چه کسی استاندار بوشهر است؛ گراوند یا خدری؟
اشتراک گذاری
شهر گناوه

سیراف خبر؛ رضا خواجه‌زاده: اتفاقاتی که این روزها در استان و به ویژه در شهرستان‌های بوشهر و گناوه و دیلم رقم می‌خورد، حکایت از ضعف شدید نماینده ارشد دولت در برابر یکی از نمایندگان استان در مجلس دارد و این پرسش اساسی را برای افکار عمومی به وجود آورده که به واقع تصمیم گیرندۀ نهایی در حوزه اجرایی استان بوشهر چه کسی است؟ این مسئله اینک در شهرستان گناوه که در آستانۀ انتصاب بخشدار مرکزی خود قرار دارد، بار دیگر به شکل تازه ای سر باز کرده است.

به زعم نگارنده شدت این مسئله به حدی است که از کوچک‌ترین تصمیمات اجرایی استان تا بزرگ‌ترینشان رد پای نماینده را می‌توان یافت و عملاً اعتبار دولت با چالش جدی مواجه گشته است. جالب اینکه این ضعف مدیریت ارشد، به بخش‌های دیگر دولت سرایت کرده و بنا به شواهد به نظر می‌رسد برخی مدیران کل و مدیران ادارات بیش از آنکه خود را مقید به هماهنگی با استاندار بدانند، هماهنگی با نماینده را در اولویت قرار داده‌اند. تجربه دو سال اخیر نشان می‌دهد هر مدیری هم غیر از این روش عمل نموده، دیر یا زود عزل شده است.

هرچه به موعد انتخابات نزدیک‌تر شده‌ایم انتصابات اهمیت بیشتری یافته و فشار بر مدیران مستقل بیشتر شده است.
در یکی از جالب‌ترین اتفاقات استان، بخش مرکزی گناوه بیش از پانزده ماه است که بدون بخشدار مدیریت می‌شود و بنا به شنیده‌ها در محافل سیاسی گناوه پافشاری یک نماینده بر انتصاب یک فرد خاص این وضعیت را به وجود آورده. در محافل سیاسی گناوه بسیاری از فعالان سیاسی، عدم تمکین پاک‌نژاد فرماندار سابق گناوه برای انتصاب یک خانم از اطرافیان نماینده به عنوان بخش‌دار مرکزی این شهرستان را عامل اصلی حذف آنی پاک نژاد می‌دانند؛ در صورتی که اعلام شده بود تا پایان انتخابات اسفندماه هیچ تغییری در فرمانداران نخواهیم داشت.

اینکه به چه علت بخش‌داری مرکزی گناوه تا این حد برای نماینده حائز اهمیت است که به حذف فرماندار می‌انجامد، شاید قابل تشخیص باشد. اما انفعال استاندار در این مورد چیزی جز ضعف و بی‌اعتبار نمودن هرچه بیشتر مجموعۀ دولت در استان نیست. حال باید نظاره نشست که بین اعتبار شیخ خدری از یک طرف و اعتبار استاندار و معاون سیاسی و مدیرکل سیاسی و فرماندار گناوه از طرف دیگر، کدام‌یک حفظ خواهد شد.

آیا بالاخره این خانم که به خاطر انتصاب ایشان و اصرار یک نماینده بر نصب وی، قریب یک سال و نیم، بخش گناوه بخش‌دار نداشته صاحب کرسی مدیریت خواهد شد و نماینده سیاسی دولت در بخش مرکزی می‌گردد؟ پاسخ گراوند و مجموعۀ سیاسی دولت در استان به اتهام انفعال و وادادگی که در بخش‌های مختلفی از افکار عمومی با آن رو به رو هستند، چه خواهد بود؟

 

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی