سال گذشته در استان بوشهر چقدر باران باریده است؟
اشتراک گذاری

در ابتدای شروع باران و سرما هستیم و شاید بهتر باشد از قبل، از شرایط آب و هوایی پیش روی استان مطلع شویم؛ در همین راستا سیراف خبر با دو نفر از کارشناسان هواشناسی استان به گفتگو نشست تا پاسخ معتبری برای سوالاتمان در حوزۀ هواشناسی استان بیابیم.

باران در بوشهر

سیراف خبر؛ نرگس ستوده: در ابتدای شروع فصل باران و سرما هستیم و شاید بهتر باشد از قبل، از شرایط آب و هوایی پیش روی استان مطلع شویم و بدانیم میزان باران در استان بوشهر در سال گذشته چقدر بوده است؛ در همین راستا سیراف خبر با دو نفر از کارشناسان هواشناسی استان به گفتگو نشست تا پاسخ سوالاتمان در حوزۀ بارش سال گذشتل بوشهر از او بگیریم.

گفتگو با خانم زهرا راستگو، رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی، کارشناس ارشد هواشناسی

زهرا راستگو

_میانگین بارش در استان از سال آبی مهر ۹۷ تا مهر ۹۸ ؟

سال آبی یا همان سال زراعی، از مهر سال جاری تا مهر سال بعد محاسبه می شود. بر اساس اطلاعات بارش استان بوشهر، میانگین بارش کل استان در سال زراعی گذشته (یعنی از یک مهر ۹۷ تا یک مهر ۹۸) ۳۶۲٫۶ میلی متر بوده است؛ که از این میان شهرستان دیلم با مجموع بارش ۴۸۴ میلی متر ، حداکثر بارش و شهرستان عسلویه با مجموع بارش ۲۱۷٫۸ میلی متر حداقل بارش سال زراعی گذشته استان را به خود اختصاص داده اند.

_با توجه به اینکه سال زراعی ۹۹-۹۸ تازه شروع شده و نمی شود آن را در مقیاس اندازه گیری دخالت داد، سال زراعی گذشته که به تازگی تمام شده در مقایسه با سال قبلش یعنی سال ۹۷-۹۶ چگونه بوده؟

در سال زراعی ۹۸-۹۷ نسبت به سال ۹۷-۹۶ ، ۱۷۳ درصد افزایش بارش داشته ایم اما در مقایسه با میانگین بلند مدت استان، ۳۵ درصد افزایش بارش رخ داده است. البته باید توجه داشت که رژیم بارشی استان همگن نیست و سال زراعی گذشته (۹۸-۹۷) یک سال استثنایی از لحاظ بارندگی بود، به طوری که اکثر مناطق استان از بارش های مطلوبی برخوردار شدند. حدود یک ماهی است که وارد سال زراعی ۹۸ شدیم بارش باران در اقصا نقاط استان بوشهر به صورت نقطه‌ای و کوچک مقیاس بوده و چندان فراگیر نبوده است. از اول مهرماه تا ۵ آبان سال جاری، میانگین بارش استان ۳٫۶ میلیمتر به ثبت رسیده که در مقایسه با میانگین بلند مدت استان در همین دوره زمانی، ۱٫۸ میلیمتر افزایش بارش داشته ایم.

_چرا رژیم بارشی استان همگن نیست؟

قرار گرفتن استان بوشهر در عرض های جنب حاره‌ای (گرمسیری) و همچنین اثرات اقلیمی دریا بر رژیم بارشی استان تاثیر مستقیمی دارد؛ بطوری که رژیم بارشی استان غیر همگن می باشد.

_میانگین بلند مدت بارش استان بوشهر چقدر است؟

میانگین بلند مدت بارش استان در ۳۰ سال اخیر، ۲۶۸٫۱ میلی متر می باشد.

_پیش بینی هوا شناسی استان برای هفتۀ جاری چیست؟

این هفته از ساعت های آینده ( از شنبه شب ) تا پایان هفته، به تناوب شاهد بارش هایی در سطح استان خواهیم بود. بارش ها به صورت رگبار های پراکنده (از لحاظ مکانی) توام با رعد و برق و وزش بادهای شدید غالبا شمال شرقی و گاهی تندبادهای شمال غربی پیش بینی می شود. همراه با وزش بادهای شدید، بروز پدیدۀ گرد و خاک در مناطق مستعد دور از انتظار نمی باشد. دمای هوا نیز از اواسط هفته به تدریج کاهش می یابد که این افت دما در پایان هفته محسوس تر خواهد بود.

_کدام حوزه های استان در سال زراعی گذشته (۹۷-۹۸) کمتر از میانگین بلند مدت بارش داشته اند؟

عسلویه کمتر از همه با مجموع بارش ۲۱۷٫۸ میلیمتر در مقایسه با میانگین بلند مدت استان بوشهر با کاهش ۴۰ درصدی روبرو بوده است. دیر، کنگان، جم و دشتی نیز نسبت به میانگین بلند مدت استان با کاهش بارندگی روبرو بوده اند. شهرستان های دیلم، گناوه، دشتستان و بوشهر افزایش بارش نسبت به میانگین بلند مدت استان داشته اند که در این میان دیلم با مجموع بارش ۴۸۴ میلیمتر، نسبت به میانگین بلند مدت ۱۲۲ میلیمتر افزایش بارش داشته است.

_تغییر الگوی بارش در سال های اخیر داشته ایم؟

خیر تغییر نکرده. رژیم بارش های ما از لحاظ مکانی و زمانی ناهمگن و تقریباً نیمه گرمسیری هستند؛ گاهی بارش های سنگین در کوتاه مدت داشته ایم.

_پیش بینی شما برای سال آبی جاری استان چیست؟

پیش بینی بلند مدت ۳ ماهه، اوایل هر ماه برای ۳ ماه آینده صادر می شود. طبق پیش بینی های صادره از مرکز ملی اقلیم شناسی کشور (در اوایل آبان ماه)، بارش استان در ماه های آبان، آذر و دی متمایل به کمتر از نرمال برآورد شده است؛ ضمن اینکه کاهش بارش در آذرماه محسوس تر می باشد. با دریافت داده های جدید جوی و اقیانوسی ممکن است الگوی پیش بینی بارش در ماه های آینده قدری تغییر یابد.

در ادامه گفتگو با آقای عباس زارعی، رئیس گروه تحقیقات ادارۀ هواشناسی استان بوشهر

عیاس زارعی

_خشکسالی در سال گذشته ادامه داشته در استان یا خیر؟

خشکسالی از نظر هواشناسی، بارش های کمتر از حد نرمال که باعث تغییر در الگوی آب و هوایی می گردد اطلاق می شود و این خشکسالی به حالتی از خشکی ناشی از کمبود بارش ها در دراز مدت معرفی شده و مفهومی مکانمند دارد که به صورت موردی برای اقلیم خاصی در نظر گرفته می شود.

پس خشکسالی در هر منطقه تابعی از ضریب تغییر پذیری بارش در همان منطقه مذکور می باشد.

استان بوشهر علی رغم اینکه در طول سال زراعی گذشته از بارش های بسیار خوبی منتفع گردید  ولی با عنایت به کاهش شدید بارندگی ها طی سال های اخیر و همچنین در مقایسه با میانگین بلند مدت (۵۰ ساله) بارش استان، متاسفانه کماکان مناطقی از شمال، شمال غرب و مرکز استان در خشکسالی خفیف و همچنین دشت ها و قسمت های جنوبی استان در خشکسالی شدید قرار دارد.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی