گذری بر زندگینامه رئیسعلی دلواری
اشتراک گذاری

رئیسعلی دلواری فرزند رئیس محمد کدخدای دلوار در سال ۱۳۰۳ ه. ق زاده شد. وی از چهره های سرشناس جنوب ایران و از جمله کسانی است که برای نجات میهن از هجوم متجاوزان انگلیسی به شهادت رسید. در ادامه گزارش از سیراف خبر به بررسی اجمالی زندگینامه رئیسعلی دلواری خواهیم پرداخت. در غائله ی محمدعلی […]

تصویر رئیسعلی دلوار یافته شده در آلمان

رئیسعلی دلواری فرزند رئیس محمد کدخدای دلوار در سال ۱۳۰۳ ه. ق زاده شد. وی از چهره های سرشناس جنوب ایران و از جمله کسانی است که برای نجات میهن از هجوم متجاوزان انگلیسی به شهادت رسید. در ادامه گزارش از سیراف خبر به بررسی اجمالی زندگینامه رئیسعلی دلواری خواهیم پرداخت.

در غائله ی محمدعلی شاه قاجار و بستن مجلس در سال ۱۳۲۹ ه. ق و مبارزه ی مشروطه خواهان در ایران به فتوای سید عبدالحسن مجتهد الاری و با کمک سید مرتضی علم الهدی مجتهد اهرمی، رئیسعلی به بوشهر هجوم برد و زمام اختیار را از دست مأموران محمدعلی شاه خارج کرد و قدرت انگلیسی ها را در بوشهر تضعیف نمود.

قبر رئیسعلی دلواری

مبارزات رئیسعلی دلواری در جنگ جهانی اول ۱۳۳۳ ق/۱۹۱۶ م با دولت انگلیس – که به بهانهی محاصره ی هرات توسط ایران، بندر بوشهر را به تصرف در آورده بود- زبانزد عام و خاص است. او در این جنگ بزرگ همانند دو همرزم دیگرش یعنی زایر خضرخان اهرمی و شیخ حسین چاهکوتاهی مجاهدتهای بسیاری کرد، به طوری که انگلیسی ها از شنیدن نام رئیسعلی دچار دلهره می شدند.

تحریکات انگلیسی ها که پیوسته ضربه ی نهایی به مخالفان خود را نه با دست خود بلکه با دست خودی های اجنبی پرست می زدند، باعث شد تا در شبی که رئیسعلی به سربازان هندی و انگلیسی مستقر در تنگک صفری در حومه ی بوشهر شبیخون زده بود به وسیله گلوله ی دو تن از همراهان خود که قبلا برای این کار اجیر شده بودند به شهادت برسد. رئیسعلی دلواری در سال ۱۳۳۳ ه. ق / ۱۲۹۳ ه. ش به شهادت رسید و پیکر او به نجف اشرف منتقل و به خاک سپرده شد.

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع رسانی