گازوئیل کار سنگ‌نگاره‌ های چند هزار ساله را ساخت!+ تصویر
اشتراک گذاری

به گزارش سیراف خبر به نقل از ایسنا، سنگ نگاره‌های چند هزار ساله در بزرگترین محوطه‌ی تاریخیِ سنگ نگاره‌های تاریخی در کشور بعد از “تیمره” را با گازوئیل تخریب می‌کنند تا معدن‌کارانی که چند متر پایین‌تر از سنگ‌نگاره‌ها هر روز لرزه به جان این آثار تاریخی می‌اندازند، محوطه‌ برداشت‌ خود را گسترش دهند.

رضا سلیمان نوری؛ رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان در این باره گفت: تعدادی از سنگ‌نگاره‌های چندهزارساله منطقه دیزدر شهرستان طرقبه شاندیز در چند روز گذشته توسط عوامل انسانی به عمد نابود شده‌اند.

وی ادامه داد: در چند هفته گذشته اخباری مبنی بر نابودی چندکلنی بزرگ سنگ‌نگاره‌های تاریخی منطقه بینالود به فعالان میراثی خراسان رسیده بود و بر همین اساس، جمعه‌ گذشته مورخ پنجم مهر ماه،  تعدادی از این فعالان بازدیدی از مناطق تاریخی کمرمقبولا و دیزدر داشتند که در این بازدید و بعد از بررسی مشخص شد که علاوه بر تخریب‌هایی که از ابتدای سال جاری و توسط برخی معدن‌کاران شروع شده، در چندروز گذشته نیز تلاش شده تا با استفاده از گازوئیل تعدادی از سنگ نگاره‌های باستانی محدوده دیزدر تخریب شوند.

سلیمان نوری افزود: با تلاش فعالان میراثی و هماهنگی آن‌ها با مدیران میراث فرهنگی، یگان حفاظت میراث در منطقه مستقر شد تا جلوی تخریب بیشتر این یادگارهای تاریخی توسط معدنکاران گرفته شود. متاسفانه همراهی نکردن برخی نهادهای دولتی به خصوص سازمان صنعت، معدن تجارت با وزارتخانه میراث فرهنگی و دوستداران تاریخ و هویت ایران باعث شده تا در سال‌های گذشته بخش قابل توجهی از سنگ نگاره‌های تاریخی شهرستان طرقبه شاندیز نابود شوند.

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان با بیان اینکه مجموعه سنگ‌نگاره‌های موجود در شهرستان طرقبه شاندیز، دومین مجموعه بزرگ سنگ‌نگاره‌های کشور بعد از مجموعه تیمره استان مرکزی به شمار می‌رود، اذعان داشت: به همین دلیل سال‌ها پیش مصوب شد تا شهرداری طرقبه شاندیز در محدوده این سنگ‌نگاره‌ها یک پارک ملی ایجاد کند که متاسفانه نه تنها تاکنون این کار عملیاتی نشده بلکه با هجوم معدنکاران از یک سو و ساختمان‌سازها از سوی دیگر، هر روز و بیش از پیش این آثار تاریخی در معرض نابودی کامل قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: در چند ماه گذشته پرونده‌ی ثبت ملی این محوطه‌ تاریخی به دفتر ثبت آثار تاریخی در وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فرستاده شده است تا در شورای ثبت بررسی و بعد از تایید در فهرست میراث ملی به ثبت برسد، اما با پیش امدن شرایط اضطراری، امکان ثبت این محوطه به صورت اضطراری در فهرست میراث ملی وجود دارد.

لينک کوتاه :

اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی