معرفی کتاب خواندن در توالت اثر هنری میلر
اشتراک گذاری

خواندن در توالت از هنری میلر کتار کوچکی است که ما را با نوع نگاه سطحی به مطالعه آشنا می کند و نشان می دهد که چگونه خواندن بدون تفکر و تدمل به پدیده ای رایج بین مردم زمانه مبدل شده است.

خواندن در توالت

سیراف خبر: خواندن در توالت عنوان کتاب کوچکی است از هنری میلر و ترجمۀ محمدرضا شکاری که یکی از مجموعه کتاب‌هایی است که نشر ققنوس در مجموعه‌ای مشتمل بر ۱۴ جلد به نام پانوراما به چاپ رسانده است. کتاب پیش رو شامل دو جستار کوتاه (آن‌ها زنده بودند و با من حرف می‌زدند – خواندن در توالت) در باب مطالعه و کتاب‌خوانی است و نویسنده در این دو متن گاه با جدیت و گاه با لحنی آمیخته به طنز و کنایه، سعی در ارائۀ توصیه‌هایی برای کتاب‌خوانی دارد و همچنین به نکوهش برخی عادات مطالعه و سبک‌های خاص کتاب‌خوانی که در اینجا همانا خواندن در توالت می‌باشد، پرداخته است.

میلر در کنار توصیف علایق و عادات مطالعاتی خود و شرایط نامساعد همیشگی‌اش برای خوانش کتب دشوار و سخت‌خوان، تقسیم‌بندی‌های متفاوتی در خصوص کتاب و انواع مختلف خواندن ارائه می‌دهد. میلر با طرح علل جاودانگی یک کتاب نزد خواننده‌ای خاص، توضیح می‌دهد که کتاب چگونه سبب ایجاد تحولی عمیق و سازنده در درون یک خواننده می‌شود.

اما خواندن در توالت…

میلر در اینجا لحنش را تغییر داده و با بیانی طنز و کنایه‌آمیز به بررسی چرایی عادت مطالعه و کتاب خواندن در توالت و انواع انتخاب‌های کتاب‌خوانی مردم در این فضا پرداخته و از این سبک خوانش انتقاد می‌کند. از گفته‌های میلر به وضوح درمی‌یابیم وی این عمل را سطحی انگارانه شمرده و آن را نشأت گرفته از سبک زندگی فشرده و خالی از تفکر می‌پندارد.

هنری میلر

خواندن این کتاب برای مخاطب بسیار با ارزش است؛ نخست به این خاطر که در خصوص کتاب و کتاب‌خوانی در آن سخن رفته و دوم اینکه نویسنده با زبردستی تمام مسائلی را پیش کشیده که بسیاری از کتاب‌خوانان امروزی درگیر آن هستند؛ از جمله همین شرایط و سبک خواندن (در انواع دیگرش) که عموماً نیز بدون تفکر و تأمل می‌باشد. میلر در این کتاب گوشزد می‌کند که انسان بایستی همان رفتاری را با خواندن داشته باشد که با خوردن و خوابیدنش دارد و این یکی از آن موارد ساده اما بسیار مهمی هست که اغلب بی توجه به آن تنها به کمیت در مطاللعه می‌اندیشیم.

 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی