غلامعلی میگلی نژاد به مثابۀ پیروز انتخابات مجلس یازدهم
اشتراک گذاری

انتخابات مجلس یازدهم نزدیک می شود و غلامعلی میگلی نژاد در حوزۀ بوشهر گناوه و دیلم بنا به شواهدی بالاترین بخت پیروزی در انتخابات را دارد. در این تحلیل ویژه به بررسی چرایی این احتمال می پردازیم.

غلامعلی میگلی نژاد

سیراف خبر: ایام انتخابات مجلس یازدهم نزدیک تر از هر زمان دیگر می‌شود و نامزدهای قطعی و احتمالی این انتخابات همچنان به براورد توانایی خویش مشغول هستند. در این مقطع شاید با توجه به ابهامات فراوانی که وجود دارد پیش‌بینی نهایی نتیجه انتخابات دشوار باشد. اما در یک تحلیل می‌توان گفت با روال موجود بخت پیروزی کدام نامزد در انتخابات مجلس یازدهم در حوزۀ بوشهر، گناوه و دیلم بیشتر است و این نام، نامی جز غلامعلی میگلی نژاد در انتخابات پیشارو نمی تواند باشد. این پیش‌بینی بر اساس مؤلفه‌های زیر می‌تواند رقم بخورد:

الف: نرخ مشارکت

بنا به گمانه‌زنی‌ها و براوردهای اولیه تا کنون میزان مشارکت در انتخابات در شهر بوشهر حدود ۵۰ درصد برآورد می‌شود؛ همچون مجلس هفتم و هشتم که شاهد برگزاری انتخاباتی با نرخ مشارکت ۵۱% بوده‌ایم. تا کنون نظرسنجی‌های رسمی صورت گرفته به نرخی بالاتر دلالت نکرده است و بلکه در شهرهای بزرگ به دلیل عدم باز شدن یخ مردم، نرخ مشارکت می‌تواند کمتر از این مقدار نیز تصور شود.

ب: جبهۀ اصولگرایی در بوشهر

در جبهۀ اصول‌گرایان و محافظه کاران استان بوشهر، اختلاف نظرات جدی و دیرینه که پیشینه‌ای نزدیک به یک دهه دارد سر باز کرده. شکرالله عطار زاده و نیز برادرزاده‌اش ایمان عطار زاده از جمله افرادی هستند که از احتمال حضور آنان در انتخابات سخن می‌رود. زینب اسماعیلی که پیش از این نامزد انتخابات مجلس دهم بوده و بسیاری قائل به آن هستند مهم ترین نقش را در شکست کریم جمیری ایفا کرده و در انتخابات شوراها نیز در بستن لیست اصولگرایان شهر بوشهر حضور مؤثری داشته از دیگر نامزدهای احتمالی این جبهه در انتخابات مجلس یازدهم است.

در کنار این چهره‌ها باید از کریم جمیری به عنوان یکی از قدرترین رقبای انتخاباتی در مجلس یازدهم نام برد. اما جمیری قدرت اجماع سازی خود را از دست داده و احتمالاً نخواهد توانست اجماع لازم را بر گرد خود پدید آورد. بنا به شنیده‌های سیراف‌خبر بسیاری از چهره‌های مؤثر جریان اصول‌گرایی در بوشهر اعلام کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی از جمیری در انتخابات حمایت نکرده و یا به نفع او کناره‌گیری نخواهند کرد. سید کریم موسوی یکی از اصول‌گرایان بوشهری است که ضمن اعلام نامزدی در انتخابات اعلام کرده به هیچ عنوان به نفع عبدالکریم جمیری کناره گیری نمی کند.

اگر این روال تداوم داشته باشد اصول‌گرایان بوشهر با توجه به بخت بالای تأیید صلاحیت نامزدهایشان، دست کم با دو نامزد و حتی سه نامزد در انتخابات حضور خواهند داشت و بدیهی است که این به منزلۀ تقسیم آرای آنان در انتخابات مجلس یازدهم خواهد بود. بر این اختلافات باید کارکرد جمنا و شورای ائتلاف اصولگرایان را نیز افزود که با اهداف خاصی در بوشهر فعالیت می نمایند بی آنکه الزاماً بنا باشد به اتحاد و انسجام نهایی برسند.

ج: وضعیت اصلاح طلبان

جبهۀ اصلاحات در بوشهر از سه ناحیه دچار آسیب است. اولاً نیروهای اصلاح طلب شامل دو طیف سنتی شورای هماهنگی و شورای ائتلاف هستند که اختلافات دیرینه‌ای میانشان بر قرار است. شورای سیاست گذاری برامده از این دو طیف بسیار بعید است در بوشهر بتواند اجماعی شکل دهد. بخش دیگر شامل نیروهای سرخورده و پراکنده شده و نیز جوانان بی‌انگیزه و بدبین به نسل پیشین است که احتمالاً همراهی با سیاست‌های دستوری شورای سیاست گذاری نشان نخواهند داد. این به منزلۀ پراکندگی نیروهای سیاسی اصلاح طلب در انتخابات پیشین خواهد بود.

از سوی دیگر عدم قدرت اقناع رأی دهندگان به حضور در پای صندوق رأی به دلیل عملکرد نادرست نمادهای اصلاح طلبی در بوشهر، خدری در مجلس، راه یافتگان لیست امید به شورای شهر بوشهر، نیروهای نزدیک به اصلاح طلبان در دستگاه‌های اجرایی و نیز عملکرد کلان دولت بسیار محتمل است.

و شاید مهم‌تر از دو عامل فوق وضعیت بررسی صلاحیت نامزدهاست. شاید در ابتدای سال خوش‌بینی‌هایی می‌شد نسبت به تأیید نیروهای اصیل و اصلی اصلاح طلب برای انتخابات مجلس یازدهم در گمان آورد، اما با گذشت زمان مراکز حساس قدرت و تصمیم ساز، امواجی دال بر گشایش سیاسی ارسال نکرده‌اند و این از امید تأیید شدن بسیاری از نامزدها کاسته است. همین مسئله تأثیر مستقیم بر انگیزۀ بسیاری از نیروها و نیز طبقۀ متوسط شهری برای حضور در انتخابات و نداشتن نامزد مشخصی با توجه به تجربۀ تلخ خدری که از دل باقی ماندگان بررسی صلاحیت‌ها انتخاب شده بود ایجاد می‌کند. در نهایت هم پوشانی این سه عنصر با یکدیگر موقعیت پیروزی را از اصلاح طلبان بسیار دور می‌کند.

د: چهره‌های گم نام انتخابات

این انتخابات شاهد حضور چهره‌های گم نام‌تر، غیر سیاسی‌تر و شاید تا حدود فن سالارتر باشد. این چهره‌ها نا شناخته مانده‌اند. شاید فعالیت‌های محدودی هم سامان داده باشند اما هنوز هیچ موجی گرد نام هیچ یک نیست و بعید هم به نظر می‌رسد در فضای یأس ناشی از افول مشارکت سیاسی و عدم تأیید صلاحیت‌ها، قدرت جذب نیروهای سرخوردۀ اصلاحات را داشته باشند. اما می‌توان لشکری از این چهره‌ها را متصور شد که از راه می‌رسند و در خلأ شکل گرفته خود را عرضه می‌کنند. ممکن است حمایت از یکی از همین چهره‌های در حال حاضر گم نا‌ تر در دستور جبهۀ اصلاحات بوشهر قرار بگیرد که با توجه به حجم نارضایتی‌های بیرون و اختلافات درونی و زمان کم باقی مانده، بعید است قرین موفقیت شود.

ه: غلامعلی میگلی نژاد در کسوت منجی

فضای سیاسی کنونی غلامعلی میگلی نژاد را فرا می‌خواند؛ نه تنها برای حضور که شاید حتی برای پیروزی! نیروهای سیاسی اصلاح طلب سرشناس همچون انتخابات‌های گذشتۀ مجلس بخت کمی برای حضور در عرصۀ انتخابات مجلس به عنوان نامزد دارند؛ آنانی که شاید بتوانند تأیید صلاحیت خود را بگیرند بختی برای پیروزی نمی‌توانند بسازند و این یعنی خالی بودن زمین برای بازی اصلاح طلبان و شاید تنها نیرویی که هم بخت تأیید صلاحیت دارد و هم امکان نزدیکی به اصلاح طلبان برای پر کردن این خلأ میگلی نژاد باشد.

بخشی از اصلاح طلبان دوستی دیرینه و محکمی با غلامعلی میگلی نژاد داشته‌اند. زمینه ساز شهردار شدن او در شورای کنونی بوده‌اند و اگر قانون منع به کارگیری بازنشستگان به ضرر میگلی نژاد تفسیر نمی‌شد، او تا پایان مهلت قانونی ثبت نام، شهردار بوشهر باقی مانده بود. نام غلامعلی میگلی نژاد که در کنار نام‌هایی نظیر ناصر کرمی، کریم جمیری، یک دو جین چهرۀ کم نام و نشان دیگر و در زیر سایۀ نرخ مشارکتی حدود ۵۰ درصد که قرار می‌گیرد، می‌توان او را پیروز بالقوۀ انتخابات پیش روی مجلس دانست. مهمترین دلایلی که در مقطع زمانی کنونی بر این پیش‌بینی دلالت می‌کنند از قرار زیر است:

  • رقبایی با قدرت بسیج پایین در جبهۀ اصلاحات
  • قهر بخش بسیار عمده‌ای از طبقۀ متوسط مدرن شهری با صندوق رأی تا این مرحله از گمانه زنی ها
  • تکثر در جبهۀ اصول‌گرایی و پخش شدن آرا
  • نرخ مشارکت متوسط و یا پایین تر از میانگین در شهر بوشهر
  • منطق ترس از رأی آوری تندروهای محافظه کار
  • پایگاه رأی قومیتی و سنتی قدرتمند میگلی نژاد
  • و بالاخره حمایت طیف‌های مختلفی از میلگلی نژاد که شاید حتی اگر نامزدهای اصلاح طلب سرشناسی هم تأیید صلاحیت بگیرند باز هم در نقش حامی میگلی نژاد ظاهر خواهند شد

و: آنچه میگلی نژاد را تهدید می‌کند

آنچه حضور غلامعلی میگلی نژاد در انتخابات را تهدید می کند سه مسئله است؛ اول تکرار تجربۀ انتخابات مجلس نهم و بررسی صلاحیتش که بسیار برایش هزینه ساز شد و نتوانست رقابت انتخاباتی خود را به درستی ادامه دهد. دوم عملکرد پر حاشیه‌اش در شهرداری بوشهر که منتقدانی جدی برای او ساخته و بعید است از پروندۀ کاری خود در نزد افکار عمومی «قِصِر در برود». اگرچه با توجه به ضعف شهردار کنونی از یک سو و اینکه اگر رقیب او یک اصول‌گرای افراطی باشد از سوی دیگر، این نقطه ضعف رنگ باخته و برای برخی از رأی دهندگان عملکرد ضعیف او در شهرداری بوشهر از واهمۀ رأی آوردن یک اصول‌گرای افراطی در حاشیه قرار بگیرد. سوم: عدم وجاهت لازم در شهرستان‌های شمالی استان که بنا به شواهد موجی به نفع میگلی نژاد در آن نواحی وجود ندارد مگر در یک حالت؛ میگلی نژاد بتواند ائتلاف قدرتمندی با نمایندۀ کنونی بوشهر در مجلس، عبدالحمید خدری بنیان بگذارد.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی