زندگینامه آیت الله سیدعبدالله بلادی بوشهری
اشتراک گذاری

آیت الله سیدعبدالله بلادی از چهره های شاخص و برجسته ی خاندان بلادی، فرزندسلطان العلما حاج سیدابوالقاسم بوشهری و بی بی آمنه بیگم بوشهری است. به گزارش سیراف خبر، وی در روز پنجشنبه دوم جمادی الثانی ۱۲۹۱ه. ق در نجف اشرف زاده شد. سال ۱۳۰۰ه. ق در ۹ سالگی به همراه خانواده به بوشهر آمد. […]

زندگینامه آیت الله سیدعبدالله بلادی بوشهری

آیت الله سیدعبدالله بلادی از چهره های شاخص و برجسته ی خاندان بلادی، فرزندسلطان العلما حاج سیدابوالقاسم بوشهری و بی بی آمنه بیگم بوشهری است. به گزارش سیراف خبر، وی در روز پنجشنبه دوم جمادی الثانی ۱۲۹۱ه. ق در نجف اشرف زاده شد. سال ۱۳۰۰ه. ق در ۹ سالگی به همراه خانواده به بوشهر آمد. در ۱۲سالگی با پدرش به حضور سید جمال الدین اسد آبادی که از بمبئی وارد بوشهر شده بود رسید و از سخنان او سود برد. در سال ۱۳۱۱ ه. ق برای تکمیل تحصیل در زمینه ی علوم اسلامی و دینی به نجف اشرف رفت و پس از سه سال به بوشهر بازگشت.

سال ۱۳۱۹ه. ق برای ادامه تحصیل و آشنایی بیش تر با علوم جدید به شیراز رفت. سال ۱۳۱۹ه. ق بار دیگر به نجف اشرف سفر کرد و در آن جا نزد علمای طراز اول شیعه به گذراندن دوره ی خارج فقه مشغول شد. سال ۱۳۲۶ه. ق به دریافت اجازه ی اجتهاد نایل شد و در سال ۱۳۲۹ه. ق و هم زمان با اوج انقلاب مشروطیت از نجف به بوشهر بازگشت.

مبارزات دینی

آیت الله بلادی با سران مبارزه علیه استعمار و استبداد مثل شهید رئیسعلی دلواری، ارتباطی نزدیک داشت. در هنگام اشغال بوشهر و دستگیری و تبعید مبارزان در بوشهر، انگلیسی ها درصدد آزار وی برآمدند تا جایی که قصد جان اش را کرده بودند، بنابراین با کمک رئیسعلی دلواری و تنی چند از مبارزان تنگستانی، در شب شنبه سوم جمادی الاخری سال ۱۳۳۳ه. ق خانه را ترک کرد و به شیراز کوچید. در آن جا نیز از طریق نوشتن متن و سخن رانی به مبارزه با انگلیسی ها پرداخت. پس از هفت سال توقف در شیراز و تدریس و تألیف و کوشش در تحکیم مبانی دین به بوشهر بازگشت.

در مخالفت با حکومت های قاجار و پهلوی و در روند مبارزه با سانسور و رفع حجاب، رساله های بسیار نوشت و هنگام ملی شدن صنعت نفت، برای بیداری و آگاهی مردم س خنرانی های بسیار کرد. درسال ۱۳۷۲ ه ق /۱۳۳۱ه ش در بوشهر به معبود خود پیوست. پیکر آن فقید سعید با تجلیل فراوان به نجف اشرف منتقل و طبق وصیت آن مرحوم در وادی السلام مدفون گردید.

آثار و کتب تالیفی

تألیفات و آثار ایشان از هشتاد جلد نیز افزون تر است. این کتاب ها و رسالات در زمینه های مختلف علمی، دینی، ادبی، اجتماعی و اقتصادی است. در دیگر زمینه ها مثل پزشکی، نجوم، فلسفه، انساب، رجال، سیره ی رسول اکرم و ائمه اطهار نیز تألیفاتی دارد. وی در باره ی تعلیم وتربیت کودکان رساله ای نوشته است و حتا قصد داشته که نهج البلاغه را به فارسی ترجمه کند.

برخی آثار آیت الله سیدعبدالله بلادی بوشهری: الابرار، سوانح و لوایح، تشجيع دلیران یا نهضت ایران، مختصر مفيد در شواهد توحید، روح الثوار فی معرفه رب الغفور، کشف الاسرار، مظهر الانوار، في أحوال ائمه اطهار، منظومه في طريق العشاق، کشکول الاشاره ترجمه حدیث جابر، رسالهی حب الله اصول ثلاثه، وجوب یا برهان در تحجب نسوان، تعليم اطفال.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی