کافه نمادی از سبک زندگی مدرن
اشتراک گذاری

کافه نمادی از سبک زندگی مدرن شهر است. کافه نشینی در بوشهر به عنوان یک سرگرمی یا چیزی فراتر از ان را در مصاحبه هایی کوتاه با بوشهری ها بررسی کردیم که نشان از تفاوت دیدگاه میان زنان و مردان داشت. این گزارش را با ما همراه باشید.

کافه نشینی در بوشهر

سیراف خبر؛ ایرِن واعظ زاده: کافه در نگاه نخست شاید مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت باشد اما کافه را می‌توان از ابعاد دیگر نیز مورد بررسی قرار داد. هر کدام از کافه‌ها در برگیرندۀ نقش‌ها و کارکردهای گوناگونی(فرهنگی، اجتماعی، تفریحی و …) هستند که بر اساس آن، روزانه افراد مختلف با سلایق و نیازهای متفاوت را به خود جلب می‌کنند. در واقع شاید بتوان گفت در دنیای امروز کافه نمادی از سبک زندگی مدرن و بخشی از زندگی طبقۀ متوسط شهری است که روحیات و علائق ان را نمایندگی می‌کند و بروز می دهد. به همین لحاظ کافه نشینی در بوشهر را به بررسی با کاربران آن نشستیم.

کافه به‌عنوان فضایی عمومی جهت تخلیۀ انرژی‌های منفی، مکانی برای تعامل میان افراد و گروه‌های مختلف جامعه و همچنین رشد قابلیت همزیستی ضرورتی حیاتی و انکارنشدنی دارد. اگر کافه را نه فقط محلی برای تناول بلکه فضایی برای تجربۀ خاصی از فرهنگ بدانیم، در این صورت جوانان بوشهری کدام فضاها را ترجیح می‌دهند و اصولاً دلیل‌شان برای رفتن به کافه چیست؟

با آگاهی از اینکه در کافه‌ها چیزی که توجه مشتریان را به خود جلب می‌کند، صرفاً غذا و نوشیدنی نیست، بلکه فرهنگ و فضای موجود در آن است، به گفتگو با چند تن از جوانان بوشهری نشسته و نظرات آنان را در این باره جویا شدیم.

محسن: وقتی از کار فارغ می‌شوم، گاهی با همسرم یا با دوستان به کافه‌ها یا رستوران‌های مختلف و جدید می‌رویم؛ بعضی وقت‌ها هم هوس می‌کنم تنها بروم و قهوه‌ای بخورم و چند صفحه‌ای هم کتاب بخوانم و از تنهایی لذت ببرم چون اعتقاد دارم نباید تمام لذت‌های زندگی را محدود به حضور دیگران و وقت گذراندن با آن‌ها کرد.

پروانه: فضای کافه‌ها مخصوصاً آن‌هایی که خلوت و دنج هستند حس خیلی خوبی به آدم می‌دهد؛ همیشه هم لازم نیست با کسی باشی، تنهایی هم لذت زیادی دارد، مگر از خود آدم باارزش‌تر هم هست؟ اما خب بعضی کافه‌ها هم هستند که بازی‌های گروهی دارند و باب این هستند که برای بازی با چند نفر از دوستان صمیمی‌ات آنجا وقت بگذرانی. در کل همیشه فضای کافه‌ها برایم جالب است و دوست دارم تجربه‌های متفاوت را امتحان کنم؛ از هر نوع و هر فضایی.

گلاره: خب در بوشهر جز کافه‌ها جای دیگری که چند تا دختر بتوانند آنجا بروند و چند ساعت تفریح کنند و سرگرم باشد نیست و روز به روز هم که در بوشهر یک کافه یا رستوران جدید با فضای متفاوت و ایده‌ای تازه باز می‌شود که مردم را جذب کند. بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم آنقدر کافه و رستوران در این بوشهر یک وجبی هست که اگر هر روز هم به یکی از آن‌ها سر بزنم باز هم تمام نمی‌شود و این وسط هم باز چند تای دیگر مثل قارچ بیرون می‌آیند!

کامران: من بیشتر کافه‌هایی را ترجیح می‌دهم که فضای کافه‌های فرانسوی را برایم تداعی کنند یا حداقل با کمی ایده‌آل نگریستن به افرادی که همراهم آنجا هستند و فضایی که توسط دکوراسیون، موسیقی و افرادی که هستند چنین تصوری ایجاد شود.‌ من چندان به جاهای زیادی نمی‌روم،‌ اما همیشه مکان‌های خلوتی که روابط انسانی و اجتماعی در آن‌ها توانایی شکوفا شدن دارد را ترجیح می‌دهم و تا زمانی که کافه به‌عنوان مکانی برای تبادل ایده‌ها و افکار باشد مشتاقانه از آن استقبال می‌کنم.

محمد: معمولاً هر هفته به کافه می‌روم و گاهی در هفته چند بار شامم را در کافه یا رستوران می‌خورم. اگر تنها باشم کافه‌های نیمه تاریک و دنج را انتخاب می‌کنم اما اگر با دوستانم به صورت گروهی بخواهیم برویم معمولاً به جاهای شلوغ و مردمی که ترجیحاً موسیقی زنده و شاد هم در آن پخش شود می‌رویم.

شقایق: کافه از ملزومات جامعه است؛ جایی که می‌توانی در آن خلوت کنی و ببینی با خودت چند چندی؟ با دوستانت وقت بگذرانی یا قرارهای کاری، فرهنگی و … بگذاری. این ابعاد شاید به‌نظر بعضی‌ها غیرضروری باشد اما از بخش‌های غیرملموس ولی مؤثر روی روان‌مان است؛ برای همین کافه رفتن را دوست دارم. انواع کافه‌هایی که برای سلیقه‌های متفاوت هست، حداقل برای یک بار دیدن جالبند ولی جاهای دنج و آرام انتخاب اول هستند. درضمن کافه‌هایی که قلیون و سیگار در آن‌ها آزاد است را ترجیح می‌دهم نروم.

سارا: چون در بوشهر مکان تفریحی خاصی نیست برای اینکه کمی بتوانیم از فضای درس و دانشگاه دور شویم با دوستانم زیاد به کافه می‌رویم و بدون نگرانی از مسائل درسی چند ساعتی را با هم حرف می زنیم و خوش می گذرانیم. به جز کیفیت خوردنی‌ها، دکوراسیون کافه و نوع برخورد کافه‌چی‌ها همیشه برایمان مهم است.

همان‌گونه که از نظر گذشت، از گفتگوهای انجام شده چنین برمی‌آید که برخی جوانان بوشهری به خصوص دختران، کافه‌ها را بیشتر به مثابۀ فضایی جهت گذراندن اوقات فراغت و مکانی که همواره گزینۀ نخست و اغلب تنها گزینۀ موجود است پنداشته و گروه دیگر نیز به نقش اجتماعی، هیجانی و ایده‌پردازی‌های متفاوت هر کافه تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

آنچه در خصوص کافه و  کافه‌نشینی در بوشهر مسلم و بدیهی است، این است که کافه نمادی از سبک زندگی مدرن شده و نیاز مبرم افراد جامعه به آن در سطوح مختلف شهر می‌باشد که فقدان و بی‌توجهی به کارکردهای مختلف و مثبت آن می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری مسائل و مشکلات متعددی گردد. 

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی