تاکسیدرمی، بهانه ای برای حیوان کشی
اشتراک گذاری

سیراف خبر: هدایت‌ الله تاجبخش که به او لقب پدر تاکسیدرمی ایران داده اند از ۱۰ سالگی تفنگ بر شانه داشته و با پدر، عمو و برادرش به شکار میرفته است. داستان این شخص به روزهایی برمی‌گردد که همراه برادرش به این فکر افتادند، پرنده‌ای را که زده‌ اند ترمیم کنند، او می گوید: به […]

پدرتاکسیدرمی ایران
سیراف خبر: هدایت‌ الله تاجبخش که به او لقب پدر تاکسیدرمی ایران داده اند از ۱۰ سالگی تفنگ بر شانه داشته و با پدر، عمو و برادرش به شکار میرفته است. داستان این شخص به روزهایی برمی‌گردد که همراه برادرش به این فکر افتادند، پرنده‌ای را که زده‌ اند ترمیم کنند، او می گوید: به این فکر افتادیم که مثلا چه کنیم که این پری شاهرخ قشنگی که زده‌ ایم را به نوعی سالم نگه داریم.
 
تاجبخش‌ ها تقریبا در ۱۱ سالگی به خشک‌ کردن پرندگان روی آوردند، اما جدی گرفتن کارشان از سفری به شمال آغاز شد. هدایت‌ الله تاجبخش بعد از آشنایی با تیمی آمریکایی تبدیل شد به نخستین تاکسیدرمیست ایران، وی در این باره می گوید: در سفری به شمال با پروفسور ابولکر آشنا شدیم که با گروهی آمریکایی برای موزه شیکاگو نمونه‌ هایی از جانوران ایران تهیه می‌کردند.
 
لذت اشک و خون جانوران به کام برادران تاجبخش به قدری خوش می آید که ابولکر را راغب می‌کند تا از طرف کانون شکار، مقدمات ورود آنها به کشور‌ آمریکا برای تحصیل در رشته تاکسیدرمی را آماده کند. آنان در سال ۱۳۴۱ عازم آمریکا می شوند و هدایت‌ الله در سال ۱۳۴۸ برای اشتغال در بزرگترین سلاخ خانه حیات وحش کشور یعنی کانون شکار به ایران باز می گردد.
 
پس از چندین سالی که او در ایران روزهای ننگین خود را به سر می برد، ناگهان برای ساخت موزه ابتدا به مکزیک و بعد به ایالات متحده دعوت می شود و سرانجام برای ساخت حمام خون دارآباد یا همان موزه حیات‌وحش دارآباد به ایران می‌ آید. در سال ۱۳۷۵ موزه دارآباد فعالیت خود را آغاز می کند و هدایت‌الله تاجبخش لقب ننگین پدر تاکسیدرمی ایران را از آن خود می کند. وی با افتخار می‌گوید که در طول نیم قرن تقریبا به دو سوم از مناطق دنیا برای جمع‌آوری نمونه های حیات‌وحش سفر کرده است؛ از شرق آسیا گرفته تا آمریکا، آفریقا و اروپا. خوشبختانه استرالیا تنها جایی بوده است که وی برای جمع‌ آوری نمونه های حیات‌وحش از آنجا شکار نکرده است. تاجبخش به عنوان یکی از معروف ترین قاتلان حیات وحش تاریخ ایران می‌گوید: من در سال های اخیر به جز با هدف جمع‌آوری نمونه های حیات‌ وحش برای ساخت موزه، هیچ حیوانی را به قصد تاکسیدرمی نزده ام. او حتی به جسد حیوانات زیر خاک هم رحم نمی کرد. به گفته خودش: اسبی را برای تاکسیدرمی از زیر خاک بیرون‌ کشیده.
 
به امید روزی که بشر به جای دیدن کالبد خشک شده و بی جان گونه های جانوری از تماشای جریان زندگی و زنده بودن آن ها لذت ببرد!
اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی