لامرد راه ارتباطی بوشهر و فارس

مقایسه با شهرستانها

درصد جمعیت استان: شهرستان عسلویه با ۶۵۵۸۴ نفر جمعیت، ٪۶.۳۵ جمعیت استان بوشهر را به خود اختصاص داده است؛ یعنی از هر ۱۰۰ استان بوشهری، تقریبا ۶ نفر عسلویه ای هستند.

مقام استانی: شهرستان عسلویه در بین ۱۰ شهرستان استان بوشهر، از نظر جمعیت، در رتبه هفتم قرار دارد.

 

رتبه بندی جمعیت شهرستانهای استان بوشهر (۱۳۹۰)

رتبه بندی جمعیت شهرستانهای استان بوشهر (۱۳۹۰)

مقام کشوری: در بین ۴۰۰ شهرستان ایران، در تابستان ۱۳۹۲، از نظر جمعیت، در مقام ۲۵۵ قرار دارد.

شهرستان عسلویه از شهرستانهای خرم دره، سمیرم، سوادکوه، هشترود، بینالود، خنداب، نرماشیر، فریدون کنار، پاوه، جلفا، محلات، اردل، ماسال و فاروج پرجمعیت تر است.

ترکیب جنسی

از ۱۷۰۷۷۴ نفر جمعیت شهرستان های عسلویه و کنگان، ۱۲۳۳۴۸ نفر ( ۷۲ / ۲۳٪ ) مرد و ۴۷۴۲۶ نفر ( ۲۷.۷۷٪) زن هستند. در نقاط شهری این نسبت به شکل ۷۱.۹۸٪ مرد و ۲۸.۰۲٪

زن و در نقاط روستایی ٪۷۲.۷۴ مرد و ۲۷.۲۶٪ زن می باشد.

شهری و روستایی

از ۱۷۰۷۷۴ نفر جمعیت شهرستانهای عسلویه و کنگان، ۱۱۴۳۶۸ نفر ( ۶۶.۹۷ ٪ ) در نقاط شهری زندگی می کنند، که شامل ۸۲۳۱۹ مرد و ۳۲۰۴۹ نفر زن می باشند. ۵۶۴۰۶ نفر ( ۲۳.۰۳ %) نیز در نقاط روستایی اقامت دارند، که شامل ۴۱۰۲۹ مرد و ۱۵۳۷۷ زن هستند، یعنی در این دو شهرستان، از هر ۳ نفر، ۲ نفر در شهرها سکونت دارند.

نمایی از شهر عسلویه

نمایی از شهر عسلویه

وضع زناشویی

۱۴۹۶۴۸ نفر جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در شهرستانهای عسلویه و کنگان سکونت دارند، که شامل ۱۱۲۴۵۱ مرد و ۳۷۱۹۷ زن می شوند. در مجموع ۷۰۷۹۱ نفر ( ۴۷.۳۱ ) حداقل یک بار ازدواج کرده اند (شامل ۶۷۹۲۱ نفر دارای همسر، ۲۲۴۳ نفر بیوه، ۵۲۷ مطلقه). ۳۷۹۳۰ نفر ( ۲۵.۳۵ %) هم مجرد بوده و هرگز ازدواج نکرده اند، که ۱۶۲۶۹ نفر آنها زیر ۲۰ سال هستند.

از ۱۱۲۴۵۱ نفر مرد ۱۰ ساله و بیشتر، ۴۵۵۵۶ نفر حداقل یک بار ازدواج کرده اند، که شامل ۴۵۰۸۱ نفر دارای همسر، ۳۳۴ نفر بی همسر به دلیل فوت همسر، ۱۴۱ نفر بی همسر به دلیل طلاق می باشند. ۲۶۰۶۴ نفر هرگز ازدواج نکرده اند (۸۹۳۹ نفر زیر ۲۰ سال) و ۴۰۸۳۱ نفر در مورد تأهل یا تجرد خود اظهار نظر نکرده اند.

از ۳۷۱۹۷ نفر زن ۱۰ ساله و بیشتر، ۲۵۲۳۵ نفر حداقل یک بار ازدواج کرده اند، که شامل ۲۲۸۴۰ نفر دارای همسر، ۱۹۰۹ نفر بی همسر به دلیل فوت همسر و ۳۸۶ نفر بی همسر به دلیل طلاق می باشند. ۱۱۸۶۶ نفر هرگز ازدواج نکرده اند (۷۳۳۰ نفر زیر ۲۰ سال) و ۹۶ نفر نیز وضعیت تجرد یا تأهل خود را اعلام ننموده است.

گفتنی است که ۲۲ پسر و ۵۳ دختر نوجوان ۱۰ تا ۱۴ ساله شهرستان های عسلویه و کنگان متأهل می باشند.

ساحل بندر عسلویه

ساحل بندر عسلویه

زادگاه

از ۱۷۰۷۷۴ نفر جمعیت ساکن در دو شهرستان عسلویه و کنگان، ۱۱۴۳۶۸ نفر در نقاط شهری و ۵۶۴۰۶ نفر در نقاط روستایی اقامت دارند. در مجموع ۲۹۷۸۰ نفر روستازاده و ۱۳۳۶۹۴ نفر در شهر به دنیا آمده اند.

از ۱۱۴۳۶۸ نفر جمعیت ساکن در نقاط شهری، ۴۲۱۵۵ نفر در شهر محل اقامت به دنیا آمده اند و ۶۳۵۹۲ نفر متولد شهر دیگر، ۳۹۷۲ نفر متولد روستای دیگر و ۲۱۰۵ نفر متولد خارج از کشور هستند. ۲۵۴۴ نفر نیز زادگاه را اظهار نکرده اند.

از ۵۶۴۰۶ نفر جمعیت ساکن در نقاط روستایی، ۲۳۳۰۱ نفر در آبادی محل اقامت خود زاده شده اند، ۲۶۳۶۵ نفر در شهر دیگر، ۲۵۰۷ در روستای دیگر و ۴۷۷ نفر نیز در خارج از کشور به دنیا آمده اند. ۳۷۵۶ نفر هم زادگاه خود را اعلام نکرده اند.

نحوه تصرف محل سکونت

از ۲۵۳۴۴ خانوار معمولی و گروهی ساکن در واحد مسکونی معمولی، در دو شهرستان عسلویه و کنگان، ۱۳۴۵۸ خانوار در واحد ملکی زمین و بنا (عرصه و اعیان)، ۱۱۳۰ خانوار در واحد ملکی بنا (اعیان)، ۶۶۹۰ خانوار در واحد استیجاری، ۸۱۷ خانوار در واحد برابر خدمت (سازمانی)، ۱۷۰۶ خانوار در واحد رایگان، ۱۷۶ خانوار در سایر واحدها و ۱۳۶۷ خانوار نیز نوع واحد مسکونی خود را اظهار نکرده اند.

نوع محل سکونت

از ۲۵۶۶۷ خانوار معمولی ساکن و گروهی شهرستان های عسلویه و کنگان، ۲۱۷۹ خانوار در واحد آپارتمانی، ۲۳۱۶۵ خانوار در خانه های معمولی غیر آپارتمانی، ۷ خانوار در چادر و ۴۹ خانوار در سایر خانه ها سکونت داشته اند و ۲۶۷ خانوار نیز نوع محل سکونت خود را اظهار نکرده اند.

مهاجرت

از ۲۵۳۳۰ نفر (۱۹۵۲۶ مرد، ۵۸۰۴ زن) مهاجر وارد شده به شهرستان های عسلویه و کنگان، طی ۵ سال گذشته، ۲۵۶۰ نفر از شهرستان محل سرشماری (۱۲۲۰ نفر از شهر، ۱۲۵۷ نفر از آبادی، ۸۳ نفر اظهار نشده)، ۲۷۳۹ نفر از سایر شهرستان های استان (۲۴۸۸ نفر از شهر، ۲۱۰ نفر از روستا، ۴۱ نفر اظهار نشده)، ۱۶۵۹۶ نفر از شهرستان های سایر استانهای ایران (۱۵۴۷۰ نفر از شهر، ۷۳۵ نفر از آبادی، ۲۹۱ نفر اظهار نشده)، ۸۶۱ نفر از خارج از کشور و ۲۶۷۴ نفر از مکانی نامشخص به این شهرستان مهاجرت کرده اند.

شهرهای تابعه

نخل تقی

نخل تقی

نخل تقی

موقعیت سیاسی: شهر نخل تقی (Nakhl- e Taqi) از توابع بخش مرکزی شهرستان عسلویه می باشد.

بر اساس تصویب نامه شماره ۲۸۱۲۵ت ۲۷۸۵۷ک در مورخ ۲۲ مرداد ماه ۱۳۸۲ هیئت وزیران، روستای نخل تقی از توابع بخش عسلویه شهرستان کنگان به شهر نخل تقی تبدیل شد. کد تقسیماتی این شهر ۷۰۹۳۷ می باشد.

وجه تسمیه: رضا طاهری معتقد است که:

«مردم شیبکوه، نخلستان را نخل می گویند و این موجب شده است که نخلستان تقی را نخل تقی بنامند. البته نامی که عربهای مهاجر به این منطقه داده بودند، یعیمه بوده است.»

موقعیت طبیعی: این شهر کرانه ای در موقعیت جغرافیایی ۵۲ درجه و ۳۵ دقیقه و ۵ ثانیه طول شرقی و ۲۷ درجه و ۳۰ دقیقه و ۲ ثانیه عرض شمالی واقع شده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۳ متر است.

شهر در ۶۸ کیلومتری جنوب شرق کنگان قرار گرفته است.

محمد جعفر حقایق نگار خورموجی (۱۲۳۵ – ۱۳۰۱ ق.)، محقق و مورخ عصر ناصری، نام این روستا را به شکل نخل تقی ثبت کرده و آن را از بلوک عسلویه دانسته است.

میرزا حسن حسینی فسایی (۱۲۷۳-۱۳۱۶ق.)، تاریخنگار عصر ناصری، در سال ۱۳۱۱ق. این روستا را به نام نخل تقی و در ردیف توابع بلوک کنگان ثبت کرده و به اختصار می گوید: «نخل تقی: ۱۲ فرسخ میانه جنوب و مشرق کنگان است.»

پالایشگاه عسلویه

پالایشگاه عسلویه

محمدعلی سدیدالسلطنه بندرعباسی، در سال ۱۳۲۱ق. آن را از بنادر دشتی متعلق به بنی مالک و در حکومت شیخ حسین پور شیخ مذکور دانسته و می نویسد:

نخل تقی: جزو عسلویه است و ۱۵۰ نفر نفوس باشند. مالیات ۱۷۰  تومان است.

جان گوردیمر لوریمر، سرکنسول بریتانیای کبیر در بوشهر، در سال های ۱۹۱۳-۱۹۱۴م. در باره آن می نویسد:

نام روستا: نخل تقی؛ جایگاه: ۲۰ میل جنوب غربی طاهری و ۶ میل شمال نابند؛ خانه ها، ساکنان: ۸۰ آلونک. یک چهارم اهالی شیعه و مابقی سنی اند؛ ملاحظات: مردم دارای ۵ کشتی از نوع بوم که مسافرت های تجاری می کنند و ۴ قایق صیادی. در تابستان در صیدگاه ها مروارید و ماهیگیری دارند و در روستا نخل میکارند.»

رمی وادالا، نایب کنسول فرانسه در بندر بوشهر، در سال ۱۹۱۶م. این شهر را که در آن زمان از بندر عسلویه بزرگتر و پرجمعیت تر بوده، چنین وصف می کند:

نخل تکی: دارای ۹۰۰ تن جمعیت، که دریانورد، ماهیگیر، بازرگان و کشت کاراند. صادرات آن گندم، جو، هیزم و ذغال می باشد.

عبدالرزاق محمد صدیق، در باره این شهر عرب نشین می نویسد:

نخل تکی: این روستا در ۱۲ کیلومتری شرق روستای شیرینو و غرب روستای عسلویه واقع شده و از توابع منطقه آل حرم می باشد. روستا در ۳۰۰ متری ساحل خلیج نای بند و با ارتفاع ۶ متر از سطح دریا قرار گرفته است.

عشایر ساکن در آن عبارتند از: آل محمد سلوموه، آل خیری، آل عبادی، آل بنی جنبل، آل بنی قیس، آل بزابیر، آل کزیر، آل عبود، آل بومطور، آل کتیل، آل بوریاع، آل بوحاجی عیسی، آل بو محمد رفیع.

صیادی و اسکله صیادی عسلویه

صیادی و اسکله صیادی عسلویه

منابع درآمد: کشاورزی (کشت گندم، جو، حبوبات، سبزیجات)، به اضافه صید ماهی و غواصی و استخراج مروارید و جابجایی کالا و مسافر با کشتی و لنج بین دو بخش شرقی و غربی خلیج نابند و همچنین درآمدهای حاصل از بازرگانی محلی و البته اندکی دامداری و تربیت حیوانات اهلی.

زمین های کشاورزی: السحل، الجبلیه، الرمله، اطوینه، الخلفانیه، الیبرانیه، العزفار، البشه، ارض خیری، تل الزایره.

باغ های خرما: نخل الرمله، نخل الزرایب، نخل سالمین، نخل آل عیسی، نخل آل بوخیری، نخل حاج ناصر، فسیل غنوم، فسیل محمد ناصر، باغ الشیخ.

وادی ها: ماعوره، جبلی

چاه های آب: چاه اصغیر، چاه محلاتی، چاه ابراهیم، چاه علوه، چاه سحل، چاه حاجیه، چاه عبدالله خیری

برکه ها: حاجی عیسی، جدیده

آثار تاریخی: در کوههای شمالی روستا، که تا آبادی ۵ کیلومتر فاصله دارد، درون کوه آثاری تاریخی، از دوران ایران باستان وجود دارد. در میان این خانه ها و عمارات، آثار قنوات و نهری که در حال حاضر از جریان بازمانده است و به علت انباشت خاک و عدم اهتمام و رسیدگی روستاییان، قنات ها مسدود و بلا استفاده شده است.»

سالجمعیت
۱۳۲۹۱۱۵۰ نفر
۱۳۳۵۱۰۲۶ نفر
۱۳۴۵۲۹۷ خانوار و ۱۷۸۵ نفر
۱۳۶۵۳۸۴ خانوار و ۲۷۸۴ نفر
۱۳۷۵۶۶۲ خانوار و ۴۳۱۳ نفر
۱۳۸۵۱۵۷۴ خانوار و ۷۸۱۸ نفر
۱۳۹۰۲۴۳۳ خانوار و ۱۱۵۰۳ نفر
  

سواد: نرخ باسوادی در آن ۸۶.۳۰٪ می باشد، که در مردان ۸۹.۹۴٪ و در زنان ۷۸.۲۹٪ است.

گویش و مذهب: اهالی آن عرب زبان و سنی شافعی مذهب هستند.

۱۳۶۵

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی