نوزاد یک روزه در بیمارستان گنجی برازجان به کما رفت
اشتراک گذاری
مرگ نوزاد

به گزارش سیراف خبر؛ در فاصلۀ کمتر از دو هفته استان بوشهر شاهد دو مرگ دل خراش در بیمارستان‌هایش بود که در هر دو خانواده‌های داغدار مدعی کوتاهی پزشکی در بروز این مرگ‌ها بوده‌اند. مورد اول مصدوم تصادفی بیست ساله‌ای به نام محمد جواد عظیمیان بود که بنا به شواهد با ضریب هوشی ۹ در بخش اورژانس بیمارستان شهدای خلیج فارس پذیرش می‌شود و در حالی که پزشک مختصص اورژانس عمل جراحی را فوری تشخیص می‌دهد، با تأخیر هفت ساعتۀ متخصص جراح مغز و اعصاب این جوان بوشهری دچار عارضۀ مرگ مغزی شده و در نهایت فوت می‌کند. چند روز بعد از این ضایعه، کمای نوزاد یک روزه در بیمارستان گنجی برازجان رخ می دهد. در شهر برازجان نیز زنی در حین وضع حمل دچار خونریزی شدید می‌شود و در نهایت علی رغم برداشتن رحم، حلیمه حیدری به دلیل آنچه خانواده اش عدم رسیدگی پزشکی به موقع به بیمارشان می‌خوانند فوت می‌کند.

حلیمه قربانی وضع حمل ناقص

حلیمه، بانوی ۴۰ سالۀ برازجانی در آستانۀ وضع حمل خود چندین بار به پزشک مراجعه می‌کند و هر بار پزشک با بررسی وضعیت جنین و مادر، وضع حمل را به موعد بعدی موکول می‌کند. در نهایت در تاریخ هفتم مهرماه عمل سزارین انجام می‌شود و مادر کودک خود را به دنیا می‌آورد. اما با وضع حمل و به دنیا آمدن کودک، مادر دچار خونریزی شدید می‌شود و این خونریزی سه روز ادامه پیدا می‌کند. در نهایت به دلیل عدم قطع خونریزی پزشکان بیمارستان شهید گنجی برازجان اقدام به جراحی مجدد و در آوردن رحم می‌کنند. اما باز هم نمی‌توانند جلوی خونریزی شدید را بگیرند.

بیمار با همۀ خونی که به او تزریق می‌شده به دلیل خونریزی مداوم دچار کاهش هوشیاری می‌شود. در نهایت نیز با توجه به ناتوانی پزشکان در بند آوردن خونریزی، دوام نمی‌آورد و به کما می‌رود. اما بنا به اظهارات این خانواده ضریب هوشی حلیمه به نحوی بوده که به نور واکنش نشان می‌داده. پزشکان به دلیل تداوم خونریزی «شکم زن را از باند و گاز پر می‌کنند که شاید جلوی خونریزی را بگیرد اما این منجر به بروز عفونت شدید در بدن بیمار شده و این بار کلیه‌ها را از کار می‌اندازد». در نهایت مجبور می شوند زن به کما رفته را ساعت ۱۲ شب دیالیز کنند؛ اما بیمار به دلیل وخامت حالش ساعت ۵ صبح ۱۲ مهرماه فوت می‌کند.

نوزاد یک روزه در کما

از سوی دیگر نوزاد یک روزه بنا به آنچه خانوادۀ حلیمه می‌گویند به دلیل وضع حمل ناقص و نرسیدن اکسیژن کافی به مغز، دچار ضایعۀ مغزی می‌شود. نوزاد یک روزه تشنج می‌کند و در نهایت او نیز به کما می‌رود. در تشخیص متخصصان بیمارستان مهم‌ترین دلیل به کما رفتن نوزاد یک روزه، دیر به دنیا آمدن و خفگی عنوان شده است. وضعیت کمای نوزاد یک روزه در بیمارستان گنجی برازجان بعد از یک هفته بنا به گفته های خانواده تغییری نداشته و همچنان نوزاد در کماست. 

نتایج کالبد شکافی تا دو ماه دیگر

به دنبال این اتفاقات و اعتراض و شکاست خانوادۀ حلیمه حیدری، پیکر مادر فوت شده جهت انجام کالبد شکافی و بررسی دقیق آنچه بر او گذشته به پزشک قانونی بوشهر منتقل می‌گردد و پیش از تشییع و به خاک سپردن مراحل کالبد شکافی بر روی جسد انجام می‌شود. سیراف خبر در مصاحبه با اعضای خانواده این مادر مطلع شده که پزشک قانونی نتایج کالبد شکافی را بین یک تا دو ماه آینده به آنان ارائه خواهد داد. اما بنا به اظهارات این خانواده از جمله دلایل مرگ این مادر که در گواهی فوت قید گردیده کافی نبودن امکانات پزشکی قید شده است.

گزارش‌های جانبی از وضعیت بیمارستان‌های استان

به دنبال انتشار خبر درگذشت دردناک محمد جواد عظیمیان و حلمیه حیدری در رسانه‌ها و از جمله سیراف خبر؛ سیلی از گزارش‌های مردمی به این رسانه سرازیر شده است که گویای وضعیت نا مطلوب بیمارستان‌های استان است. عدم تشخیص درست و نبود متخصصین کافی و عدم درمان صحیح و تجویز داروی مناسب چهار مؤلفه‌ای بوده است که در این گزارش‌ها به تناوب و تکرار عنوان شده است. این مؤلفه‌ها دیر زمانی است که استان بوشهر را رنج می‌دهد و هر بار به طریقی سر باز می‌کند و تراژدی دردناک دیگری در استان بوشهر رقم می‌زند.

نظام پزشکی هر جامعه‌ای یکی از مهمترین گروه‌های مرجع اجتماعی به شمار می‌رود که از منزلت بالایی برخوردار بوده. منزلت پزشکی همواره یکی از استانداردهای ذهنی اهالی یک جامعه به لحاظ رفتاری و اخلاقی و نیز اجتماعی محسوب می‌شود. تنزل این جایگاه در این گزارش‌ها به خوبی دیده می‌شود. جامعۀ پزشکی با چنین کارکردهایی نمی‌تواند نسبت به تنزل موقعیت خود در یک جامعه بی‌تفاوت بماند. به عنوان راهکاری عملی جا دارد پزشکان بوشهری به آسیب شناسی دقیق از وضعیت سرمایه‌های اجتماعی این طبقه در استان مبادرت کنند، کمبودها و آسیب‌های وارد آمده به صورت و سیمای منزلت پزشکی را شناسایی نمایند و در راستای ترمیم این وجه بکوشند. پزشکان این استان اگرچه شاید قصوری و یا تقصیری در برخی موارد داشته‌اند، اما بی‌تردید صدها جان را نیز نجات داده‌اند که در اغلب موارد این خدمات خفته و خاموش مانده. اما مرگ یک شهروند در زیر دست پزشک به دلیل قصور و یا تقصیر، ضایعه‌ای است که می‌تواند تمام سرمایه‌های این منزلت بلند مرتبۀ اجتماعی را به چالش بکشد و حل آن بی‌تردید تا سال‌ها زمان می‌برد و بازگرداندن اعتماد و حیثیت به قشری که جان شهروندان در دستان آنان است به این سادگی نیز ممکن نمی‌شود.

 

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی