ماجرای تخریب کربلا و قطع دست برای زیارت امام حسین علیه السلام
اشتراک گذاری
 تصویر تعبیری از آن دوره و اجرای حکم قطع دست در حق شیعیانی که به زیارت بارگاه سیدالشهدا علیه السلام مشرف می شدند.
 
به گزارش سیراف خبر ، وقتی «متوکل» به خلافت رسید، دشمنی و خصومتش با شیعیان و اهل بیت علیهم السلام شدت گرفت. به رغم وحشیگری های متوکل نسبت به زوار بارگاه امام حسین (علیه السلام)، هرگز این مسیر تعطیل نشد و از رونق نیفتاد و مردم به صورت های مختلف خود را به کربلا می رساندند و امام حسین (علیه السلام) را زیارت می کردند. سرانجام متوکل مجبور شد، طی فرمانی زیارت بارگاه امام حسین (علیه السلام) را به شرط اینکه دست راست زائر را قطع کنند، آزاد نماید! و در اندک زمانی صف مشتاقان زیارت با وجود این شرط نیز طولانی گردید!
_
مسعودی، مورخ بزرگ، در کتاب مروج الذهب می نویسد: «خانمی به قصد زیارت بارگاه امام حسین (علیه السلام) به مامور ثبت نام مراجعه کرد. به وی تذکر دادند، آیا می دانی که شرط رفتن به زیارت قطع دست است؟ آن زن پاسخ داد: از شرایط آگاهم! متصدی ثبت نام، اسم این خانم را می نویسد. آن گاه به وی دستور می دهد: دستش را برای قطع کردن بیرون بیاورد. آن زن دست چپ خود را بیرون می آورد! مامور می گوید: خانم فرمان خلیفه می گوید، باید دست راست داوطلب زیارت قطع شود.آن زن دست راست خود را از زیر حجاب بیرون آورده و می گوید: این دست را سال گذشته قطع کردید!
_
متوکل عباسى، پاسگاهى در نزدیکى کربلا زد و به افراد خود فرمان اکید داده بود که هر کس را دیدید قصد زیارت حسین را دارد، بکشید. (بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۴۰۴)
در یکى از این نوبتها، «دیزج یهودى‏» را مأمور تغییر و تبدیل ‏و تخریب قبر مطهر کرد. او نیز با غلامانش سراغ قبر رفت و حتى قبر را شکافت و به‏ حصیرى که پیکر امام در آن بود برخورد کرد که از آن بوى مشک مى‌‏آمد. دوباره خاک ‏روى آن ریختند و آب بستند و آن زمین را مى‌‎خواستند با گاو شخم بزنند که گاوها پیشروى نمى‌‏کردند. (بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۳۹۴).
متوکل دستور داد قبر امام حسین علیه‎السلام را ویران و خانه‎هاى اطراف قبر شریف را خراب آنگاه در آن محل زراعت کنند و زائران را از زیارت بازداشت و به زندان انداخت و مورد شکنجه قرار داد. در این بین امام کاظم(ع) در مراجعات مختلفی که شیعیان به ایشان داشتند، تأکید می‎کردند هیچ گاه زیارت جدم حسین(ع) را ترک نکنید. 
 
منبع: صفحه اینستاگرام تسنیم

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوعات دیدگاه
0 دیدگاه های مطلب
0 دنبال کننده ها
 
کامنت های پیشنهادی
کامنت های برتر
1 کامنت های نویسنده
محمد آخرین کامنت های نویسنده
  عضویت  
جدیدتر ها قدیمی تر ها پیشنهاد شده ها
اطلاع رسانی
محمد
مهمان
محمد

جاشون برعکس شده متاسفانه.