تفاوت گفتاری زنان و مردان و تأثیر نگاه مردسالارانه به شکل گیری این تفاوت

سیراف خبر؛ سهیلا شعبانی: دانش مطالعه و بررسی زبان، زبان شناسی نامیده می شود. زبان ها در گروهایی به نام خانواده زبانی طبقه بندی می شوند، که همه از یک زبان مشترک ریشه می گیرند. کارکرد اصلی زبان ایجاد ارتباط و انتقال اطلاعات است. در سراسر دنیا حداقل ۷ هزار و ۱۰۲ زبان زنده وجود […]

۲۱ آبان ۱۳۹۸

پیشگیری و درمان بیماری پوکی استخوان بانوان با ورزش

سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت شیف گفت: انجام ورزش اصولی موجب پیشگیری و درمان بیماری پوکی استخوان در بانوان می‌شود.

۲۰ آبان ۱۳۹۸

آزارهای خیابانی چادری و غیر چادری ندارد: زنان چادری هم در معرض آزارها

آزارهای خیابانی برای زنان چادری کلیشه ای را هدف قرار داده است که در آن تصور می شود حجاب مصونیت می آورد. حال انکه دست کم در خصوص آزارهای خیابانی و خشونت های کلامی که در قالب متلک گفتن، تکه پراندن، تمسخر کردند، دنبال شدن و… خود را نشان می دهد زنان چادری همچون زنان غیر چادری تجربیات مشابهی داشته اند.

۱۳ آبان ۱۳۹۸

قصۀ زنی به نام نشاط؛ از فروپاشی تا خودکشی

زنی به نام نشاط در آستانۀ خودکشی به یکی از دوستانش پیام می دهد. او شنونده ای است که مسیر از فروپاشی تا خودکشی این زن را روایت می کند و در نهایت پرسش ستبر از اجتماع پیرامون او می پرسد که چرا و چگونه نشاط را به این مرحله رسانده اند.

۸ آبان ۱۳۹۸

خشونت‌ها و آزارهای خیابانی زنان از زاویه‌ای دیگر

خشونت و آزارهای خیابانی زنان که به‌شکلی‌ بی‌رحمانه نوع زندگی و تفکرات شخص مقابل را مورد هجوم قرار می‌دهد، به‌همان اندازه و شاید نیز بیشتر از انواع دیگر خشونت‌ها انسان را دچار آسیب کند. این نگاهی کوتاه به تبعات خشونت ها علیه زنان است.

۳۰ مهر ۱۳۹۸

خشونت های کلامی علیه زنان از فحش های ناموسی تا متلک در گفتگو با زنان بوشهر

خشونت های کلامی علیه زنان پدیده ای عام و بسیار رایج است که کمتر مورد بررسی قرار گرفته و زنان مجال آن را می یابند که از آزارهایی که دیده اند سخن بگویند. سیراف خبر در این گزارش ویژه به پای گفتگو با زنان بوشهری نشسته است تا از انواع خشونت های کلامی که علیه آنان روا می شود و احساسی که داشته اند سخن بگویند.

۳۰ مهر ۱۳۹۸

دوچرخه سواری زنان در بوشهر؛ از متلک و تهدید و اهانت تا تشویق در گفتگو با یک زن

دوچرخه سواری زنان در بوشهر یکی از سرگرمی های عمده برای زنان علاقه مند به ورزش و تفریح سالم است. اما دوچرخه سواری زنان در بوشهر هم چون سایر نواحی کشور با چالش هایی رو به رو است. این چالش ها را با سودابه غضنفری پور زن دوچرخه سوار بوشهر و بنیان گذار کمپین دوچرخه سواری زنان به بررسی نشستیم.

۲۳ مهر ۱۳۹۸