دستاوردهای نمایشگاه توانمندی روستاییان برای گردشگری بوشهر
اشتراک گذاری

سیراف‌خبر؛ نرگس ستوده: نمایشگاه توانمندهای روستاییان و عشایر کشور با حضور استان های سراسر کشور در محل دایمی نمایشگاه های تهران برگزار شد. در این نمایشگاه یکی از غرفه های فعال و موفق متعلق به استان بوشهر بود و توانست مخاطبان فراوانی را در سه روز نمایشگاه به سمت خود جلب و جذب نماید. در […]

مایشگاه توانمندی روستاییان برای گردشگری بوشهر

سیراف‌خبر؛ نرگس ستوده: نمایشگاه توانمندهای روستاییان و عشایر کشور با حضور استان های سراسر کشور در محل دایمی نمایشگاه های تهران برگزار شد. در این نمایشگاه یکی از غرفه های فعال و موفق متعلق به استان بوشهر بود و توانست مخاطبان فراوانی را در سه روز نمایشگاه به سمت خود جلب و جذب نماید. در این زمینه گفتگویی داشتیم با فاطمه دهقانی، مدیرکل امور روستایی استانداری بوشهر و دستاوردهای نمایشگاه توانمندی روستاییان برای گردشگری بوشهر را با وی بررسی نمودیم.

-این نمایشگاه از چه تاریخی شروع شد و تا کی ادامه دارد؟

چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایرکشور از تاریخ ۲۴ تا ۲۷ مرداد ماه در محل دایمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران دایر بود.

-هدف از برگزاری این نمایشگاه چه بود و چه دستاوردهایی در بر داشت؟

همانطوری که می‌دانید جامعه روستایی در استان ما و سایر استانهای کشور عزیزمان سرشار از قابلیت‌ها و توانمندی‌هایی است که در صورت توجه به آنها و معرفی این ظرفیت و بهره گیری از این توانمندی‌ها  می‌تواند زمینه مناسب رشد و توسعه روستا و روستایی و در کنار آن توسعۀ ایران اسلامی را فراهم سازد. به ویژه بحث اشتغال پایدار در مناطق روستایی که در صورت تحقق آن ضمن آبادانی روستا و ماندگاری جمعیت در روستا زمینه ساز توسعه‌ای پایدار خواهد بود.

در همین راستا در بسیاری از روستاهای کشور با بهره مندي مناسب از امكانات موجود جامعه اي كوچك و توانمند را ايجاد نموده اند كه مي توانند به عنوان روستاي نمونه به عنوان الگوي توسعه براي ساير روستاها قلمداد گردند.  معرفي اين روستاها به همراه معرفي توانمندي هاي اين مناطق از يك سو و ايجاد زمينه هاي لازم براي عرضه محصولات و توليدات، بازاريابي و تجاري سازي از سوي ديگر، مصداق بارز توان افزايي و تقويت بنيه مالي روستائيان و همانا گام برداشتن در راه ايجاد اقتصادي پويا و مقاوم در جامعه روستايي كشور مي باشد. یکی از بهترین فرصت‌های ارایه این دستاوردها و معرفی این قابلیت‌ها حضور در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی است.

همراهی گروه موسیقی محلی و اجرای موسیقی با نشاط استان در نمایشگاه روزانه صدها بازدید کننده را به غرفه بوشهر

هدایت می‌کرد و فضای بسیار با نشاطی را طی این چند روز در نمایشگاه ایجاد نموده بود. سفیر کره جنوبی با همسرش آمدند از غرفۀ بوشهر هم بازدید کردند و کلی از موسیقی بوشهر خوششان آمد و ذوق کردند.

-فکر می‌کنید نقطه عطف تغییر و تحول در توسعل روستایی استان بوشهر را در کجا باید جستجو کرد؟

 طی چند سال اخیر با برنامه ریزی‌های صورت گرفته و تاکید دولت مبنی بر توسعه روستا و به منظور بهره گيري هرچه بيشتر از ظرفيت‌ها و استعدادهاي مناطق روستايي و تسهيلگيري در اين امر با استفاده از تسهیلات بانكي ارزان قيمت، در سال ۱۳۹۶ با تصويب قانون حمايت از توسعه اشتغال پايدار روستايي و عشايري با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي و آيين نامه اجرايي با مشاركت بانك‌ها و مؤسسات عامل تسهيلات ويژه اي در اختيار متقاضيان راه اندازي واحدهاي توليدي در مناطق روستايي و عشايري قرار گرفت. اين تسهیلات با همكاري دستگاه هاي اجرايي مربوطه در بخش هاي مختلف شامل كشاورزي و منابع طبيعي، صنايع و معادن كوچك، فعاليت هاي خدماتي و فنآوري اطلاعات، گردشگري، صنايع دستي و فرش دستباف و سرمايۀ در گردش در اختیار روستاییان قرار گرفته و خوشبختانه با تلاش هاي انجام شده تاكنون بر اساس منابع توزيع شده و جذب شده، عملكرد اين تسهیلات تا حد قابل قبولي ارزيابي می‌شود. طرح‌ها و پروژه هاي اجرا شده به نحوي بيانگر توانمندي‌هاي اين مناطق بوده و معرفي آن به عنوان الگو مي تواند در ساير استان‌ها و در سطح كشور نمونه بارزي از تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي باشد.

-نقش این نمایشگاه‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ فکر می‌کنید برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند در تحقق چنین اهدافی مؤثر ظاهر شود؟ اساساً مردم چقدر ممکن است با این نمایشگاه‌ها ارتباط برقرار کنند؟

قطعاً تأثیر مثبت دارد. يكي از راه هاي معرفي خصوصيات اين جامعه برگزاري نمايشگاه روستائي و عشايري در سطوح شهرستانی، استانی و ملی می‌باشد. اين نمايشگاه ضمن معرفي توانايي‌ها و توانمندي هاي روستائيان و عشاير ايران، براي اولين بار به معرفي تجربيات موفق از تلاش‌ها و كوشش اين قشر از جامعه در به كارگيري ظرفيت موجود پرداخته است. در کنار ارایه این ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار خوب و متنوعی که مناطق روستایی از آن برخوردار هستند وجود آیین‌ها و سنت‌ها و اداب رسوم محلی هر منطقه و تلاش برای پاسداشت این آیین‌ها با ارائۀ آن زمینه ساز انسجام ملی و اعتماد اجتماعی و حفظ همبستگی ملی می‌باشد که نمایشگاه روستایی بهترین فرصت ممکن برا ارایه آن می‌باشد.

یک بخش ویژه و متفاوت نمایشگاه روستاییان استان بوشهر وجود غرفه بوم گردی‌های استان و غرفه بوشهر توریسم ۲۰۲۲ بود که در راستایی اهداف طراحی شده در پروژۀ بوشهر توریسم این غرفه در نمایشگاه مشارکت داده شد. پروژه بوشهر توریسم ۲۰۲۲  که از سال ۹۷ در استان بوشهر آغاز گردید است با معرفی ۲۴ روستای منتخب گردشگری استان و دو منطقه عشایری و ۳ شهر

-نمایشگاه شامل چه بخش‌هایی می‌شد؟

بخش‌های که در نمایشگاه شرکت داشتند سه بخش بود. اولین بخش غرفه‌ها و شرکت‌های مرتبط به روستاییان و عشایر مستقر در سالن‌های نمایشگاه از قبیل شركت ها، كارآفرينان و توليد كنندگان روستايي و عشايري در بخش هاي توليدي، خدماتي، صنعتي، صنايع دستي، دانش بنيان، IT و فنآوري اطلاعات ، بازرگاني، گردشگري، كشاورزي، صنايع تبديلي و ساير موضوعات مرتبط با توسعه روستاها توليدات، محصولات و خدمات خود را در قالب برند و نشان تجاري مشخص در ۵۵۰ متر فضا و در قالب ۲۶ غرفه  در معرض نمايش عموم قرار دادند. همچنين شركت هاي غير روستايي كه حوزه خدمات آنها در روستاها بوده مثل خوشۀ صنعتی آبزیان و خوشۀ صنعتی خرمای استان.

دومین بخش چادر‌های عشایری بود. بعلاوه  استان بوشهر با برپایی دو چادر عشایری و دو مضیف عربی و همراهی دو تیم متخصص بازی‌های بومی محلی در فضای بیرونی سالن نمایشگاه به اجرای ایین‌های بوشهری و خلق  فضای بانشاطی در این چند روز برپایی نمایشگاه پرداخته بود. سومین بخش هم خانه نمادین بوشهر بود که در اين بخش با ايجاد  وفضاسازي مناسب و نمادین از استان بوشهر علاوه بر معرفی معماری استان به مخاطبان بر جذابيت بصري نمايشگاه افزوده وموجب جذب خانواده‌ها به نمايشگاه روستایی استان شد. اِلمان هاي مثل خانه روستايي – فضاي بومی محلی– درخت(نخل) – و فضای نمادین بوشهری – لباس محلي روستايي – سفره روستايي با محتواي محلي و سنتي – موسيقي روستا – مراسم‌ها و آداب و سنن روستايي–جايگاه براي نشستن مدعوين و گروه موسیقی محلی استان. همراهی گروه موسیقی محلی و اجرای موسیقی با نشاط استان در نمایشگاه روزانه صدها بازدید کننده را به غرفه بوشهر هدایت می‌کرد و فضای بسیار با نشاطی را طی این چند روز در نمایشگاه ایجاد نموده بود.

– غرفه بوم گردی چیست؟

– یک بخش ویژه و متفاوت نمایشگاه روستاییان استان بوشهر وجود غرفه بوم گردی‌های استان و غرفه بوشهر توریسم ۲۰۲۲ بود که در راستایی اهداف طراحی شده در پروژۀ بوشهر توریسم این غرفه در نمایشگاه مشارکت داده شد. پروژه بوشهر توریسم ۲۰۲۲  که از سال ۹۷ در استان بوشهر آغاز گردید است با معرفی ۲۴ روستای منتخب گردشگری استان و دو منطقه عشایری و ۳ شهر در حقیقت یکی از اهداف اصلی که دنبال می‌کنند توسعۀ گردشگری در استان بوشهر و جذب توریسم در مناطق روستایی با هدف ایجاد اشتغال پایدار در روستا می‌باشد‌‌.

لذا در نمایشگاه روستاییان بوشهر با حضور نمایندگان فعال اقامتگاه‌های بوم گردی و غرفه بوشهر توریسم که با همکاری دهیاران روستاهای منتخب برپا شده بود تلاش شد با ایجاد ارتباط با شرکت‌های فعال در بخش گردشگری روستایی زمینه همکاری متقابل و جذب توریسم در استان را فراهم نمایند.

-استقبال از نمایشگاه امسال را چطور دیدید؟

استقبال خوب از نمایشگاه و فروش بسیار خوب تولید کنندگان، آشنایی با بازارهای جدید برای فروش محصولات روستایی و عقد قراردادها در زمینه فروش محصولات، همچنین شناسایی و معرفی هنر و آیین و معماری و سنت‌های روستاییان و عشایر استان به سایر هم وطنان عزیزمان از بهترین اهداف و دستاوردهایی بود که از نمایشگاه انتظار می‌رفت و محقق گردید. استقبال بی نظیری که امسال از نمایشگاه شد به خوبی گویای این موضوع می‌باشد.

مایشگاه توانمندی روستاییان برای گردشگری بوشهر مایشگاه توانمندی روستاییان برای گردشگری بوشهر

-چه افرادی از مسئولین برای بازدید از این نمایشگاه آمدند؟

وزیر صنعت و معدن، وزیر اقتصاد، آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور، آقای حداد عادل، نمایندگان مجلس از استان خودمان و دیگر استان ها، استاندار و معاونینش، معاونان وزرای کشور، آقای پزشکیان، آقای واعضی رییس دفتر رییس جمهور، سفیر کره جنوبی با همسرش آمدند از غرفۀ بوشهر هم بازدید کردند و کلی از موسیقی بوشهر خوششان آمد و ذوق کردند،

ارسلان زارع استاندار گیلان، آقای رضوی مشاور آقای جهانگیری، جناب حسن پور دادستان بوشهر، آقای پزشکیان.

 

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوعات دیدگاه
1 دیدگاه های مطلب
0 دنبال کننده ها
 
کامنت های پیشنهادی
کامنت های برتر
2 کامنت های نویسنده
نرگس ستوده~~~ آخرین کامنت های نویسنده
  عضویت  
جدیدتر ها قدیمی تر ها پیشنهاد شده ها
اطلاع رسانی
~~~
مهمان
~~~

ببخشید ولی اگه اشتباه نکنم فاطمه زارعی از گروه تجربی بوده نه ریاضی….