خسرو دهقانی و دمیدن هوای تازه در استانداری بوشهر
اشتراک گذاری

خسرو دهقانی به عنوان سرپرست دفتر سیاسی استانداری بوشهر منصوب شده است. این نگاهی کوتاه به تأثیرات این انتصاب و نیازهای امروز استان به تغییرات سیاسی ملموس است.

خسرو دهقانی

سیراف خبر؛ مرتضی رضائی: پس از مدت ها انتصابی معقول و امیدبخش در استانداری بوشهر رخ داد. خسرو دهقانی به جای عباس برزگرزاده، سرپرست دفتر امور سیاسی و انتخابات استانداری بوشهر شد. خسرو دهقانی که از سال ۹۶ به این دفتر آمده بود و پله پله مدارج اداری را طی کرده است، نخستین بار با رفتن عادل دهدشتی از این دفتر و انتقال وی به تهران، نامش به عنوان یکی از گزینه ها در محافل سیاسی برای جانشینی دهدشتی عنوان شد.

عباس برزگرزاده علیه عباس برزگرزاده

عباس برزگرزاده دبیر حزب ندای ایرانیان در استان بوشهر و استاد گروه حقوق بین الملل دانشگاه آزاد واحد عالیشهر، که پیش از این مدت ها در سمت «سرپرست» دفتر امور اجتماعی استانداری بوشهر خدمت می کرد با حفظ سمت، به جای عادل دهدشتی در این جایگاه قرار گرفت که این انتصاب در زمان خود موجب شکل گیری انتقادات و اعتراضاتی شد و سیراف خبر نیز در گزارشی این انتصاب را مورد بررسی و تحقیق قرار داد.

اینکه چرا عباس برزگرزاده در نهایت نتوانست به مدیرکلی دفتر سیاسی استانداری منصوب شود همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. اما برخی از گمانه زنی ها از بروز مسائلی نظیر «منع قانونی» حکایت می کند که در نهایت این چالش های حقوقی نتوانسته است حل شود و فلذا برزگرزاده از این سمت کناره گیری کرده.

خسرو دهقانی و روزنه ای از امید به بهبود رویکردهای استانداری

یکی از مهمترین محورهای انتقادات به مجموعۀ استانداری بوشهر، به رویکردهای سیاسی این نهاد باز می گردد. نبود پاسخگویی، نبود شفافیت، فاصله با جامعۀ مدنی و مردم متن و بطن اجتماع، نبود رویکردهای مشخص در حوزه های پر چالشی نظیر مسائل مربوط به جوانان از جمله مواردی است که دست کم در این سال ها نگارنده به تناوب انتقادات گسترده ای را متوجه مجموعۀ سیاسی استانداری کرده است.

ضعف در نظارت بر شوراها و شهرداری ها، ضعف در برگزاری انتخابات شورای شهر بوشهر، ضعف در مدیریت برخی از فرمانداری ها و نیز عدم اجرای برخی از ابلاغیه های مهم این سال های وزارت کشور از دیگر محورهای انتقاد به این مجموعه بوده است. خسرو دهقانی به عنوان سرپرست دفتر سیاسی استانداری دست کم فردی است که نبود شفافیت، وجود شکاف های اجتماعی که هموراه تعمیق می شوند و در یک کلام عواقب و عوارض نبود توسعۀ سیاسی استان را بر کلیۀ جوانب زندگی بوشهری ها می شناسند و می داند.

خسرو دهقانی فوق لیسانس علوم سیاسی خود را از دانشگاه اصفهان و با معدل ۱۹٫۱۰ و با پایان نامه ای با عنوان ناکارمدی احزاب سیاسی در ایران اخذ کرده است. هم اکنون نیز در حال نوشتن رساله دکتری خود با عنوان تأثیر جامعۀ مدنی بر قدرت نرم در روابط بین الملل است که نشان می دهد تا چه اندازه با پیچیدگی های سیاسی یک جامعۀ متکثر و تأثیرات متقابل جامعه و حکومت آشنایی دارد.

اینک شاید بتوان امید برد آمدن فردی متخصص به حوزه های سیاسی و باورمند به نیاز استان به تغییرات کمی و کیفی در حوزۀ شاخص های توسعۀ سیاسی، منجر به شکل گیری رویکردهای جدیدی در استان بوشهر شود. برای بسیاری از ناظران به تحولات اخیر استانداری و در میان عزل و نصب های گنگ و بی هدف این چند وقت، این انتصاب شاید مفری باشد که بر اساس اختیارات و وظایف دفتر سیاسی، دست کم در بخش هایی از حکمرانی استان شاهد تغییرات تدریجی رو به رو بهبود باشیم.

توصیه ای به خسرو دهقانی در بدو کار

استان بوشهر به تازگی شاهد موجی از اعتراضات بی سابقه بوده است. اعتراضاتی که منهای تأیید یا رد محتوا و شیوه اش، هزینه های فراوانی برای تمامی لایه های سیاسی و اجتماعی پدیدار ساخته است. این نوع اعتراضات که با توجه به حجم و وسعت و شدتش می توانست فرجام خونین و تلخ تری در استان پدید آورد، خطری است که وقوع مجدد آن را نباید لحظه ای از نظر دور داشت. دفتر سیاسی استانداری بوشهر اگرچه شاید در این حیطه اختیار ویژه ای نداشته باشد، اما می تواند بر رویکردهای سازنده و به ویژه تأکید بر اجرایی شدن منشور گفتگوی سیاسی، بسیار مؤثر ظاهر شود. و این خود مستلزم علمی نگاه کردن به معضلات سیاسی-اجتماعی استان بوده و فاصله گرفتن از نگرش های صرفاً اداری و بروکراتیک و نیز شیوه های سنتی و به غایت ناکارامد پیشین که تنها به فاصله گرفتن فزاینده دولت از ملت منتهی گشته است.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی