سخنرانی اینانلو؛ مرد طبیعت گردی ایران در همایش تدکس
اشتراک گذاری
به گزارش سیراف خبر، محمدعلی اینانلو؛ ابر مرد طبیعت‌گردی ایران که دو بار با مرگ رودررو شده است، در یکی از سخن‌رانی‌هایش از تجربیات خود می‌گوید. این سخن‌رانی که بخشی از آن در صفحۀ اینستاگرام تی وی پلاس به اشتراک گذاشته شده است به خوبی نشان دهندۀ دغدغه‌ها و نگرانی‌های این دوستدار طبیعت در خصوص محیط زیست و فرهنگ مردم ایران است. 
اینانلو طی سال‌های فعالیتش در عرصۀ طبیعت و محیط زیست و بنا به شغلی که دارد، مخاطرات بسیاری را تجریه کرده و به جان خریده است. او در قسمتی از صحبت‌هایش می‌گوید: «
یک شب در حدود ۲۰ سال پیش، داشتم به محل مأموریت که دوستان فیلم‌بردارم نیز قبلاً به آنجا رفته بودند، به ‌رودخانۀ لار که زیر قلۀ دماوند واقع شده می‌رفتم. نمی‌دانم چه شد که حین مسیر خوابم برد و ماشینم غلتید و در رودخانه افتاد اما خاموش نشد و گاز ماشین مرا گرفت. بعداً که آمدند و مرا پیدا کردند، فک من قفل شده بود و مجبور شدند با پیچ‌گوشتی فک مرا باز کنند تا بتوانند به من نفس دهند. به خاطر همین هم است که امروز  دندان‌های جلوی من همه مصنوعی هستند». 
او در ادامۀ صحبت‌هایش می‎افزاید: « من از نظر  کلینیکی مرده بودم و تمام زندگی‌ام، حتی بسیاری از چیزهایی را که در شرایط عادی فراموش کرده بودم، در عرض چند ثانیه از جلوی چشمانم رد شد و گذر کرد». 
ایناناو از گرمای سوزان گندم بریان کویر لوت و زمستان طاقت‌فرسای کویر میقان اراک گرفته تا مواجهه شدن با جانورانی همچون خرس و پلنگ و گرزه مار، همه را تجربه کرده و از سر گذرانده است. 
 
 
زندگی و فعالیت اینانلو شاید از دو جنبه منحصر به فرد و به‌نحوی نیز جزء رکوردارها در ایران  محسوب می‌شود؛ یکی تولید فیلم‌های مستند، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، کالاهای فرهنگی و همچنین تجربۀ سردبیری پنج مجله، ۵۰ سال سابقۀ کار و نگارش صدها مقاله طی نیم قرن روزنامه‌نگاری است و دوم، سفرهای هوایی و سفرهایی است که به چهار گوشۀ دنیا (از جمله آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، هندوستان، آفریقا و …) و همینطور سفرهای زمینی و داخلی‌اش در خاک ایران است که بیش از چهار کیلومتر بوده است. 
و در همین سفرها است که تولیدات فرهنگی و به‌ویژه فیلم‌های مستند اینانلو تجلی میابد.
این بزرگ مرد طبیعت همچنین از رفتارهای غیرفرهنگی و ناشیانۀ مردمی می‌گوید که با از بین بردن محیط زیست و تخریب بازمانده‌های فرهنگ و تمدن ایران، قلبش را به درد آورده‌اند. 
به باور اینانلو ما ملتی هستیم با پارادوکس‌های زیاد؛ از یک طرف جان‌مان را برای ملت‌مان می‌دهیم و از طرف دیگر دریاچۀ ارومیه را خشک می‌کنیم و این‌گونه رفتارهای نامهربانانه با طبیعت و سرمایه‌های فرهنگی نه مرتبط با سطح تحصیلات، سواد و طبقۀ‌اجتماعی که ناشی از عدم احساس تعلق به محیط زیست می‌باشد. و دوم، سفرهای هوایی اش و سفرهایی که به چهار گوشۀ دنیا (از آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، هندوستان، آفریقا و …) در داخل خاک ایران سفرهای زمینی بیش از چهیار کیلومتر سفر کرده ام.

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوعات دیدگاه
0 دیدگاه های مطلب
0 دنبال کننده ها
 
کامنت های پیشنهادی
کامنت های برتر
1 کامنت های نویسنده
محمد آخرین کامنت های نویسنده
  عضویت  
جدیدتر ها قدیمی تر ها پیشنهاد شده ها
اطلاع رسانی
محمد
مهمان
محمد

جاشون برعکس شده متاسفانه.