سیستم پکس در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس راه‌اندازی شد
اشتراک گذاری

راه اندازی سیستم متمرکز تصویربرداری (پکس) رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و ماموگرافی در بخش تصویربرداری مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر

سیستم پکس

به گزارش سیراف خبر دکتر عاطفه اسفندیاری رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: سیستم متمرکز تصویربرداری (پکس) رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و ماموگرافی بیماران مراجعه‌کننده به بخش تصویربرداری مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر راه‌اندازی شد.

دکتر عاطفه اسفندیاری با اشاره به جدی بودن مدیریت هزینه‌های بیمارستانی و الزام توجه به آن اظهار داشت: موضوع بایگانی تصاویر سی‌تی‌اسکن و رادیوگرافی، هرساله حجم بالایی از تصاویر، بایگانی، ذخیره‌سازی و بازیابی آن‌ها علاوه بر زمان‌بر بودن هزینه زیادی را نیز به بیمارستان تحمیل می‌کند.

اسفندیاری با تصریح اینکه سیستم پکس از سال‌ها قبل در برخی کشورهای توسعه‌یافته مورداستفاده قرارگرفته است، افزود: مزایای جایگزینی پکس را می‌توان در کاهش هزینه خرید فیلم رادیولوژی و سایر ملزومات آن، جلوگیری از آسیب به محیط‌زیست به دلیل برگشت‌ناپذیر بودن فیلم‌ها، کاهش هزینه‌های بیمارستان‌ها و جلوگیری از افزایش سالانه این هزینه‌ها دانست. قابل ذکر است که با ارائه خدمات رادیولوژی با سیستم پکس سرعت  و کیفیت افزایش می یابد. پزشک متخصص پیش از راه‌اندازی این سیستم برای خواندن عکس رادیولوژی، می‌بایست حتماً در محل حضور پیدا می‌کرد، اما با استفاده از پکس، پزشک در هر نقطه و در هر ساعتی از شبانه‌روز قادر به مشاهده عکس و ارائه تشخیص پزشکی خود می‌شود.

سعید ضیاء مسئول رادیولوژی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس نیز گفت: در سیستم پکس، تمام اطلاعات مربوط به انجام تصویربرداری از اعضاء و اندام بیمار و بخش‌های موردنظر پزشک، اطلاعات در قالب یک لوح فشرده، فلش یا هر ابزاری که انتقال تصاویر را ممکن کند، در اختیار پزشک قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: در پی راه‌اندازی سیستم متمرکز تصویربرداری (پکس) تصاویر رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و ماموگرافی تمامی بیماران مراجعه‌کننده به بخش تصویربرداری (اعم از سرپایی و بستری) بر روی تمامی کامپیوترهای موجود در بیمارستان قابل‌مشاهده است و همچنین تمامی پزشکان امکان مشاهده تصاویر را بر روی تلفن همراه و یا کامپیوتر شخصی را دارا است.

صرفه‌جویی ۵۰ میلیونی هزینه‌های بیمارستان در هرماه با پکس

نرم‌افزار موردنظر برای انتقال اطلاعات رادیولوژی بیمار بر روی سی‌دی یا هر انتقال‌دهنده دیگر، بر روی همه کامپیوترها قابل‌نمایش است، با راه‌اندازی این سیستم با توجه به هزینه‌های وسایل مصرفی موجب صرفه‌جویی و کاهش هزینه بیمارستانی تا حدود ۵۰ میلیون تومان در هرماه شده است.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی