تیم شاهین؛ جدیدترین قربانی منطق کج اکثریت در شورا
اشتراک گذاری

در بخشی از تحلیل «منطق کج ساختن اکثریت و شهری که سکته کرده» اشاره شد که «وضعیت کنونی شهر که محصول ناکارامدی یک تیم نامتحد و نا متجانس و برآمده از منطق شهردار شدن امیری است به پای شهردار نوشته می‌شود. او در برابر دخالت ها و سفارش‌ها نمی‌تواند مقاومت کند و نمی تواند ناکارامدی تیمش را درمان نماید، چون هر مقاومت و تغییر موجب می‌شود اکثریتش را از دست دهد…

عبدالله ویسی

سیراف خبر: پیش از این در تحلیل‌هایی بر عملکرد شهرداری و شورا، به نقش «اکثریت کنونی شورا» در وضعیت نامطلوب کنونی شهر اشاره کردیم. اکثریت کنونی متشکل از شمشیری، دهدار، دولابی، نصرتی و عبدالله زاده است که تابستان سال گذشته با محوریت دولابی و دهدار شکل گرفت تا دهدار به ریاست و امیری به شهرداری بوشهر برسند. پیش از این در دو تحلیل به بررسی عواقب تشکیل چنین اکثریتی با محوریت پویا دولابی و هزینه‌های هنگفت حفظ این اکثریت بعد از گذشت یک سال، پرداخته شد.

در بخشی از تحلیل «منطق کج ساختن اکثریت و شهری که سکته کرده» اشاره شد که «وضعیت کنونی شهر که محصول ناکارامدی یک تیم نامتحد و نا متجانس و برآمده از منطق شهردار شدن امیری است به پای شهردار نوشته می‌شود. او در برابر دخالت ها و سفارش‌ها نمی‌تواند مقاومت کند و نمی تواند ناکارامدی تیمش را درمان نماید، چون هر مقاومت و تغییر موجب می‌شود اکثریتش را از دست دهد… و این یک چرخۀ باطل است: تیم ضعیف، شهر را به چالش می‌کشد و هر چالشی شورا را زیر سئوال می‌برد و هر موجی علیه شورا، توسط خود شورائیان به شهردار بازگردانده می‌شود و شهردار مانده و اکثریتی که حتی حمایتش هم نمی کند و البته به نیکی می‌داند وضعیت شهر محصول فشار ها و دخالت های همین اکثریت است».

عبدالله ویسی اما در علنی کردن استعفایش و نقش مخرب اعضای شورا تردیدی به خود راه نداد. این همان روی دیگر سکه ای است که شهردار بوشهر از فشار هجمه ها و خواسته های بی پایان به فغان در می آید و در صحن شورا در خطاب به ندا عبدالله‌زاده و برخی دیگر از اعضا، تهدید به پرده دری کرده و اعلام می کند «کاری نکنید پشت پرده ها را بگویم».

چندان از انتشار این مطلب نمی‌گذرد که سرمربی تیم شاهین استعفا می کند؛ دلیل این استعفا دخالت بی حد و مرر دو تن از اعضای شورا عنوان شده: «متأسفانه دخالت بی‌جای دو عضو شورای شهر باعث شده که از این گروه کناره‌گیری کنم و در وقت دیگری دو عضو شورای کارشکن بوشهر را معرفی می‌کنم». عبدالله ویسی در مصاحبه‌های متعدد این روزهای خود با اعتراض شدید به عملکرد ناصواب دو عضو شورای شهر عنوان کرده حتی مسئول رسانه‌ای تیمش را هم نمی‌تواند انتخاب کند و به او تحمیل می شود.

وضعیت پیش‌آمده در تیم شاهین دقیقاً بنیادش در منطق کج تشکیل اکثریت در شوراست. برای رئیس شورای شهر و شهردار کنونی یگانه راه حفظ این اکثریت رقصیدن به ساز دو عضوی است که ماندنشان در ائتلاف اکثریت، هزینه دارد و این هزینه از جیب شهر باید پرداخت گردد. رئیس شورا و شهردار در موضع ضعف هستند و می دانند قدرت مقاومت در برابر خواسته‌های رو به تزاید این دو عضو را ندارند. شهر قربانی می شود، همانگونه که تا کنون شده، تا اکثریت شورا باقی بماند.

این منطق غلط تا کنون منجر به کناره‌گیری طاهره شمشیری و نیز عبدالله ویسی شده است. طاهره شمشیری که به نیکی از ضعف‌های موجود در شهرداری آگاهی داشت و می دانست با روال کنونی در نزد اکثریت شورا، احتمال تغییر کیفی در وضعیت شهرداری نزدیک به صفر است، نخستین کسی بود که از این تیم خود را کنار کشید و البته به سرعت مدیریت شد و شایعۀ استعفای او تکذیب گردید.

عبدالله ویسی اما در علنی کردن استعفایش و نقش مخرب اعضای شورا تردیدی به خود راه نداد. این همان روی دیگر سکه‌ای است که شهردار بوشهر از فشار هجمه ها و خواسته های بی پایان و غیر منطقی و مخرب، در صحن شورا در خطاب به ندا عبدالله‌زاده و برخی دیگر از اعضا، تهدید به پرده‌دری کرده و اعلام می کند «کاری نکنید پشت پرده ها را بگویم».

اینک ویسی کار او را راحت کرده. گوشه‌ای از پرده‌ها را بالا زده و از دخالت‌های نا به جا پرده برداشته. همان دخالت‌ها و اعمال سلیقه‌های ویرانگری که شهر را سکته داده و توسعه‌اش را به محاق برده. اینک باید باز به منطق کج ساختن این اکثریت پرداخت: هزینۀ حفظ این اکثریت برای شهر بوشهر چقدر است و تا کجا قرار است این بازی ادامه پیدا کند؟ پرسش اصلی همان است که پیش از این در سیراف خبر مطرح شد: «شهردار شدن امیری محصول یک منطق اشتباه است. ساختن اکثریت کنونی در شورا با شرحه شرحه کردن شهرداری ممکن شد؛ ملوک الطوایفی در شهرداری بر آمد که ماحصل مهندسی پویا دولابی بود». ملوک الطوایفی که جدیدترین قربانی آن تیم شاهین است. تا زمانی که این منطق بازی باشد، خروجی و نتایج آن بهتر از این نخواهد بود و البته این تازه آغاز بحران‌هایی است که یکایک از دل این منطق زاده خواهند شد.

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی