مأموریت عیسی کلانتری: استان بوشهر شاهد یک فاجعۀ زیست محیطی دیگر
اشتراک گذاری

سفر عیسی کلانتری به استان بوشهر دارای اهمیت بسیار بالا و به سزایی است. بنا به گزارش های رسیده به سیراف خبر، کلانتری در سفر اخیر خود به بوشهر مأموریت یافته تا یکی از مهمترین پروژه های صنعتی استان را که می تواند برای دهه ها بوشهری ها را درگیر خود کند، تعیین تکلیف نهایی نماید. بوشهری ها باید با حساسیت تبعات این سفر و تصمیم گیری در این بازدید را رصد نمایند. این گزارشی است از مأموریتی ویژه که عیسی کلانتری با آن وارد استان بوشهر شده است.

عیسی کلانتری

به گزارش سیراف خبر، طرح منطقۀ ویژۀ اقتصادی دیلم در سواحل حماد از سال ۹۶ تا کنون حواشی گسترده‌ای برای استان بوشهر داشته است. احداث شهرک صنعتی دیلم و استقرار صنایع پتروشیمی در شمال استان یکی از ملتهب‌ترین پروژه‌های صنعتی استان بوشهر بوده که بنا به شنیده‌ها در آخرین مورد آن منجر به اعتراضات استاندار به هیئت دولت شده است. سفر عیسی کلانتری به استان بوشهر در حالی رخ می‌دهد که بار دیگر مباحث مربوط به این صنایع برجسته شده و نگرانی‌های فراوانی برانگیخته است.

ویژگی‌های منطقۀ مورد مناقشه

۲۵ مهرماه سال جاری در جریان سفر وزیر صعنت، معدن و تجارت به استان بوشهر، بازدید اختصاصی از منطقۀ ویژۀ صنعتی دیلم به عمل آمد تا نواقص موجود برطرف شده و زمینه برای احداث و آغاز فعالیت آن فراهم شود. منطقۀ ویژۀ صنعتی دیلم بین روستای لیلتین و درۀ بیورات واقع شده که سیلاب را به دریا تخلیه می‌کند؛ این منطقۀ ویژۀ صنعتی که مساحتی بالغ بر ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار قرار دارد و کارکرد اصلی آن تأمین خوراک صنایع پتروشیمی و پایین دستی و زیرساختی است؛ مصوبات لازم را گرفته و زیرساخت‌های مربوط به آب و برق و.. بر آن تأمین شده است و تنها مورد باقی مانده تاییدیۀ نهایی سازمان محیط زیست است که در سفر مذکور، وزیر صمت، قول به پیگیری می‌دهد.

از مرتضی مبارکی صحت مسئله را جویا شدیم که گفت: «این آلودگی‌ها بسیار وحشتناک است و شامل آلودگی گرمایی ناشی از «بویلرهای» پتروشیمی‌ها، آلودگی هوا، آلودگی ناشی از پساب‌های سمی و شیمیایی است؛ مواردی که تجربیات آن را در عسلویه و دیّر بارها مشاهده کرده‌ایم».

اما منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر که در سال ۱۳۸۹ در مجلس تصویب و از  سال ۹۳ عملیات اجرایی و زیر بنایی آن آغاز می‌شود، مبدل به مناقشه‌ای می‌گردد که سفر عیس کلانتری به استان بوشهر را باید در همین رابطه ارزیابی کرد.

استان بوشهر

محل زاد و ولد ماهی‌ها در شرف نابودی

اما چرا سازمان محیط زیست کشور با این طرح مخالفت کرده و چرا تا کنون حاضر به اعطای مجوز‌های لازم به آن نبوده است؟ مرتضی مبارکی، دبیر انجمن نبض سبز دیلم، دارای کارشناسی ارشد محیط زیست، و یکی از مخالفان احداث این منطقۀ ویژه بر فراز خور‌های دیلم به سیراف خبر می‌گوید: «این جا را عسلویۀ دوم خواهند کرد. شرکت فلات قاره در امام حسن مستقر است و این صنایع نیز در حومۀ آن قرار خواهد گرفت و شهر امام حسن مانند عسلویه زیر آلودگی غرق خواهد شد». از او پرسیدیم احداث این صنایع چه تبعاتی برای منطقه خواهد داشت که پاسخ داد: «اینجا خورهایی قرار دارد که محل زاد و ولد ماهی‌ها و گونه‌های جانوری دریایی است. اول چیزی که از بین می‌رود محل زاد و ولد ماهی‌هاست، دوم سایت پرورش میگو در ده کیلومتری این شهرک قرار دارد که تردید نکنید آلودگی‌های ناشی از این صنایع، این سایت‌ها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. این صنایع بالادست دیلم و امام حسن محسوب می‌شود و به دلیل نوع چرخش آب در خلیج فارس به سمت این مناطق سرازیر خواهد شد».

بنا به تحقیقات سیراف خبر، این طرح که بناست در سواحل موسوم به حماد اجرایی شود، از زمان مطرح شدنش تا کنون سه بار در معاونت دریایی سازمان محیط زیست کل کشور مطرح شده و هر بار رد شده است. از سوی دیگر در دورۀ فعلی این طرح با مخالفت کمیتۀ ارزیابی سازمان محیط زیست کشور رو به رو شده است.

ماهشهر مایۀ عبرت

اینها در حالی است که بنا به گزارش‌های رسیده به سیراف خبر، بسیاری از لنج‌های صیادی ماهشهر صیدهایشان در منطقۀ خودشان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. دلیل مهم آن آلودگی‌های نفتی خور ماهشهر است که یکی از آلوده‌ترین نقاط خلیج فارس محسوب می‌شود. مردم منطقه به سیراف خبر گزارش داده‌اند که ماهشهری‌ها برای خرید ماهی به دیلم مراجعه می‌کنند چون می‌گویند ماهی‌های ماهشهر بوی نفت می‌دهد. بنا به این گزارش‌ها صنایع پتروشیمی با توجه به تجربۀ تلخ عسلویه می‌توانند صیدگاه ماهی‌های شمال استان در ناحیۀ موسوم به چاه‌های نوروز یا بهره‌گان را به شدت تحت تأثیر آلودگی‌ها قرار داده و باعث نابودی این ذخایر ارزشمند شوند.

در همین زمینه از مرتضی مبارکی صحت مسئله را جویا شدیم که گفت: «بله، این مسائل واقعیت دارد. این آلودگی‌ها بسیار وحشتناک است و شامل آلودگی گرمایی ناشی از «بویلرهای» پتروشیمی‌ها، آلودگی هوا، آلودگی ناشی از پساب‌های سمی و شیمیایی است؛ مواردی که تجربیات آن را در عسلویه و دیّر بارها مشاهده کرده‌ایم و هیچ راه علاجی هم برای آن یافت نشده».

مرگ ماهی ها در خور

دلشب قربانی مخالفت با این طرح شد

سفیر عیسی کلانتری به استان بوشهر منجر به بررسی دوبارۀ این پرونده شده است. بررسی مجدد بی‌تردید پای دکتر حسین دلشب را به مسئله می‌گشاید. حسین دلشب مدیرکل سابق حافظت از محیط زیست استان بوشهر از جمله افرادی است که در زمان مطرح شدن احداث ساخت شهرک صنعتی در منطقۀ لیلتین دیلم، مخالفت فراوانی با استاندار وقت بوشهر نمود. این منطقه که بنا بر آن است زون پتروشیمی‌های شمال استان بوشهر باشد، به دلیل عوارض و عواقب زیست محیطی فراوانی که دارد با مخالفت مدیرکل وقت سازمان مواجه شده بود و برخی اعتقاد دارند یکی از دلایل کناره‌گیری دل شب از سمت خود فشارهای ناشی از این مخالفت بوده است.

بنا به تحقیقات سیراف خبر، این طرح که بناست در سواحل موسوم به حماد اجرایی شود، از زمان مطرح شدنش تا کنون سه بار در معاونت دریایی سازمان محیط زیست کل کشور مطرح شده و هر بار رد شده است. از سوی دیگر در دورۀ فعلی این طرح با مخالفت کمیتۀ ارزیابی سازمان محیط زیست کشور رو به رو شده است. دکتر جلالوندی، دبیر کارگروه ارزیابی سازمان محیط زیست در مصاحبه با سیراف خبر می‌گوید: «ما با این طرح تا کنون مخالفت کرده‌ایم و هیچ مجوزی برای احداث چنین طرحی به دلیل مشکلات فراوانی که برای محیط زیست ایجاد می‌کرد از سوی ما داده نشده». سیراف خبر پرسید اما برخی مقامات استان مدعی صدور چنین مجوزی شده‌اند که با خنده می‌گوید «از آنها بخواهید مجوز را منتتشر کنند. دکتر کلانتری به دلیل نارضایتی و اصرار استاندار و نمایندۀ بوشهر به استان آمده تا از نزدیک مسئله را بررسی نماید».

ساحل حماد

عیسی کلانتری در نقش آجیل مشکل گشای سرمایه داران یا ناجی مردم؟

با دعوت (شکایت؟) عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر و عبدالحمید خدری، نمایندۀ بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس از عیسی کلانتری، اینک وی به بوشهر سفر کرده است تا این منطقه را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد. بنا شنیده‌های سیراف خبر، مخالفت‌های پیاپی سازمان محیط زیست کل کشور و نیز اداره کل استان با احداث منطقۀ صنعتی در خوریات دیلم موجود شکایت استاندار به هیئت دولت شده است. عیسی کلانتری در سفر به استان بوشهر مأموریت یافته این غائلۀ چند ساله را ختم نماید.

اینک پرسش افکار عمومی این است: او به نفع چه کسی یا گروهی این غائله را ختم خواهد نمود؟ استان بوشهر دیگر ظرفیت پتروشیمی‌های آلاینده و صنایع آلوده کننده را ندارد.آیا علی‌رغم همۀ شواهد و مستندیات موجود بر اثبات ضررهای جبران ناپذیر این صنایع به خورهای دیلم، در نهایت به دلیل فشار گروه‌های صاحب ثروت در کشور، عیسی کلانتری در سفر به استان بوشهر که خود خواهان برچیده شدن صنایع عسلویه بوده است، تکۀ دیگری از سواحل استان بوشهر را برای همیشه قربانی خواهد کرد تا تنها فقر و آلودگی و تبعیض و بیکاری بیشتر رهاورد صنایع نفتی برای استان بوشهر گردد؟

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی