تورم ایران ۵۰ برابر تورم سوریه
اشتراک گذاری

سیراف‌خبر؛ نرگس ستوده: نرخ تورم در میان شاخص‌های اقتصادی، شاید قابل فهم‌ترین و عمومی ترین مفهومی باشد که در نزد ایرانیان حاضر است. تفاوتی نمی‌کند از چه سطح سواد و دانشی برخوردار باشید، تورم مفهومی است بسیار قابل لمس و درک در زندگی ایرانیان شده است و همه آن را می‌شناسند. عمق تراژدیک اقتصاد ایران […]

تورم در ایران

سیراف‌خبر؛ نرگس ستوده: نرخ تورم در میان شاخص‌های اقتصادی، شاید قابل فهم‌ترین و عمومی ترین مفهومی باشد که در نزد ایرانیان حاضر است. تفاوتی نمی‌کند از چه سطح سواد و دانشی برخوردار باشید، تورم مفهومی است بسیار قابل لمس و درک در زندگی ایرانیان شده است و همه آن را می‌شناسند. عمق تراژدیک اقتصاد ایران زمانی خود را به وضوح نشان می‌دهد که بدانیم تورم ایران ۵۰ برابر تورم سوریه است.

این سخن در عین تلخ بودن، کمدی ساز است: تورم ایران ۵۰ برابر تورم سوریه ای است که چیزی از دولت و مملکت و ملتش باقی نمانده. این مطلب گزارشی مقایسه‌ای از نرخ تورم در خاورمیانه است که یکی از آشوب خیرترین نقاط دنیای امروز بوده و دولت‌های از هم پاشیدۀ فراوانی در آن قرار گرفته. این گزارش نشان می‌دهد الزاماً بالاترین نرخ‌های تورم متعلق به ممالکی که سطح بسیار بالایی از بی ثباتی سیاسی و یا فروپاشی حکمرانی را تجربه می‌کنند نیست و بلکه کشورهایی که از ثبات سیاسی بالایی برخوردار هستند به نسبت در نرخ تورم بالاتر می‌ایستند.

 

نرخ تورم کشور‌های خاورمیانه به ترتیب بیشترین تورم:

رتبه اول: ایران با داشتن نرخ تورم ۴۸ در سال ۲۰۱۹ در صدر جدول تورم خاورمیانه قرار دارد. نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۸ – ۵۰٫۴ بوده است که با مقایسه با آمار امسال کاهش ۲٫۴ درصدی داشته است.

رتبه دوم: : آمار تورم سال ۲۰۱۹ یمن در دسترس نیست . یمن در سال ۲۰۱۸ با داشتن نرخ تورم ۴۱٫۷۷ رتبۀ دوم تورم خاورمیانه را داشته است.

رتبه سوم: ترکیه با داشتن نرخ تورم ۱۶٫۶۵ در سال جاری در جایگاه دوم تورم کشور‌های خاورمیانه قرار می‌گیرد. نرخ تورم در این کشور در سال گذشته ۱۵٫۷۲ بوده که در مقایسه با امسال افزایش ۰٫۹۳ داشته است.

سه کشور بسیار بی ثبات افغانستان، عراق و سوریه در کنترل نرخ تورم بسیار موفق تر از ایران بوده اند و هر سۀ این کشورها تورمی تک رقمی و زیر پنج درصد در سال اخیر داشته اند. افغانستان۴ درصد، سوریه۱٫۱ درصد و عراق ۰٫۸درصد نرخ تورم را تجربه کرده‌اند. آنچه که مشخص است به غیر از ایران، کلیۀ کشورهای حاشیۀ خلیج فارس تورمی زیر «۲ درصد» در دو سال گذشته از خود ثبت کرده‌اند و نشان از ثبات بسیار بالای اقتصادی در این کشورها دارد.

رتبه چهارم: پاکستان با داشتن نرخ تورم ۱۰٫۳۰ در سال ۲۰۱۹ در جایگاه چهارم قرار دارد. این کشور در سال گذشته با داشتن نرخ تورم ۸٫۸۹ افزایش ۱٫۴۱ درصدی در میزان تورم خود داشته است.

رتبه پنجم: مصر در سال ۲۰۱۹ با داشتن نرخ ۸٫۷ تورم در جایگاه پنجم قرار دارد. این کشور در سال ۲۰۱۸ با داشتن نرخ تورم ۹٫۷ کاهش ۰٫۷ درصدی تا به امروز داشته است.

از پنج کشور دارای بالاترین نرخ تورم، سه کشور دارای ثبات سیاسی بالا و دو کشور دارای بی ثباتی هستند. ترکیه و پاکستان علی رغم اینکه ثبات بالای سیاسی دارند و جزء کشورهای نفت خیز محسوب نمی‌شوند، اما بالاترین نرخ‌های تورم را داشته‌اند. یمن به عنوان کشوری جنگ‌زده و فاقد دولت و مصر که یک انقلاب و یک کودتای سیاسی تمام عیار را در سال‌های اخیر تجربه کرده، تورمی بالاتر از کشورهای باثبات اما نفت خیر منطقه دارند. ایران اگرچه باثبات بوده اما جزءکشورهای نفت خیزی است که بالاترین تورم را در میان تمام کشورهای آسیایی داشته و در رتبۀ ششم جهانی در سال کنونی میلادی ایستاده است.

ایران بدتر از افغانستان، عراق و سوریه

سه کشور بسیار بی ثبات افغانستان، عراق و سوریه در کنترل نرخ تورم بسیار موفق تر از ایران بوده اند و هر سۀ این کشورها تورمی تک رقمی و زیر پنج درصد در سال اخیر داشته اند. افغانستان۴ درصد، سوریه۱٫۱ درصد و عراق ۰٫۸درصد نرخ تورم را تجربه کرده‌اند. عمان، امارات، قطر و کویت تورمی نزدیک به صفر درصد داشته‌اند. بحرین و عربستان سعودی نیز تورم هایی بسیار پایین دارند. در کل آنچه که مشخص است به غیر از ایران، کلیۀ کشورهای حاشیۀ خلیج فارس تورمی زیر «۲ درصد» در دو سال گذشته از خود ثبت کرده‌اند و نشان از ثبات بسیار بالای اقتصادی در این کشورها دارد.

ایران در کدام مسیر؟

با بررسی این اعداد و ارقام با سوال‌های زیادی مواجه می‌شویم. چرا ایران علی‌رغم آنکه در جنگ فیزیکی با هیچ کشوری نیست و فضای صلح و آرامش بر آن حکم فرماست نرخ تورم بسیار بالاتری نسبت به سوریه، عراق، پاکستان و افغانستان و یمن دارد؟ کشورهایی که اوضاع درونی پایدار و متعادلی ندارند اما نه سرعت تورم ایران را دارند نه بزرگی عدد تورم کشور ما را و نه در عین حال موقعیت ایران را.

موقعیت بسیار استراتژیک مثل نگین خاورمیانه بودن – داشتن تنگه هرمز و خلیج فارس – همسایه بودن با دیگر کشور‌های کلیدی خاورمیانه و حوزۀ خلیج فارس تا داشتن منابع سرشار نفت و گاز و داشتن رتبۀ اول صادرات پسته و زعفران و فرش دست‌بافت ایرانی که در دنیا جایگاه منحصر به فرد خود را دارد. کشوری با تاریخ و قدمتی چند هزار ساله چرا هم اکنون این چنین نرخ تورمش حتی از کشور‌های جنگ زده هم پا فراتر گذاشته است؟ در حالی که تمام دنیا توانسته به تکنولوژی و مهندسی کنترل و کاهش نرخ تورم دست پیدا کند، کشور در کدام مسیر پیش برده می شود که تورم ایران ۵۰ برابر تورم سوریه شده است؟

 

 

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی