طرز تهیه قلیه ماهی + فیلم آموزش
اشتراک گذاری

قلیه ماهی که از غذای اصیل و محلی بوشهر به شمار می رود و مزه عالی آن باعث پرطرفداری این غذا شده است. در ادامه به طرز تهیه قلیه ماهی خواهیم پرداخت.

طرز تهیه قلیه ماهی بوشهری

قلیه ماهی

مواد لازم برای چهار نفر ماهی: ۵۰۰ گرم،

یکی از انواع ماهیها: (سنگسر، راشگو، سرخو، هامور، زمین کن)

سیر: یک سر بزرگ

سبزی ماهی: ۵۰۰ گرم ( شنبلیله (شملی) و (گشنیز)

تمرهندی:۳ قاشق غذاخوری

زردچوبه: نصف قاشق مرباخوری

فلفل: نصف قاشق مرباخوری

آرد گندم: ۲ قاشق غذاخوری

روغن: به میزان لازم (یک لیوان)

نمک: به میزان لازم

آب: به میزان لازم

 

طرز تهیه

ابتدا سبزی را پاک کرده و آن را تمیز شسته و ساتوری می کنیم. ماهی را پاک کرده و قطعه قطعه نموده و نمک می زنیم. ماهی نمک زده را بعد از ۲۵ دقیقه با دقت می شویم.

پیاز را پوست گرفته و ریزرد می کنیم. پیاز خرد شده در ظرف مناسب با روغن تفت می دهیم تا رنگ آن کمی طلایی شود. سیر پاک کرده و خرد شده را به ظرف غذا اضافه کرده و وقتی کمی سرخ شد، فلفل و زردچوبه به آن اضافه میکنیم. سبزی را نیز بعد از آن داخل ظرف ریخته و کاملا سرخ می کنیم. تمرهندی را با آب گرم جداگانه خیس کرده با آرد مخلوط میکنیم و چنگ زده هسته های آن را بیرون ریخته و مابقی ( شیره تمر) را روی سبزی می ریزیم. میگذاریم قليه خوب غلیظ شود. در حال پختن، قلیه را دو سه بار هم می زنیم. سپس ۳ لیوان آب باقی مانده را اضافه می کنیم. ماهی از قبل نمک زدهی شسته شده را به قلیه اضافه می کنیم و روی حرارت ملایم به مدت ۴۵ دقیقه میگذاریم تا خوب پخته شود. پس از اطمینان از پخته شدن ماهی به میزان لازم نمک به قلیه اضافه می کنیم. پنج دقیقه بعد قليه ما آمده می باشد.

لازم به تذکر است که قلیه ماهی در شهر بوشهر به سه طریق: تکه ( با نان)، للک (گمنه) و برنج مصرف می شود. توصیه می شود اگر قصد دارید قلیه را با نان مصرف کنید هنگام پختن ۵ لیوان آب به آن بیشتر اضافه کنید. مصرف قلیه در بوشهر همراه با مصرف نسبتا زیاد فلفل می باشد. قلیه هر اندازه تند و تیزتر باشد به ذائقه ی بوشهری ها بیشتر خوش می آید.

در صورتی که این مطلب آموزش کاملی به شما نداده است می توانید به آموزش «طرز تهیه قلیه ماهی خوشمزه و مجلسی مخصوص جنوبی و بوشهری» و یا «طرز تهیه قلیه ماهی مرحله به مرحله» و یا فیلم آموزشی قلیه ماهی در یوتیوب مراجعه کنید. در ادامه با فیلم طرز تهیه قلیه ماهی همراه ما باشید.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی