هرگز برای کاهش سوختگی از خمیردندان، یخ و سیب‌زمینی استفاده نکنید
اشتراک گذاری

به گزارش سیراف خبر، دکتر راضیه رستگار متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دربارۀ مراقبت های بعد از سوختگی هشدار داد: در مواردی که فرد دچار سوختگی می‌شود ابتدا باید محل سوختگی را زیر آب سرد گرفته و از موادی چون یخ، سیب‌زمینی یا خمیردندان برای کاهش سوزش و التهاب محل سوختگی خودداری کرد. 

این دکتر متخصص بر هشیاری برای تداوم مراقب از کودکان تاکید کرد و افزود: متأسفانه در برخی خانه‌ها منابع آب‌جوش مانند کتری برقی، قوری یا سماور در دسترس کودکان قرار داشته و کودکان زیادی با آن‌ها می‌سوزند، درحالی‌که با افزایش آگاهی خانواده و رعایت نکات پیشگیرانه از سوی آن‌ها میزان سوختگی کودکان با مایعات داغ در منازل تا درصد زیادی کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: بهترین راه جلوگیری از مرگ‌ومیر ناشی از سوختگی‌های بالای ۳۰ درصد پیشگیری بوده و مهم‌ترین مسئله آن است که والدین با اقدامات اولیه صحیح مانع از بروز عفونت در ناحیه سوختگی کودکان خود شوند.

دکتر رستگار دربارۀ درمانی دارویی سوختگی اظهار داشت: نباید از کرم، پماد یا لوسیون‌هایی که مطابق موازین علمی تهیه نشده‌اند برای محل سوختگی استفاده کرد.استفاده از شربت و شیاف استامینوفن یا ترکیبات آنتی‌هیستامینی مؤثرترین روش برای کاهش درد کودک در موارد مختلف حتی پس از بروز سوختگی‌های سطحی است. برای کاهش درد محل سوختگی  می‌توان از پماد سیلور سولفادیازین، زینک اکساید، پماد ویتامین آ + د یا وازلین استفاده کرد.

متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی دربارۀ اقدامات درمانی سوختگی گفت: نکته بسیار مهم این است که در سوختگی‌های درجه یک سطحی در حد آفتاب‌سوختگی می‌توان از یخ استفاده کرد اما در سوختگی‌های درجه دو که پوست تاول می‌زند فقط باید از آب سرد استفاده کرده و یک باند استریل روی تاول قرار داد. پس از قرار دادن باند استریل باید آن را با پنبه و چسب پوشانده و هرگز نباید تاول‌ها را دست‌کاری کرد زیرا به سرعت عفونت می‌کند.

وی هشدار داد: البته استفاده از این ترکیبات باید با تأیید پزشک مبنی بر سطحی بودن سوختگی و مراقبت از کودک در منزل صورت گیرد.

این متخصص افزود: بدون تردید هیچ کمکی برای کاهش درد ناشی از سوختگی در کودکان مؤثرتر از پیشگیری از سوختگی و توجه به حفظ ایمنی کودک در مواجهه با عوامل خطرساز در منازل یا خارج از آن نخواهد بود.

 
منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی