شهر بوشهر و تردد عذاب‌آور معتادان و خورده فروشان مواد مخدر در محلات جنوبی
اشتراک گذاری
اعتیاد در بوشهر

 

سیراف خبر؛ سمانه دانایی‌فر: بحرانی که این روزها صدای ساکنان محله‌های سرتل و امامزاده در شهر بوشهر را درآورده خورده فروشی مواد مخدردر سطح محله‌هایشان است. ساکنان این محل زندگی خود را به دور از آسایش و امنیت می‌بینند.

بر اساس بررسی‌های میدانی و گزارش ساکنان محلات جنوبی شهر بوشهر ، افزایش تردد معتادان و خورده فروشان مواد مخدر در زندگی اجتماعی مردم ساکن محلات سرتل و امام زاده اختلال ایجاد کرده، زندگی اجتماعی و نیاز‌های اجتماعی ساکنین این محله‌ها تحلیل رفته، نگرانی این اهالی از تأثیر محیط نا امن محله بر روی سبک زندگی آنها و حتی رشد فرزندانشان افزایش داشته.  

برای تشریح بهتر این مشکل با چند تن از افراد ساکن این دو محل مصاحبه‌ای صورت گرفت که تأکید بر حل این مشکل را یادآور می‌شود. یکی از ساکنان این محلات به ما می‌گوید: «به دلیل نزدیک بودن قیمت این خانه به بودجه‌ام این محل را انتخاب کردم؛ ولی حالا نگران این هستم که پسر ۱۲ ساله ام در کوچه برود و بازی کند. چون جلوی در خانۀ خودمان فروش مواد مخدر انجام می‌شود، چگونه اجازه بدهم فرزندم در این محیط بازی کند ،جلوی بچه را هم که نمی‌توان گرفت نیاز به بازی و فعالیت دارد».

یکی دیگر از ساکنان قدیمی این محله‌ها در تشریح این مشکل می‌گوید: «۱۵ سال است اینجا زندگی می‌کنم و این مشکل همیشگی ما بوده و هیچ وقتم هم کسی به فکر بهبود این محل نبوده. نیروی انتظامی هر از چند گاهی معتادان و مواد فروشان را جمع می‌کند؛ ولی چه فایده بعد از مدتی روز از نو روزی از نو».

آیندۀ این محلات چه می‌شود؟ رشد روز افزون گرایش به استفاده از مواد مخدر که نتیجۀ اصلی آن آسیب‌های اجتماعی است ناشی از ناکارکردی‌های ساختارهای سیاسی و اجتماعی است که بحران‌های مالی و روانی فراوانی را خلق می‌کند و در نهایت اغلب خرید و فروش و مصرف مواد نتیجۀ آن می‌شود.

محلات جنوبی به دلیل سیاست‌های غلط پنج دهۀ گذشته در فرایندهای توسعۀ شهری مبدل به نقاط حاشیه‌ای در شهر بوشهر شده اند که خود به خود محل تراکم افراد مستعد به تجارت مواد مخدر و یا مصرف آن هستند. این محلات در این چرخۀ باطل به مناطق آسیب پذیرتر تبدیل می‌شوند که تنها قشر ضعیف جامعه توانایی زندگی در آنجا را خواهند داشت.

علاوه بر مشکل تردد خورده فروشان، پایین آمدن میانگین سن اعتیاد در این محلات هم افزایش یافته، معضلی بزرگ‌تر که آینده جامعه شهری را درگیر خواهد کرد . تمایل به مصرف مواد مخدر در نوجوانان و جوانان رو به افزایش است و یکی از علل این افزایش را می‌توان «دسترسی راحت به مواد مخدر» دانست.

هم چنین مشکل رشد فزاینده گرایش به مصرف مواد مخدر در نوجوانان و جوانان تنها به مشکلات اشتغال و بی‌کاری و موضوعات اقتصادی منحصر نمی‌شود؛ بلکه شور جوانی و نیاز به مقبولیت که خود سرچشمه گرفته از فشار اجتماعی و فشار روانی است که محلی برای تخلیۀ خود پیدا نمی‌کند. این کج روی با فقر فرهنگی و نبود آگاهی و شناخت از پیامدهای مصرف مواد مخدر، و وجود بستراستفاده و فروش مواد مخدر؛ عامل تشدید آن می‌شود.

از سوی دیگر مواد مخدر متناسب با موقعیت و فضای محیط بیرونی تغییر پیدا کرده. این موضوع موجب شده تا عرضه کنندگان مواد متناسب با وضع حال مشتریان کالای جدید به بازار ارائه دهند و در نتیجه هر روز شاهد افزایش گرایش جوانان و نوجوانان به مصرف و فروش مواد مخدر هستیم.

یکی از ضرورت‌های اساسی شهرسازی امن سازی فضای شهری است، بنابراین تلاش‌های بسیاری در طراحی فضایی امن صورت می‌گیرد که باعث ایجاد احساس امنیت برای ساکنین در سکونت‌گاه‌های شهری  شود. توسعۀ نامتوازن بوشهر که مناطق جنوبی را در حاشیه نگه داشته و قیمت پایین‌تر زندگی باعث جذب خانوارهای ضعیف‌تر به لحاظ اقتصادی و فرهنگی شده که انباشت و تراکم آنان در یک نقطه، محلی مستعد برای بروز چنین چالش هایی فراهم آورده. لذا نکتۀ حائز اهمیت این است ساخت محلاتی با استاندارد‌های کالبدی به تنهایی نمی‌تواند احتمال وقوع جرم و جنایت را کاهش دهد. چنان که مشاهده شد وجود محله‌های مانند سرتل و امام زاده علاوه بر ایجاد کالبدی مناسب‌تر، نیاز به بازسازی فرهنگی و کنترل بیشتر این محلات دارد.

 

 

 

 

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی