رویای پارکینگ عمومی در شهر بوشهر و پیشنهاد شهرداری برای خیابان سنگی
اشتراک گذاری

پارکینگ عمومی در شهر بوشهر یکی از مهمترین مواردی است که در یک ماه گذشته در کانون مباحث عمومی نشسته است. شورا و شهرداری بوشهر درصدد هستند تا پیش از پایان سال برای ۲۰ میلیارد تومان موجود در نزد شهرداری جهت ساخت پارکینگ عمومی برنامه ای مدون و کارگشا ارائه دهند. جلسه اخیر شورای شهر به بررسی چند باره این طرح ها اختصاص داشت.

پارکینگ عمومی بوشهر

به گزارش سیراف خبر؛ صحن شورای شهر در این هفته نیز همچون یک ماه گذشته صحنه ای بود برای بررسی ساخت پارکینگ عمومی در شهر بوشهر. معضلی دیرینه که با توجه به بحران های مالی شهرداری راه حل ساده ای نمی توان برای آن پیدا کرد. در هفته های اخیر موضوع ساخت پارکینگ مبدل به دغدغۀ اول شهرداری، اعضای شورا و مردم شهر شده است. مرکز شهر، خیابان باغزهرا و خیابان سنگی سه ناحیه ای هستند که شهرداری بوشهر برای ساحت پارکینگ در نظر گرفته است.

نظرسنجی سیراف خبر چه می گوید

آنچه شهردار بوشهر یک ماه پیش گزارش داد عزم شهرداری برای تحقق یکی از سه طرح زیر بود:

ساخت پارکینگ طبقاتی در مرکز شهر(زمین دریابگرد)

ساخت پارکینگ در خیابان باغ زهرا(احتمالا در نزدیکی زیتون)

ساخت پارکینگ در طول خیابان سنگی به صورت دو یا سه قطعه زمین در نقاط پر ترافیک

سیراف خبر این سه طرح را به نظر سنجی نهاد که در نهایت ساخت پارکینگ در خیابان سنگی با ۷۳ درصد آرا اولویت اول کاربران سایت شد. مرکز شهر نیز ۲۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد و خیابان باغزهرا در اولویت سوم با ۲ درصد آرا قرار گرفت.

شهرداری و ساخت پارکینگ در خیابان سنگی

شهرداری بوشهر برای خیابان سنگی بر اساس همان ایدۀ اولیه به بررسی طرح ها پرداخته است. آمار نشان می دهد اوج ترافیک خیابان سنگی حد فاصل خیابان توحید تا استانداری بوشهر است. قرار گرفتن چندین مدرسه، ساختمان پزشکان، دادسرا، مراکز خرید، استانداری، ساختمان چندین بانک و نیز ورودی و خروجی چند خیابان فرعی به خیابان اصلی به صورت هم زمان در این پهنه، ترافیک شدیدی را به این مسیر تحمیل می کند. در نتیجه شهرداری در همین مسیر اقدام به بررسی امکان ساخت پارکینگ نموده است. ویژگی ها در این بررسی شامل متراژ بالا، دسترسی آسان و ترجیحاً دو سویه، عرض کوچه، امکان توسعه زمین در آینده می شود.

اعضای شورا چه گفتند

آنچه در بررسی طرح احداث پارکینگ در خیابان سنگی در شورای شهر مطرح شد ایراداتی ضد و نقیض بود. احداث پارکینگ در خیابان سنگی در پلاک های دوم یا سوم یک کوچه دست کم متری ۱۵ میلیون تومان هزینۀ خرید و برای هر ماشین ۴۵ میلیون تومان هزینۀ ساخت در بر خواهد داشت. به این ترتیب خرید یک ملک ۵۰۰ متری بیش از ۷ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. ساخت پارکینگ در سه طبقه برای ۱۰۰ ماشین می تواند هزینه ای ۴٫۵ میلیادری در بر داشته باشد.

همین مسئله مورد مناقشۀ اعضای شورای شهر بود که هزینه کرد قریب ۱۵ میلیارد تومان برای صد ماشین در خیابان سنگی دردی از دردهای این خیابان دوا نخواهد کرد. آنچه برخی از اعضای شورا پیشنهاد دادند مشارکت شهرداری با بخش خصوصی برای ساخت پارکینگ طبقاتی در بوشهر بود. به نظر می رسد خیابان سنگی در نهایت راه حلی جز همین راه حل برای داشتن یک پارکینگ مناسب پیدا نکند.

مشارکت جویی شهرداری با بخش خصوصی

این طرح برای ساخت پارکینگ عمومی در شهر بوشهر که موافقانی نظیر هاشم زاده، توسلی و برزگرزاده داشت بر این اصل استوار شده است که اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی ساخت پارکینگ در فضای کنونی کفاف نیاز شهر را در هیچ یک از این سه نقطه نمی دهد. لذا شهرداری می تواند با تملک یک قطعه زمین بر اصلی در خیابان سنگی، آن را با بخش خصوصی مشارکتی بسازد و با احداث یک بخش تجاری و اداری در طبقات هم‌کف و اول، هزینۀ ساخت پارکینگ در طبقات فوقانی و یا زیرین سازه را تأمین نماید.

پارکینگ طبقاتی در بوشهر همچنان بلاتکلیف

این راه حل در کنار سایر راه حل هایی که در هفته های اخیر طرح می شود، دارای اشکالات اجرایی فراوانی است. از جمله این اشکالات نبود اعتبار کافی در شهرداری، نبود زمین، قیمت بسیار بالای زمین، نبود انگیزه مالکان به فروش، نبود انگیزه در بخش خصوصی برای مشارکت در چنین طرح هایی و تراکم مشکلات ترافیکی بر روی هم بوده است.

آنچه شهردار را بر اجرای این طرح مصر می کرد هشدار او نسبت به کاهش قدرت خرید پول است. تورم های سالانه و مداوم ارزش پول نقد شهرداری را به شدت کاهش می دهد. شهردار بر همین مبنا اصرار به خرید زمین و تبدیل این وجه به ملک در یکی از سه نقطۀ مورد نیاز شهر به پارکینگ دارد. نورالدین امیری با ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت این پول خواستار تبدیل آن به ملک برای آیندگان شد. وی راه حل های پیشنهادی را زمان بر دانست که چنانچه به تغییر سال برسد بار دیگر از ارزش و قدرت خرید این پول کاسته خواهد شد. بر این اساس ابوذر دهدار با جمع بندی جلسه، شهرداری را مکلف به تهیه و ارائه لایجۀ نهایی پارکینگ عمومی در شهر بوشهر نمود.

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی