قتل در برازجان
اشتراک گذاری

قتل در برازجان به دلیل اختلافات خانوادگی را در گزارشی تحلیلی مورد بررسی قرار می دهیم. چرا این حجم از خشونت های منجر به قتل در برازجان در خانواده ها رواج یافته است. ابتدا چند پرونده در سال های اخیر را بررسی کرده و سپس به بررسی ریشه های قتل‌های خانوادگی می پردازیم.

قتل در برازجان

به گزارش سیراف خبر؛ قتل در برازجان به دلیل اختلافات خانوادگی یک از مهم ترین پدیده‌های جنایی-اجتماعی سال‌های اخیر این شهر بوده است. در میان جرایم خشن، قتل و آدم کشی، خشونت بار ترین نوع جرایم محسوب می‌شود و قتل‌های خانوادگی دردناک ترین انواع قتل به حساب می‌آید. بررسی اجمالی پرونده‌های قتل‌های خشن در سال‌های اخیر در  برازجان نشان می‌دهد که باید این مسئله را به عنوان یکی از معضلات نادیده گذاشته شده در استان، به رسمیت شناخت و ریشه‌های وقوع این‌گونه قتل‌ها به صورت بنیادین مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرارداد.

قتل محسن؛ برادر علیه برادر

یکی از موارد قتل در برازجان در مرداد ماه ۹۸ رخ داد و به شلیک گلوله از تفنگی بر می‌گردد که در آن دو برادر ۲۶ و ۲۸ ساله در یک اتاق بودند و بنا به دلایل نامعلوم دو تیر از تفنگ شلیک شده و محسن،  برادر ۲۸ ساله کشته می‌شود. برادر کوچک‌تر به عنوان مظنون دستگیر می‌شود و تفنگ شکاری نیز توقیف می‌گردد. هنوز دلایل اصلی بروز چنین جنایتی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

قتل بهرام؛ در زیر سایۀ اختلاف

قتل بهرام؛ در زیر سایۀ اختلاف

مورد بعدی قتل در برازجان در تیرماه ۹۸ رخ داده است و در آن در محلۀ کریم آباد برازجان، سه برادر با حمله به یک خانه اقدام به کشتن جوان ۲۸ ساله‌ای می‌نمایند. همسر متوفی توضیح می‌دهد که قاتلان قصد ورود به خانه را داشته اند که مقتول مقاومت کرده و در نهایت یکی از ضاربان با شکلیک گلوله وی را  هدف قرار می‌دهد و با سرق موتورسیکلت مقتول متواری می‌گردند.

۲۵ روز بعد از وقوع این قتل در برازجان، یکی از مظنونین این پرونده در برازجان دستگیر شده و پس از بازجویی‌های فنی به ارتکاب این قتل به هم‌دستی دو برادر دیگرش اعتراف می‌کند. قاتل دلیل اصلی کشتن مقتول را اختلافات قبلی و قدیمی با وی عنوان می‌کند.

قتل پدر؛ پسر پدر را می‌سوزاند

در این میان اختلافات خانوادگی منجر به قتل در برازجان را باید در سال‌های گذشته نیز کاوید. در یکی از این موارد، زمستان ۹۶ پسری پدرش را به آتش می‌کشد. این قتل فجیع با وقوع یک آتش سوزی گسترده رخ می‌دهد که در آن دو نفر مجروح می‌شوند و یکی از مجروحین فوت می‌کند. با بررسی‌های فنی صورت گرفته و تحقیقات قضائی مشخص می‌شود که عامل آتش سوزی پسر خانواده بوده که پدرش را به دلیل مشاجره و اختلافات شدید خانوادگی به نحو درد آوری می‌کشد.

 

قتل در شامگاه؛ ترور با کُلت

مورد دیگر قتل در برازجان به دلیل اختلافات خانوادگی و شخصی به قتل ۲۰ دی ماه ۹۶ مربوط می‌شود که فردی بعد از به صدا در آمدن زنگ درب منزل، با باز کردن در خانه هدف تیر اندازی قرار گرفته و مورد اصابت چندین گلولۀ کلت کمری قرار می‌گیرد. قاتل در حین تلاش برای فرار از برازجان و هنگام سوار شدن به اتوبوس شناسایی و دستگیر می‌شود و انگیزۀ خود را در بازجویی اختلافات فردی و خانوادگی با مقتول عنوان می‌کند.

سه نفر علیه یک نفر

در آذر ۹۷ نیز قتل دیگری رخ می‌دهد و آن قتل نیز در اثر اختلافات خانوادگی رخ داده است. در این مورد از قتل در برازجان جوان ۲۷ ساله‌ای در اثر ضربات چاقو کشته می‌شود. تحقیقات جنایی سه نفر را در مظان اتهام قرار می‌دهد و دو نفر پس از چند روز دستگیر شده و به قتل اعتراف می‌کنند. دلیل این قتل نیز اختلافات خانوادگی عنوان شده است.

پسر ۱۸ ساله و کشتار پدر و مادر ۶۰ ساله

پسر ۱۸ ساله و کشتار پدر و مادر ۶۰ ساله

از موارد قدیمی تر قتل در برازجان به دلیل اختلافات خانوادگی می‌توان به جنایت خشونت بار یک پسر علیه پدر و مادرش اشاره کرد. تیر ماه ۹۵ پسر ۱۸ ساله‌ای از اثر مشاجره پدر و مادر خود را که بیش از ۶۰ سال سن داشته اند با ضربات چاقو به قتل می‌رساند و چند ساعت بعد که دستگیر می‌شود علت این جنایت را اختلافات خانوادگی عنوان می‌کند.

این روندها بی‌تردید از دل همان خانواده‌هایی آغاز می‌شود که در نهایت قربانی خشونت می‌گردند. برای مقابله با خشونت‌های خانوادگی منجر به قتل در برازجان و حتی دیگر نواحی استان، سنجش وضعیت خانواده‌ها نخستین گام و شاید مهم‌ترین آنها باشد.

یک برادر، برادرانش را به رگبار می‌بندد

از دیگر موارد قتل‌های خانوادگی در برازجان باید به جنایت یک برادر علیه سایر برادران و خواهرانش اشاره کرد که ۲۹ آبان ماه ۹۵ به وقوع پیوسته و در آن ۵ برادر و ۳ خواهر که برای حل اختلاف در منزل پدری گرد آمده بودند، نمی‌توانند اختلافات خود را کنترل کرده و در اثر نزاع خانوادگی یکی از برادران با شلیک به سمت سه برادر دیگرش آنان را مجروح می‌کند و در نهایت یکی از آنان در بیمارستان در اثر شدت جراحات کشته می‌شود.

پسر عمو علیه پسر عمو

در ادیبهشت ۹۵ نیز قتل دیگری به دلیل اختلاف خانوادگی بروز کرده بود که در جریان آن یکی از پسرعموها به دست پسرعموی دیگرش با شلیک ۵ گلولۀ کُلت کمری کشته می‌شود. قاتل حین تلاش برای فرار، چند ساعت بعد دستگیر می‌شود.

 

پدر پسرش را می کشد

از دیگر موارد قتل‌های خانوادگی در برازجان در سال های اخیر قتل پسر به دست پدر است. در تیر ماه ۹۲ پدری، پسر ۱۸ ساله‌اش را با کلت هدف قرار داده و وی را به شدت مجروح می‌کند. پسر یک روز بعد به دلیل شدت جراحت فوت می‌کند. پدر انگیزۀ قتل را اختلافات شدید با پسرش ناشی از اعتیاد وی به مواد مخدر و آزارهایی که به خانواده می‌رسانده، عنوان می‌کند.

عوامل بروز قتل‌های خانوادگی: کارشناسان چه می‌گویند

عوامل بروز قتل‌های خانوادگی: کارشناسان چه می‌گویند

آنچه در بالا به آن اشاره شد، بخشی از قتل‌های خانودگی در برازجان است که در رسانه‌ها ردِّ آنها را می‌توان مشاهده نمود. می‌توان متصور شد که چنان‌چه تحقیقات جامع تری صورت گیرد، پرونده‌های بیشتری در سال‌های اخیر که ارجاع به جنایات خانوادگی خونبار تری نیز می‌دهند یافت شود. اما چرا؟ دلایل بروز چنین خشونت‌های عریانی را در کجا باید ریشه یابی کرد؟

بسیاری از روان شناسان معتقدند که قتل به عنوان عریان ترین شکل خشونت یک باره و دفعی رخ نمی‌دهد؛ بلکه باید به پیشینۀ قاتل نگاه کرد و پیش زمینه‌های روانی جنایت را در او مورد بررسی قرار داد. در این نوع نگاه قتل و خشونت محصول شیوه‌های غلط تربیتی است که در آن فرد از دوران کودکی با کمبود توجه و محبت، تحقیر و زیر اعمال انواع خشونت بزرگ شده و در بزرگ سالی نیز تشنۀ توجه و محبت است.

اختلالات شخصیتی که بنیاد بروز انواع خشونت‌ها هستند در افراد و به ویژه مردان قابل تشخیص و قابل درمان است. اما آنچه که مانع اصلی در عدم درمان به موقع محسوب می‌شود عدم پذیرش این مشکل از سوی افرادی است که به اختلالات شخصیت ناشی از رشد ناقص روانی مبتلا هستند.

سعید خراط‌ها آسیب شناس اجتماعی در یکی از مصاحبه‌هایش می‌گوید: «این روندها بی‌تردید از دل همان خانواده‌هایی آغاز می‌شود که در نهایت قربانی خشونت می‌گردند. برای مقابله با خشونت‌های خانوادگی منجر به قتل در برازجان و حتی دیگر نواحی استان، سنجش وضعیت خانواده‌ها نخستین گام و شاید مهم‌ترین آنها باشد.».

«احمد بخارایی»، مدرس دانشگاه، نیز در مورد قتل‌های خانوادگی می‌گوید قتل‌های خانوادگی در سه دهه اخیر سه برابر شده است؛ روندی که به گفتۀ او می‌تواند ادامه پیدا کند. وی تأکید می‌کند این تنها بر اساس آمارهای رسمی است و بسیاری از قتل‌های خانوادگی به دلایل فرهنگی در بسیاری از مناطق کشور ثبت رسمی نمی‌شود و از آمار بیرون می‌ماند.

به عقیدۀ بخارایی  فقر و مشکلات مالی بیکاری و عدم تأمین نیازهای معیشتی افراد که برای رفع همان نیازها تشکیل خانواده داده‌اند برطرف نمی‌شود و بحران اقتصادی از جمله عوامل دخیل در بروز خشونت‌های خانوادگی و در نهایت برخی از این نوع قتل‌هاست. از دیگر موارد منتهی به شکل گیری قتل‌های خانوادگی می‌توان به انتقام‌گیری و تبعیض اجتماعی اشاره کرد که نقش بسیار مؤثری در فروپاشی روانی افراد ایفا می‌کند.

جامعۀ ایرانی جامعه‌ای سرشار از اختلالات روانی

جامعۀ ایرانی جامعه‌ای سرشار از اختلالات روانی

بررسی قتل‌های خانوادگی بر بستری از آمار باید صورت بگیرد. از سوی دیگر جامعۀ ایران امروز، جامعه‌ای است که بنا به آمار رسمی و منتتشر شده واجد مشکلات روانی متعددی است. یک گزارش که مهر ۹۶ منتشر شده، ۱۵% جمعیت ایران را درگیر با مشکل افسردگی می‌داند. گزارش معتبر دیگری که دو سال بعد در مهر ماه ۹۸ در ایرنا منتشر شد، محمد ابراهیم مداحی، رییس خانه روانشناسان و مشاوران و حرف‌یاورانه ایران اعلام کرد که دست‌کم ۲۴ درصد از جمعیت ایران درگیر افسردگی هستند. این دو آمار از رشد فزایندۀ افسردگی در جامعۀ ایران به خوبی پرده بر می‌دارد.

این روندها بی‌تردید از دل همان خانواده‌هایی آغاز می‌شود که در نهایت قربانی خشونت می‌گردند. برای مقابله با خشونت‌های خانوادگی منجر به قتل در برازجان و حتی دیگر نواحی استان، سنجش وضعیت خانواده‌ها نخستین گام و شاید مهم‌ترین آنها باشد.

روزنامۀ سازندگی نیز در مرداد ۹۸ در گزارشی ویژه اعلام نمود که یک چهارم جمعیت ایران دچار اختلالات روانی شده است. در این گزارش آورده شده است که اختلالات روانی به غیر از چالش افسردگی است که گریبان میلیون‌ها ایرانی را گرفته است و زنان سهمی ۶۰ درصدی در این آمار افسردگی دارند.

در کنار این آمار باید به شاخص‌های جهانی نیز نگاهی داشت که در آن ایران یکی از خشمگین ترین و عصبی ترین ملت‌های جهان شده است. در آخرین نظرسنجی مؤسسه گالوپ ایران سومین کشور عصبانی و خشمگین جهان شده است.

 

قتل در برازجان و آنچه که دیده نمی‌شود

اغلب امکان دسترسی به قاتلان برای روزنامه نگاران فراهم نیست. بسیاری از آمار و جزئیات مربوط به خشونت‌های این چنینی، از دسترس دور نگه داشته می‌شود. لذا نمی‌توان به تطبیق آنچه که در بروز قتل‌های خانوادگی فرض گرفته می‌شود با پرونده‌های مطروحۀ قتل در برازجان به دلیل اختلافات خانوادگی به صورت حرفه‌ای مبادرت کرد. اما می‌توان حدس زد بروز این دسته از جنایات خونین در سال‌های اخیر که بعضی از آنها بسیار فجیع و غیر قابل تصور هم بوده بر بستری از همین اختلالات و نارسایی‌ها شکل گرفته است. اگر نظرات اجمالی کارشناسان را درست فرض بگیریم می‌توان بنیاد مشکل را در این سه محور مشاهده کرد:

  1.  اولین و مهمترین گام، بررسی روال رشد کودک در خانواده‌هاست. تقویت و تغییر نگاه خانواده و تلاش برای مهارت آموزی والدین و به ویژه مادران در تربیت کودکانشان و نحوۀ تعامل با فرزند در هفت سال اول زندگی به صورت ویژه باید در دستور کار باشد
  2.  سیستم تربیتی افراد و نظام ارزشی اجتماعی در نواحی که قتل‌های خانوادگی در آن رخ می‌دهد باید به صورت دقیق بازبینی شود
  3. سیستم آموزشی در این نواحی باید بتواند با آسیب شناسی از مسائل فرهنگی-خانوادگی نقش مداواگر و آسیب زدا را ایفا کند

اگر نگاه تحلیل گران را صحیح فرض کنیم که تحقیر کودکان، بی‌محبتی به آنان، اعمال خشونت علیه آنان در نهایت شخصیت‌های ضعیفی بار می‌آورد که در بستر پر آسیب کنونی جامعه به جنایت ختم می‌شود، قدم اول تغییر همین سیستم تربیتی در خانواده‌ها خواهد بود. اگر خشونت‌ها دفعتاً و یک باره بروز نمی‌کند باید روندهایی را مورد واکاوی قرار داد که فرد در آن رشد می‌کند، حامل بذرهای خشونت می‌گردد، اما دیده نمی‌شود، درمان نمی‌گردد و تا مرز فاجعه پیش می‌رود. این روندها بی‌تردید از دل همان خانواده‌هایی آغاز می‌شود که در نهایت قربانی خشونت می‌گردند. برای مقابله با خشونت‌های خانوادگی منجر به قتل در برازجان و حتی دیگر نواحی استان، سنجش وضعیت خانواده‌ها نخستین گام و شاید مهم‌ترین آنها باشد.

البته نباید از نظر دور نگه داشت که از خانواده‌هایی سخن می‌گوییم که دست کم مطابق آمار رسمی؛ یک چهارم جمعیت بزرگ سال کشور خود دچار مشکلات روانی و ۶۰ درصد زنان(مادران) دچار درجات مختلفی از افسردگی هستند.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی