محرم و صفر و سنت نذری دادن در بوشهر که تجملی می شود
اشتراک گذاری

محرم و صفر سنت هایی دارد همچون نذری پختن که این روزها همچون سایر سنت های زیبای دینی دچار برخی انحرافات و آفت هایی شده که با فلسفه پیدایش آن بسیار متفاوت است. انحرافاتی که حتی می توان ادعا کرد در نقطۀ مقابل فلسفۀ اصیل عاشورا قرار گرفته. این نگاهی گذارا و کوتاه به یک آفت در یک سنت زیبا و پسندیده است.

نذری در بوشهر

سیراف خبر؛ سمانه دانایی‌فر: محرم وصفر باز هم سنت نذری دادن در بوشهر. سنتی که باید در مورد آن نشوت و نگاه تازه‌ای به آن انداخت. محرم و صفر ماه‌هایی مقدس برای شعیان که در دل خود نشانه‌ها از ایستادگی و دلاوری‌ها دارد .هویتی برای یک عقیده، یک باور و یک کل که در برگیرنده رسوایی دائمی ظلم است . محرم اولین ماه قمری که سال‌هاست نبردی حماسی و اسطوره‌ای در دل خود نگه داشته؛ نبرد کربلا که پس از ۱۴۰۰ سال برای شعیان همچنان زنده و مقدس است.

واقعۀ عاشورا نیز مانند دیگر رویدادهای تاریخی تأثیر شگرف به جای گذاشته. با این تفاوت که طی سال‌ها عزاداری برای امام سوم شعیان و یارانش تبدیل به آداب و رسوم و قسمتی از فرهنگ مردم این سرزمین شده . رسمی که به منظور ادای احترام و یادآوری آن ایستادگی هر ساله برگزارمی‌شود. علی‌الخصوص در استان بوشهر که یکی از منحصر به فردترین آداب عزاداری را دارد. به طوری که در این دو ماه شاهد زیباترین نواها و متمایز ترین نوع نوحه خوانی و تعزیه هستیم.

و از جمله آداب در محرم نذری دادن است. نذری که به نیت‌های مختلف مانند رسیدن به حاجت یا نجات از مصائب و حتی دست‌یابی به امور خاص به کار گرفتهمی‌شود.  فلسفه نذر در واقع نوعی توسل جستن به خداست و واجب کردن کار خیری را برای خدا، و یکی از این کار‌های خیر نذری پختن است که از دیرباز جایگاه ویژه‌ای نزد ما ایرانیان داشته. سنتی که سال‌هاست در خانه‌های ما مانده و مردم بنا به شرایط مالی خود در ایام سوگواری محرم و صفر به پذیرایی از عزاداران و هم چنین کمک به نیازمندانمی‌پردازند.

سنتی زیبا در دست‌انداز آسیب‌های جدید

و اما گاهی اوقات شاهد آسیب این سنت هستیم. نذری دادن در بوشهر به نوعی توسط نا آگاهان به بیراه کشیده می شود. سفره‌هایی تجملی که پای آن فقرا و مستحقان کمتر به چشممی‌خورد و علاوه بر آن نذری‌هایی که قسمت افرادی خاصمی‌شوند، این روزها در سطح استان شاهد نذری‌هایی هستیم که فقط به خانواده‌هایی دادهمی‌شود که به آن هیئت برای ادای نذر کمک مالی کرده باشند، هیئت‌هایی که با رستوران اشتباه گرفته شده اند، و میان عزاداران تفاوت قائلمی‌شوند . عزاداری‌هایی که مسیر فرهنگ عاشورا را گم کرده و در وادی تجمل قدم گذاشته.

چشمانمان را باز کنیم نباید یادمان برود اصل این فرهنگ که ۱۴۰۰ سال از آن حراست شده بر پایه کنار هم قرار گرفتن همه افراد است به دور از بزرگی یا کوچکی خانه‌هایشان، نو یا کهنگی لباس هایشان و یا حساب‌های بانکی شان همه با یک عشق برای اعتقاد خود قدم برمی دارند .

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی