تحلیلی بر سه موضوع روز
اشتراک گذاری

برکناری جان بولتن و مرگ دل خراش دختر آبی و اعلام الحاق کرانه باختری به اسرائیل سه محور سخن روز سیراف خبر به قلم دکتر امان الله شجاعی است.

امان الله شجاعی

سیراف خبر:برکناری جان بولتون و مرگ دلخراش دختر آبی و تلاش ناتانیاهو برای الحاق کرانه باختری به اسرائیل سه محور سخن روز سیراف خبر است که هر یک تبعات فراوانی برای منافع ملی و راهبردهای سیاسی ایران به همراه می تواند داشته باشد. 

اول: برکناری جان بولتون

جان بولتون برکنار شد اما افکار او و هم‌فکرانش هم‌چنان در کاخ سفید است. مخالفت شخصی ترامپ با این و یا آن نه ارتباطی با هژمونی و منافع ملی آمریکا دارد و نه با نظر نهایی‌اش در مورد ایران و یا طالبان و امثال آن.

ترامپ رئیس جمهور آمریکاست و در اقدامات مهم مجبور است که با رعایت منافع ملی آمریکا تصمیم بگیرد، ولی در انتخاب وزیران و یا مشاورانش با مشکل جدی مواجه نیست. بولتون فردی است که دارای موضع روشن سیاسی است و حاضر نیست که برخلاف میلش کاری را انجام بدهد و بر همین اساس در مقابل فردی که هر لحظه اقداماتی غیر قابل پیش‌بینی دارد، تسلیم نمی‌شد و سازش نمی‌کرد. در نتیجه ترامپ او را تحمل نکرد و برکنارش نمود.

به زعم نگارنده، جان بولتون اگرچه دشمن ما بود و از نبودش در جایگاه تصمیم‌گیری رضایت داریم؛ ولی بر کناری‌اش موضوعی شخصی است و سودی به حال ما ندارد و شاید برخی اقدامات را که بولتون علنی می‌گفت، اکنون در پس پرده ادامه یابد که خطرناک‌تر است.

دوم: دولت و دختر آبی

رئیس دفتر رئیس جمهور زمینه را برای حضور زنان در ورزشگاه غیر مناسب می‌داند و سخنگوی دولت درست بر عکس وی زمینه را مهیا می‌داند. این بیانات، هم ضد و نقیض هستند و هم نیستند. ضد هم دیگر هستند چون هر دو عضو کابینه‌اند و بیاناتی عکس هم دارند و هم می‌توان گفت ضد هم نیستند زیرا اگر جناح مقابل از رئیس جمهور بپرسند که چرا خلاف شئونات سخن گفته‌اید؟ می‌تواند به حرف رئیس دفترش استناد کند که مطابق میل مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها است. اگر هم گفته شود که سخنگوی دولت خلافش را گفته، احتمالاً می‌گوید که وی سخنگوی دولت است و نه سخنگوی رئیس جمهور و البته که این هم نکته‌ی درستی است.

این روش پاسخ‌گویی به ملت کاری ناصواب است و می‌توان نتیجه گرفت که این چنین سخن گفتن نه صادقانه است و نه شفاف، بلکه بر ابهامات خواهد افزود. زیرا این رفتار سیاسی همان سیاست یکی به نعل و یکی به میخ است.

سوم: ناتانیاهو و کرانۀ باختری

وقتی ناتانیاهو در سخنرانی‌های پیشین در مورد انتقال پایتخت فلسطین اشغالی به بیت‌المقدس صحبت می‌کرد، گروهی می‌گفتند که این حرف‌ها برای عملیاتی شدن نیست و یک شانتاژ تبلیغاتی است. امروز نیز بسیاری از تحلیل‌گران بر این عقیده‌اند که او از سر “استیصال” در مورد انضمام کرانه‌ی باختری سخن می‌گوید و یک بحث تبلیغاتی است.

به نظر نگارنده، وی و همۀ راست‌گرایان تندرو چنین خواسته‌ای دارند و بهترین زمان هم برای آن‌ها همین وقت باقی ماندۀ ریاست رئیس جمهور کنونی در آمریکا است که هیچ مرزی در قانون‌شکنی نمی‌شناسد. به همین دلیل این برنامه‌ی ناتانیاهو را باید بسیار جدی گرفت.

امان الله شجاعی؛ تحلیلگر مسائل سیاسی

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی