تخریب سواحل چاهک گناوه و قطع درختان ۱۲۰ ساله توسط پرورش دهندگان میگو
اشتراک گذاری
ساحل چاهک گناوه

به گزارش سیراف خبر، استان بوشهر و محیط‌زیست استان بوشهر وارث زخم‌ها و دردهای عمیق است. یک روز دشتستان و نخیلات آن و روزی که دیگر هر روزه شده عسلویه و روزی دیگر دیّر و واحد‌های پتروشیمی اش و یک روز هم بیرمی. امروز نیز زخمی دیگر بر تن نحیف محیط زیست این استان در گناوه و روستای چاهک آن می‌نشیند که کاشی چهل تکۀ تخریب محیط‌زیست استان ما کامل شده باشد.

ساحل روستای چاهک گناوه به دلیل قانون شکنی واحد پرورش لاور میگلو که در مجاورت این روستا ساخته شده بود آسیب‌های جدی دیده است. این واحد پرورش لارو میگو که می‌بایست در فاصله ۷۵۰ متری روستا ساخته می‌شده، در فاصله ۲۴۰ متری روستا در دست ساخت است که موجب مناقشات فراوان میان ساکنین روستا و مالکان این واحد تولیدی از سال ۹۱ تا کنون شده است.

مراتع گردشگری قربانی تخلف صنایع

این زمین‌ها که برای اجرای طرح تولید و تکثیر لارو میگو واگذار شده از بخش‌های بکر و منحصر به فرد ساحلی این بخش از استان است که سالانه مقصد گردشگران داخلی و خارجی زیادی است و مسافران فراوانی را به این منطقه جذب می‌کند که بنا به گفتۀ اهالی این روستا این طرح باعث فراری دادن مسافران و گردشگران از این منطقه می‌شود.

اهالی روستا که برای جلوگیری از تخریب فزایندۀ این ساحل و زمین‌های اطراف روستا تجمعی داشته‌اند، می‌گویند از سال ۹۲ تاکنون شکایت و پیگیری‌های زیادی برای متوقف شدن این طرح انجام داده‌اند. اما نتیجه‌ای در بر نداشته و فعالیت این واحد صنعتی با تخریب محیط زیست ادامه داشته است.

اینک این ساخت و سازها منجر به نابودی مراتع و درختانی نظیر درختان کنار۱۲۰ ساله‌ای شده که تنها تثبیت کننده ماسه‌های روان و کمربند سبز شمالی ساحل خلیج فارس محسوب می‌شود. منطقه‌ای که زمستان و بهار محل تفریح مردم گناوه و گردشگرانی از سراسر استان و ایران است و در تمام ایام سال مردم منطقه احشام خود را با پرداخت حق چرا، در این مراتع به چرا می‌برند، آبشخور و آبریز نخیلاتشان بوده و مأمن پرندگان بومی و دریایی مهاجر است.

اینک اداره کل محیط زیست استان خبر می‌دهد در بازدیدی که پس از اعتراضات و تحصن مردم منطقه از این زمین‌ها داشته «مشاهده گردیده واحد مذکور اقدام به قطع درختان کُنارِ ۱۲۰ خودرو و تسطیح تپه‌های ماسه‌ای ساحلی کرده است».

تعلل هفت ساله و قطع درختان ۱۲۰ ساله

محمد تولیده، رئیس ادارۀ محیط زیست گناوه اعلام کرده است که «مجوز استقرار این واحد تکثیر در سال ۱۳۹۱ به مدت یک سال در اختیار این واحد قرار گرفته تا در فاصله ۷۵۰ متری از روستای چاهک استقرار یابد و در صورت عدم ساخت و ساز بعد از پایان سال ۹۱ مجوز صادره به خودی خود لغو و فاقد اعتبار بوده. مگر در صورت تمدید که متقاضی اقدام به تمدید مجوز ننموده است».

اما بنا به گزارش‌های منتشر شده نه این مجوز برای سال‌های بعد تمدید شده و نه واحد مذکور در مکانی که طبق قانون باید در آنجا احداث می‌شده، استقرار یافته. اینک پس از گذشت ۷ سال و تخریب محیط زیست بکر این بخش از استان بوشهر سرانجام به دستور قضائی و با اعتراض اهالی چاهک فعالیت این واحد تولیدی متوقف شده است؛ اگرچه به نظر نمی‌رسد هرگز جبران قطع شدن درختان ۱۲۰ ساله‌ای شود که در این تخریب سازمان یافته از بین رفته اند.

 

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی