نوجوانان امروز نسلی پرسشگر و حق‌طلب+ فیلم
اشتراک گذاری

اعتراض نوجوان تهرانی بابت تنبیه بدنی و کتک خوردن از معلم جدیدترین پدیدۀ شبکه های اجتماعی در ایران است که در یک کلیپ دانش آموز تنبیه شده اقدام به تحصن مقابل مدرسه اش کرده است.

به گزارش سیراف خبر، ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی که در آن پسری دبیرستانی چگونگی ظلمی که بر او رفته است را روایت کرده و مدعی است حقش پایمال شده، نشان از تغییری اساسی و مثبت دارد که به دنبال جهانی شدن و بخشی از پیامدهای مربوط به آن رخ داده است.
امروز نوجوانان ایرانی از نوجوانان و دانش‌آموزان اروپایی آموخته‌اند که چگونه برای گرفتن پاسخ سؤالات و حقوق به حقۀ خود دست به کنش اجتماعی و فعالیت‌های مدنی زده و به هیچ عنوان اجازۀ ندهند جامعه آنان را سرکوب کند. آنان در همین مقطع از زندگی خود هیچ رفتار مستبدانه‌ای را برنتابیده و به دنبال هر عمل خلاف و ناشایستی، بی‌واهمه دست به اعتراض می‌زنند.
نوع عملکرد نسل پرسشگر و حق‌طلب امروز، به خوبی گویای تفاوت فاحش و انکارنشدنی آنان با نسل قانع و ناآشنا به حق اعتراض و شیوه های صحیح مطالبه گری دهۀ ۶۰ و ۷۰ است و این یعنی تغییر و حرکتی رو به جلو. در این کلیپ که به تازگی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، نوجوانی را مشاهده می کنیم که به دلیل آنچه تنبیه بدنی و اهانت معلم به خود می خواند دست به اعتراض زده و وقتی با تندی مدیر مدرسه رو به رو شده، اقدام به تحصن در مقابل مدرسه برای احقاق حق خود می نماید.
این شیوه های نوین و تلقی جدیدی که از نوجوانان ایرانی از خود یافته اند و بهره ای که از تکنولوژی های نو می برند که همزاد این نسل است و درست با هم متولد شده اند، خبر از تحولی جامعه شناختی در ایران می دهد. شاید بتوان گفت این نوک کوه یخی است که دامنۀ پنهان آن چندی دیگر عیان می شود که این نسل در جستجوی زندگی پا به جامعه می نهد.
 
 
 
اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی