رشد و افزایش چشمگیر کشت کلزا در استان بوشهر
اشتراک گذاری

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت : با آماده سازی دستگاه‌های کارنده، دانه روغنی کلزا در سطح هزار و ۴۰۰ هکتار کشت آبی و ۴۵۰ هکتار کشت دیم در شهرستان‌های دشتستان، دشتی، بوشهر، گناوه و دیلم انجام شده است.

کشت کلزا

به گزارش سیراف خبر به نقل از فارس، خسرو عمرانی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار گفت: کلزا یکی از محصولات استراتژیک و مهم در سطح کشور است که تاکید ویژه‌ای نسبت به کشت آن صورت گرفته است، کشت کلزا در تناوب با گندم باعث حاصلخیزی و افزایش تولید گندم خواهد شد و همچنین باعث کاهش وابستگی در واردات روغن خوراکی می‌شود.

 عمرانی بیان داشت: در سال زراعی۹۹-۹۸ با برنامه ریزی صورت گرفته و با آماده سازی دستگاه‌های کارنده، دانه روغنی کلزا در سطح هزار و ۴۰۰ هکتار کشت آبی و ۴۵۰ هکتار کشت دیم در شهرستان‌های دشتستان، دشتی، بوشهر، گناوه و دیلم انجام شده است، این در حالی است که در سال زراعی گذشته، ۴۰۰ هکتار کلزا کشت شد. همچنین در سال زراعی جاری بیش از ۷۰ درصد تعهد سطوح آبی کشت شده است و ارقام کشت شده کلزا در استان عمدتاً حدود ۶۵ درصد رقم دلگان و حدود ۳۵درصد رقم هایولا ۵۰ بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: بر اساس توصیه کارشناسان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی برای کشت کلزا در شرایط دیم، نیاز به حداقل ۲۵۰ میلی متر بارندگی با پراکنش مناسب است.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی