تفاوت گفتاری زنان و مردان و تأثیر نگاه مردسالارانه به شکل گیری این تفاوت
اشتراک گذاری

سیراف خبر؛ سهیلا شعبانی: دانش مطالعه و بررسی زبان، زبان شناسی نامیده می شود. زبان ها در گروهایی به نام خانواده زبانی طبقه بندی می شوند، که همه از یک زبان مشترک ریشه می گیرند. کارکرد اصلی زبان ایجاد ارتباط و انتقال اطلاعات است. در سراسر دنیا حداقل ۷ هزار و ۱۰۲ زبان زنده وجود […]

تفاوت گفتاری مردان و زنان

سیراف خبر؛ سهیلا شعبانی: دانش مطالعه و بررسی زبان، زبان شناسی نامیده می شود. زبان ها در گروهایی به نام خانواده زبانی طبقه بندی می شوند، که همه از یک زبان مشترک ریشه می گیرند. کارکرد اصلی زبان ایجاد ارتباط و انتقال اطلاعات است. در سراسر دنیا حداقل ۷ هزار و ۱۰۲ زبان زنده وجود دارد که زبان چینی پر شمارترین زبان دنیا به لحاظ کاربرد محسوب می شود. اما به نظر می رسد چیزی که یکی از نقاط اشتراک این هفت هزار زبان می تواند باشد، تفاوت گفتاری زنان و مردان است که ساختارها زبانی آن را ایجاد کرده اند.

از پژوهش های زبان شناختی چنین بر می آید که در بسیاری جوامع تفاوت گفتاری زنان و مردان وجود دارد. البته بیشتر مختصر و جزئی است، و به صورت اشارات و حرکات مختلف صورت. تفاوت جنسیتی را در قسمت های ظریف تر از زبان ها می توان مشاهده کرد،که آهنگ جمله، بلندی صدا، قاطعیت و …. را می توان نام برد.

مردان در صحبت ها از الفاظ مختص خود ولی زنان بیشتر از کلمات تحسین آمیز استفاده می کنند، این در حالی است که مردان به ندرت از آن استفاده می کنند. زنان به عنوان یک موجود اجتماعی، رابطه با طرز تلقی های اجتماعی دارند با توجه به اینکه در جامعه نقش های اجتماعی متفاوتی برای آنان مشخص شده است، الگوهای رفتاری متفاوتی باهم دارند.

 

نقش عوامل تربیتی در شکل گیری تفاوت گفتاری زنان و مردان

دلیل تفاوت گفتاری زنان و مردان بیشتر در زبان شناسی و فرهنگی که در حیطه انتظارات از زن و مرد است می باشد. و از آن جهت انتظار می رود که رفتارها گوناگون باشد. در حقیقت واژه جنس از سوی اجتماع تعریف می شود، اغلب درس های خاص جنس بسته به زنانه و مردانه بودن با شکل های متفاوت در اجتماع رشد می کنند و پرورش می یابند.

از دوران کودکی مردها معمولا ویژگی های مردانه ای چون استقلال، خود مجذوبی، رقابت جویی و خشونت را می آموزند. اما زنان ویژگی هایی مانند وابستگی، اتکاء به دیگران، دگر مجذوبی، مشارکت و تلاش در جهت تربیت و پرورش دیگران، لطافت و حساسیت را می آموزند. متأسفانه زنان از همان ابتدا به جای استقلال و اعتماد به نفس، وابستگی به خانواده و اجتماع را می آموزند .آنان می گویند: «آیا می توانم اینکار را انجام دهم؟» یا «در این مورد چه پیشنهاد و نظری دارید؟» همین باعث شده است که زنان بیشتر سوال کنند و تمایل بیشتری به کنترل ارتباط و ادامۀ گفتگو داشته باشند.

زنان معمولاً برای بیان احساس خود قدرتی بیشتر از مردان دارند. مردان به دلیل دارا بودن حس رقابت، در ارتباط خود صریح‌ترند، سخن دیگران را قطع می کنند تا سرشته کلام را به دست بگیرند. آنان به صراحت دیدگاه خود را اعلام می کنند، مخالفت می کنند و تمایل به بحث کردن با هم‌نوع خود دارند. با استفاده از جنبۀ رقابت حرف خود را به کرسی می نشانند اما زنان با هم جنسان خود دربارۀ خودشان، دل بستگی‌هایشان، خانواده و خانه صحبت می کنند. کارشناسان بر این باورند که زنان در برقراری ارتباط موفق ترند و دنیای زنان با مردان به واسطه تربیت خانوادگی و اجتماع دنیای متفاوتی است.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی