معاینۀ بیمار ضربه مغزی از طریق واتساپ در بیمارستان خلیج فارس بوشهر!
اشتراک گذاری

دومین اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی در خصوص جواد عظیمیان منتشر شده است و در آن دانشگاه اعلام کرده که مرگ دردناک محمدجواد عظیمیان را مورد بررسی قرار می دهد. در همین رابطه گفتگوی مجددی با خانوادۀ محمد جواد عظیمیان، جوان مرگ مغزی شده در بیمارستان خلیج فارس انجام دادیم و از آخرین پیگیری ها و جزئیات این ضایعه پرس و جو نمودیم.

محمد جواد عظیمیان

به گزارش سیراف خبر؛ پسری که هنگام عبور از عرض خیابان با خودروی پراید به دلیل بی توجهیِ راننده تصادف می‌کند و در اثر شدت ضربه ای که به سرش وارد می‌شود دچار خون ریزی مغزی می‌گردد در مرگ تراژیک خود باعث شکل گیری موجی بزرگ در اعتراض به وضعیت بیمارستان‌های استان بوشهر شده است. محمد جواد عظیمیان پسری که در اثر سانحۀ رانندگی ضربه مغزی می‌شود به سرعت او را به بیمارستان منتقل می‌کنند و آنگونه که خانواده اش اظهار نموده اند علی رغم داشتن ضریب هوشی بالا، نیاز به جراحی سریع و فوری داشته؛ اما پزشک متخصص جراح با تأخیری هفت ساعته به بیمارستان می‌آید که در نهایت کار از کار گذشته و جواد مرگ مغزی می‌شود. اینک دومین اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی در خصوص جواد عظیمیان منتشر می‌شود و خبر از دستور ویژه برای رسیدگی به این مرگ دردناک و تراژیک می‌دهد.

اطلاعیۀ دوم دانشگاه علوم پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی اطلاعیۀ دوم خود را در خصوص بررسی دقیق این پرونده منتشر ساخته است و در این اطلاعیه آورده «پرونده شادروان جواد عظیمیان با دستور رییس دانشگاه در سازمان نظام پزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. ضمن عرض تسلیت مجدد و آرزوی صبر برای بازماندگان به اطلاع می‌رساند، بنا به دستور رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر کمیته ویژه‌ای به منظور بررسی‌های اولیه پروندۀ شادروان عظیمیان در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس آغاز به کار کرد تا اطلاعات و مستندات مربوطه را مورد بررسی قرار دهند. در همین راستا به درخواست رییس دانشگاه پروندۀ مورد اشاره در سازمان نظام پزشکی بوشهر مفتوح تا مورد بررسی تخصصی و دقیق‌تر قرارگرفته که در صورت محرز شدن هر نوع کوتاهی و قصور پزشکی، برخوردهای لازم برابر قانون و مقررات صورت گیرد».

وظیفۀ پزشک «آن‌کال» حضور فوری و به موقع بر بالین بیمار است. ارتباط پزشک متخصص مغز و اعصاب با بیمار ما واتساپی بود. از طریق واتساپ بیمار ضربه مغزی ما را معاینه می‌کرد و مدارک پزشکی و عکس‌ها را برایش می‌فرستادند

خانوادۀ عظیمیان چه می‌گویند

پرسیدیم شما چند بار برای حضور پزشک جراح درخواست دادید. این خانواده به ما گفت: «ما برای حضور پزشک اصرار و پافشاری بسیار زیادی کردیم. حتی از مسئولین شهرستان هم درخواست کردیم که دستورات لازم را بدهند اما نتیجه بخش نبود». پرسیدیم دلیل رد درخواست‌های شما و عدم حضور پزشک بر بالین جواد چه بود که به سیراف خبر توضیح دادند: «رئیس بیمارستان می‌گفت مصدوم شما ویزیت پزشک متخصص جراح و مغز اعصاب شده. در صورتی که تا قبل از عمل اصلاً پزشک نیامده بود. بعد از انتقال مصدوم به اتاق عمل پزشک جراح رسید. ما اعتقاد داریم که عمل ایشان بعد از مرگ مغزی بود و عمل، صرفاً برای سرپوش نهادن بود. یا ایشان خبر نداشت که…» جمله‌اش را نیمه تمام می‌گذارد و به دلیل غلیان احساسات تلخش ساکت می‌شود.

پرسیدیم که دلیل نیامدن پزشک چه بود و این خانواده که از یادآوری روزهای سخت بیمارستان منقلب شده است می‌گویند: «به نقل از همکاران ایشان می‌گوییم که می گفتند دکتر گفته نیازی به حضور نیست. در صورتی که وظیفۀ پزشک «آن‌کال» حضور فوری و به موقع بر بالین بیمار است. ارتباط پزشک متخصص مغز و اعصاب با بیمار ما واتساپی بود. از طریق واتساپ بیمار ضربه مغزی ما را معاینه می‌کرد و مدارک پزشکی و عکس‌ها را برایش می‌فرستادند».

توضیح می‌دهند که «واقعاً ما برای حضور فوری پزشک خیلی اصرار کردیم. حداقل وظیفۀ قانونی خود را ادا کنند. ما هیچ توقع نا به جایی نداشتیم. فقط خواستار آن بودیم حداقل حقوق یک بیمار که همان ویزیت فوری و حضور بالینی پزشک متخصص بود انجام شود که همان هم نشد. این مشکل برای خیلی از همشهریان و بیماران دیگر به وفور هست. ما اعتقاد داریم و درخواست داریم که دادستان به عنوان مدعی العموم با توجه به حجم بالای انتقادات به عملکرد این بیمارستان باید وارد بررسی شود و کلیه مدارک و مستندات را دریافت نماید».

از استان‌دار تا دادستان؛ آیا حقیقت بر ملا و عدالت اجرا خواهد شد

بنا به پیگیری‌های سیراف خبر، استاندار بوشهر با دریافت شکواییۀ خانوادۀ عظیمیان دستور ویژه برای پیگیری این پرونده به مسئولین ذی ربط در استان بوشهر صادر کرده است. اسناد ارائه شده به عبدالکریم گراوند و نیز حساسیت افکار عمومی در خصوص بروز فجایعی از این دست در بیمارستان‌های استان بوشهر، استانداری را قانع نموده که این مورد باید به شکل دقیق و روشنی تعیین تکلیف گردد تا نواقص کاری که منجر به شکل گیری چنین مرگ هایی می‌شود مشخص گردد. از سوی دیگر خانوادۀ عظیمیان اقدام به ثبت شایت در دادگستری بوشهر کرده و پرونده ای با این موضوع در دادسرای بوشهر مفتوح شده است. این خانواده پیشاپیش اعلام کرده که قصد انتقام گیری ندارد و تنها هدفش مشخص شدن مقصران احتمالی و نواقص است تا جلوی تکرار چنین رویدادهایی گرفته شود.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی