سازمان محیط زیست استان نمادی از پاسخگویی استاندارد در استان بوشهر
اشتراک گذاری
محیط زیست استان بوشهر

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سیراف خبر در طول شش ماه فعالیت رسانه‌ای، مسائل مرتبط با حوزۀ محیط زیست استان بوشهر بوده است. تا کنون ده‌ها گزارش، مصاحبه و یادداشت محیط زیستی در سیراف خبر در رابطه با محیط زیست استان، فعالین محیط زیست و سازمان حفاظت از محیط زیست استان در سیراف خبر منتشر شده است و بنا بر آن داریم که به حد توانمان، این مسیر ادامه‌دار باشد. چراکه در مجموعۀ سیراف خبر این رویکرد خود را نقطه قوت و مایۀ افتخار خویش ارزیابی می‌کنیم.

از سوی دیگر در ده‌ها گزارش انتقادی و نقادانه‌ای که در این مدت در سیراف خبر منتشر شده، علی رغم پیگیری‌هایی که توسط خبرنگاران این رسانه برای رسیدن به پاسخ‌های مطلوب و مشخص صورت گرفته، اما عدم همکاری برای ایجاد شفافیت مانعی جدی برای تحقق پاسخگویی و اطلاع رسانی کامل بوده است. در این میان سازمان محیط زیست استان بوشهر با نوع نگاه مدیرکل این سازمان استثنائی مسرت بخش است. در دو نوبت (ساحل جفره و پارک پرندگان) که گزارش‌های سیراف خبر در رابطه با مسائل محیط زیستی استان بوشهر نگران کننده بود، این سازمان بلافاصله اقدامات مقتضی را برای بررسی موضوع به عمل آورد تا از افکار عمومی رفع نگرانی و شبهه شود.

این گزارش و واکنش‌هایه به آن نشانه از بلوغی دارد که در جامعه رخ داده که اگرچه تا چندی پیش محیط زیست چندان اهمیتی برای بسیاری از ما نداشته است، اینک قسمت عمده‌ای از اهالی این شهر و استان در برابر حتی افتادن یک پر از طاووس پارک تا قطع یک شاخه از یک درخت نیز واکنش نشان می‌دهند و با حساسیت موضوع را دنبال می‌کنند

سیراف خبر اخیراً گزارشی از وضعیت پارک پرندگان و نگرانی هایی که در مورد سلامت جانواران این پارک وجود داشت منتشر کرد که حساسیت بالایی در جامعه، سازمان محیط زیست استان، سمن‌های فعال در حوزۀ حیوانات و محیط زیست، شبکه‌های اجتماعی و بخش بزرگی از علاقه‌مندان به حیات وحش استان را برانگیخت. اینک سازمان محیط زیست استان بوشهر با ارسال گزارش مفصل و مبسوط به شهرداری بوشهر که نسخه‌ای از آن در اختیار فعالان رسانه‌ای و اجتماعی قرار گرفته با رفع نگرانی از افکار عمومی، اعلام می‌دارد طی بازرسی صورت گرفته به سبب این گزارش از پارک پرندگان بوشهر، وضعیت پارک پرندگان و جانواران ساکن در آن مساعد و مناسب ارزیابی می‌شود و ابراز می‌کند علی‌رغم برخی از کاستی ها، در مجموع حال پارک پرندگان بوشهر خوب است.

این گزارش و واکنش‌های به آن نشانه از بلوغی دارد که در جامعه رخ داده که اگرچه تا چندی پیش محیط زیست چندان اهمیتی برای بسیاری از ما نداشته است، اینک قسمت عمده‌ای از اهالی این شهر و استان در برابر حتی افتادن یک پر از طاووس پارک تا قطع یک شاخه از یک درخت نیز واکنش نشان می‌دهند و با حساسیت موضوع را دنبال می‌کنند؛ مسئولان شهری و استانی را بازخواست می‌کنند و خواهان پاسخگویی و جبران خسارت به محیط زیست می‌شوند. این طلیعۀ توسعه و مقدمۀ تغییر و بلکه خود تغییر است که از راه رسیده و جامعه را به نقطه‌ای برگشت‌ناپذیر رسانده است. در این میان برخورد‌های مسئولیت شناسانۀ سازمان محیط زیست استان بوشهر و ارائه پاسخ‌های کارشناسی به شبهات افکار عمومی در برهوت پاسخگویی و شفافیت نهادینه در استان را غنیمت شمرده و ضمن تبریک به این سازمان، ابراز امیدواری می‌کنیم که این منش و مشی در ادامه تقویت شده و ارتقا یابد.

با آرزوی توفیق برای اداره کل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر و فعالان مدنی حوزۀ محیط زیست استان

اکبر توسلی؛ صاحب امتیاز و مدیر مسئول سیراف خبر

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی