گزارش تصویری از محرم در بوشهر
اشتراک گذاری

آیین‌های سنتی عاشورایی و محرم در بوشهر که بعضاً نیز به ثبت جهانی رسیده‌اند، روایت متفاوت‌تری دارند که پیش از محرم آغاز شده و تا پایان صفر نیز تداوم می‌یابند. استان بوشهر به‌ واسطۀ فرهنگ غنی و خاصش در برگزاری مراسم مسلمانان و علاقه‌مندان بسیاری را از این سو و آن سو فرا می‌خواند.

محرم در بوشهر

به گزارش سیراف خبر؛ به هر کوچه و خیابان که قدم می‌گذاری، نمادی از عاشورای حسینی را می‌بینی که گواه ارادت بی‌پایان مردم این سرزمین به پیشوا و سالار شهیدان است؛ اما سنت و آیین محرم در بوشهر حال و هوای دیگری دارد. آیین‌های سنتی عاشورایی و محرم در بوشهر که بعضاً نیز به ثبت جهانی رسیده‌اند، روایت متفاوت‌تری دارند که پیش از محرم آغاز شده و تا پایان صفر نیز تداوم می‌یابند. استان بوشهر که به‌ واسطۀ فرهنگ غنی و خاصش در برگزاری مراسم و اجرای آیین‌های محرم و صفر (به‌ویژه دهۀ اول محرم) زبانزد جهانیان است، مسلمانان و علاقه‌مندان بسیاری را از این سو و آن سو فرا می‌خواند.

محرم و عزاداری سنتی مردم استان ما دارای پیشینۀ طولانی و سبک منحصر به فردی است که می‌توان آن را در اشعار غنی و محتوای متون نوحه‌ها و تعزیه‌ها، شیوۀ خاص سینه‌زنی(پیشخوانی، نوحه‌خوانی و واحدخوانی)، ذکرخوانی، سنج‌ودمام، پامنبری‌خوانی(از قدیمی‌‌ترین سبک‌‌های نوحه‌خوانی و عزاداری در استان بوشهر)، آیین هیّا مظلوم، آیین صبحدم و شام غریبان مشاهده کرد.

استفاده از نوای دشتی در مراسمات و به‌طور کلی، استفاده از سبک عزاداری جنوبی‌ها در نقاط مختلف در سطح کشور، بیانگر اهمیت بسیار عزاداری خاص مردم بوشهر است. علاوه بر این‌ها لازم به ذکر است که عزاداری در استان بوشهر از هرگونه بدعت و آسیب نیز مبرا می‌باشد.

 

محرم در بوشهر محرم در بوشهر محرم در بوشهر محرم در بوشهر

اشتراک گذاری

لينک کوتاه :

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوعات دیدگاه
1 دیدگاه های مطلب
0 دنبال کننده ها
 
کامنت های پیشنهادی
کامنت های برتر
2 کامنت های نویسنده
نرگس ستوده~~~ آخرین کامنت های نویسنده
  عضویت  
جدیدتر ها قدیمی تر ها پیشنهاد شده ها
اطلاع رسانی
~~~
مهمان
~~~

ببخشید ولی اگه اشتباه نکنم فاطمه زارعی از گروه تجربی بوده نه ریاضی….